Betony wodoszczelne

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: BDB » 19. maja. 2015, 23:19

Panie greifswald951
Z Pana słów wnioskuję, iż albo jest Pan jeszcze studentem, albo inżynierem, ale nie o specjalności budowlanej. Tak czy siak, czuję się w obowiązku skomentować niektóre Pana tezy.

1. Jeśli zastosuje się powłokowe materiały bitumiczne jako hydroizolacja (w większości przypadków KMB ale nawet z papy bitumicznej), to w przypadku powstania pęknięć i rys, materiały te nie pękają, bo nie przenoszą naprężeń podłoża. Naprężenia przenoszą i pękają razem z podłożem uszczelnienia strukturalne. Największą zaletą hydroizolacji polimerowo-bitumicznych jest właśnie krycie rys i pęknięć podłoża.

2. Wypełnianie szczelin dylatacyjnych przez iniekcję nie wchodzi w grę.

3. Według obecnie obowiązującego prawa budowlanego (także od początku jego powstania) za projekt budowlany odpowiada jego autor - czyli projektant. Podczas nadzoru autorskiego w czasie budowy, tylko on może wyrazić zgodę na zmiany i odstępstwa od projektu. Dostawcy wszelkich technologii mogą co najwyżej konsultować, doradzać i proponować, a nie cokolwiek projektować w jego projekcie. To szumne nazywanie projektem tbw, jest opisem technologicznym, a nie projektem. W technologii betonu tzw. wodoszczelnego nie ma żadnej filozofii, a receptura i niezwykle reżimowe wymagania do spełnienia. Receptura i idea jest prosta - opracowana już dawno przez instytuty badawcze - zależnie od rodzaju cementu i żądanej szybkości twardnienia betonu oraz grubości płyty. Natomiast trudne jest jej wdrożenie - począwszy od wytwórni betonu a na wykonawcy skończywszy.
Beton wg technologii wodoszczelnej - owszem - można wykonać, ale w laboratorium, ale nie na budowie kubaturowej i w warunkach budowlanych. Polskie firmy wykonawcze nie znają pór roku: betonują zarówno w największy mróz, jak i upały ponad 30-stopniowe. Przerwy technologiczne dla wielu są abstrakcją.
Pierwszy problem już się pojawia w doborze kruszywa naturalnego wg krzywej przesiewu. W praktyce w większości przypadków jest to kpina z technologii. Kolejny problem, to temperatura kruszywa i temperatura wody zarobowej zimą. To co widzimy, woła o pomstę do nieba. W Niemczech byłem świadkiem jak każdy betonowóz miał sprawdzaną na budowie temperaturę betonu, którą mierzył inżynier budowy i rejestrował w protokole, zanim wpuszczono wóz na budowę. W Polsce nie słyszałem ani razu, by ktoś mierzył temperaturę betonu dowożonego. Mało która wytwórnia podgrzewa kruszywo zimą - podobnie wodę, a jeśli podgrzewa to "na Bolka oko". Dawkowanie komponentów, to oddzielna epopeja, dawkowanie domieszek i dodatków, także.
Kolejne zdarzenia podnoszące włosy na głowie, to zagęszczanie mieszanki betonowej. Najczęściej, jest to komedia w trzech aktach - szczególnie w miejscach silnie zbrojonych krzyżowo, zaś o utrzymaniu reżimu utrzymania pozycji taśm dylatacyjnych i taśm przerw roboczych szkoda czasu by pisać. Pielęgnacja betonu, to też rozdział humorystyczny często i gęsto. O ile powierzchnie poziome można zalać wodą na kilka cm, to już z pochyłymi jest ogólnie "klops". Podobnie z podszybiami wind i uskokami płyt czy stóp słupów. Ileż to razy widziałem jak pielęgnacja betonu polegała na przykryciu go na kilka dni folią budowlaną dziurawą jak sito, którą porywy wiatru odkrywały w sobotę i niedzielę a pracownik w poniedziałek poprawiał - dopiero, gdy zwróciłem uwagę na ten cyrk. Potem miliony pęknięć i rys skurczowych. Potem przeciągania liny czyli wzajemne oskarżenia między kierownikiem budowy a dostawcą technologii, kto zawinił. Podczas eksploatacji, przeciąganie dalej trwa i często przenosi się do sądu - gdy płyta przepuszcza wodę jak sito.
Wie Pan co ja zwykle słyszę w takich sytuacjach ze strony dostawcy tbw? Dokładnie, to co Pan erystycznie napisał wyżej: „Nasze technologie są sprawdzone a mamy za sobą miliony metrów kwadratowych i nikt nie narzeka”. Oczywiście to słowo „nikt” jest najważniejsze, a nie miliony metrów.

4. Pisze Pan o błędach projektantów w projektach. Tak, to prawda, ale oni powielają błędy z materiałów informacyjnych, które dostają od dostawców technologii. To w nich są uszczelnienia przerw roboczych taśmą czy dylatacji blachą oraz wadliwie uszczelnione przejścia przyłączy instalacyjnych przez ściany a czasami i przez dennice.

5. Pisze Pan o głębokości wnikania wody zależnie od ciśnienia hydrostatycznego, że przy parciu 8 m słupa wody będzie odpowiednio mniejsze niż dopuszczane dla W8 i wyciąga wniosek że „zbrojenie nie będzie w strefie wsiąkania wody”. Tak nie jest. Badanie betonu pod ciśnieniem wykonuje się wyłącznie dla skrócenia czasu badań, bo inaczej trwałoby długimi latami. Parcie hydrostatyczne wpływa na przesiąkliwość betonu, jednak nie przesiąkliwość nas interesuje, a wodoszczelność - ściślej: odporność na podciąganie kapilarne wody! Nie ma żadnego znaczenia, czy pod płytą lub za ścianą znajduje się woda naciskająca czy tylko wilgoć gruntowa. Jeśli beton ma pęknięcia i rysy skurczowe a zwykle sieć tych rys, to wystąpi kapilarne podciąganie wody w betonie i przeciw niemu walczymy. Jeśli występuje nie wilgoć gruntowa, a parcie hydrostatyczne wody, wówczas przesiąkanie wody jest znacznie przyśpieszone - tym bardziej, im parcie jest wyższe ... i wcale nie musi to być 8 m - wystarczy kilka cm powyżej górnej powierzchni płyty.

6. Pisanie o przedawkowaniu trucizn jest nie na miejscu, bo skoro Pan wie, że technologie BW na budowach nie są przestrzegane, to należy przemyśleć ich stosowanie i ograniczyć do miejsc niezastąpionych - jak np. obudowa tunelu metra czy kanałów pod dnem morza.

7. Pisze Pan o gwarancji dostawcy tbw. Jest termin futurologiczny i często nadużywany, bowiem najpierw należy zinterpretować owe gwarancje. Kto da gwarancję, że dostawca jest wypłacalny i że będzie istnieć tak długo jak obiekt? Nie podam nazwy, bo to nie moja sprawa, ale jeden z dostawców ma kapitał 50 tys. zł, więc jak się to ma do gwarancji dla obiektu kosztującego 100 razy więcej? Chyba, że są to gwarancje, jakie widziałem w Niemczech i Austrii - weksle in-blanco na wartość robót. Tu Panu przypomnę, że każdy projektant jest obecnie obowiązkowo ubezpieczony na kwotę 4 czy 6 razy wyższą niż kapitał tej firmy, więc tezy o ściągalności pieniędzy są inne.

8. Przyznał się Pan do zagrywek erystycznych - tu szacunek, ale nie podał Pan przyczyny tych zagrywek. Ciekaw ich jestem.

9. Te pogardliwe wzmianki czeskie czy słowackie o „polskich białych wannach” nie są bez przyczyny - o których wyżej piszę.

10. Pisze Pan o łatwości napraw przecieków w betonach tbw. Tu się też nie zgodzę, bo o ile faktycznie nie jest trudno wykonać iniekcje obustronne wzdłuż pęknięć, to po pierwsze nigdy nie są one skuteczne w 100%, a po drugie stosunkowo drogie. Miesiąc temu miałem przypadek płyty z tbw, która w tysiącach miejsc przepuściła wodę przy parciu 2,70 m. Wykonanie iniekcji trwało 2 miesiące a zużyto 1860 kg żywicy poliuretanowej, po czym po 3 miesiącach spokoju, woda znowu pociekła - tym razem przez rysy, których gołym okiem nie widać - zwłaszcza w warunkach kurzu budowlanego. Koszty dodatkowe rzuciły inwestorem o ścianę, a to nie koniec, bo pokazały się przecieki w liniach przerw roboczych na płycie i pod ścianami. Nie chcę tutaj cytować słów i opinii jaką rozgłasza inwestor o tbw. Naturalnie, zawinił nie dostawca technologii a wykonawca.

11. Uszczelnienia strukturalne betonu są bardzo wygodne i możliwe do wykonania, ale niestety podlegają dokładnie tym samym ograniczeniom co tbw - jeśli wystąpią rysy skurczowe - nici z wodoszczelności.

Wcześniej już pisałem, ale powtórzę, że niemieckie wytyczne budowlane przewidują wykonywanie hydroizolacji powłokowych - także na betonach wodoszczelnych, ponieważ wykonanie betonu wodoszczelnego w warunkach budowlanych praktycznie graniczy z cudem - zwłaszcza przy powierzchniach gabarytowych i z uskokami. Biorąc to wszystko pod uwagę, na pewno każde zastosowanie musi być rzetelnie przeanalizowane przez projektanta i na pewno nie można twierdzić, że tbw zastępuje hydroizolację.

Na koniec, podkreślę, że wiele razy jednak w swoich rozwiązaniach stosowałem tbw i to bardzo skutecznie - ku zadowoleniu architekta, inwestora i wykonawcy. Stosuję je nadal. Jednak nie jako substytut hydroizolacji, a konieczność technologiczna. np. na podmokłych lub trudnoprzepuszczalnych gruntach każę wykonywać cienką płytę tbw grubości 10 cm z betonu klasy przynajmniej C25/30 jako ... beton podkładowy - ze wszystkimi rygorami technologicznymi tbw. Taka płyta już po kilku dniach nie przepuszcza wody i umożliwia przez to poprawne wykonanie hydroizolacji KMB. Kiedy płyta wodę przepuści (nawet nie wiemy kiedy) już jest 100% skuteczna hydroizolacja właściwa. Zwykle jest to polimerowo-bitumiczna najwyższej jakości ale czasami żywiczna - zależnie od obiektu i potrzeb oraz statyki konstrukcji a także oczekiwanego tempa i organizacji robót.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: BDB » 19. maja. 2015, 23:21

Panie nfrk
Radzę zastosować hydroizolacje grubopowłokowe, ale nie emulsje. W części podziemnej polimerowo-bitumiczne, zaś w cokołowej polimerowo-cementowe. Jednak samemu z doborem nie radzę kombinować.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 227
Rejestracja: 02. mar. 2015, 23:48

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: Bum » 20. maja. 2015, 7:37

BDB pisze:3. Według obecnie obowiązującego prawa budowlanego (także od początku jego powstania) za projekt budowlany odpowiada jego autor - czyli projektant. Podczas nadzoru autorskiego w czasie budowy, tylko on może wyrazić zgodę na zmiany i odstępstwa od projektu. Dostawcy wszelkich technologii mogą co najwyżej konsultować, doradzać i proponować, a nie cokolwiek projektować w jego projekcie.


Szanowny panie, a czy praktyka nie wygląda przypadkiem tak, że w projektach tzw. gotowych występuje powszechnie bezpłatna zgoda autora owego projektu na zmianę materiałów budowlanych?

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: BDB » 20. maja. 2015, 13:55

Zakupiony projekt typowy może adaptować do danej lokalizacji każdy inny projektant z uprawnieniami do projektowania. Może on wprowadzić drobne zmiany nie zmieniając architektury. Może też wprowadzić inne materiały niż przewidziano w projekcie typowym. Projekt adptacyjny jest oddzielnym projektem budowlanym i taki projekt podlega rygorom Prawa Budowlanego podczas realizacji inwestycji. Jeśli podczas realizacji będą potrzeby wprowadzenia zamienników, to muszą być one zatwierdzone przez ostatniego projektanta projektu adaptacyjnego. Jeśli akceptacji nie ma, całą odpowiedzialność bierze na siebie inwestor. Jeśli nie zatwierdzone zmiany będą zakwalifikowane jako istotne, Urząd Nadzoru Budowlanego może taką budowę traktować jako samowolę budowlaną ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi z tego wynikającymi. Nie piszę tutaj o tym co jest w zwyczaju czy co się spotyka, a co powinno być, by nie łamać prawa.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 8
Rejestracja: 14. maja. 2015, 18:42

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: greifswald951 » 20. maja. 2015, 18:01

nfrk pisze:witam, dziękuje za odpowiedz, oczywiście rady są bardzo cenne i będę miał je na uwadze, co do sposobu wykonania oraz wykonawcy o wole sam się upewnić czy dana metoda jest dobra czy nie zanim się na nią zdecyduję, i zawierzę wykonawcy.
Mam pytanie jeszcze ile może kosztować połączenie płyty ze ścianą? z tego co słyszałem są jakieś metale albo gumy (gdzie można je zakupić?) chce się zorientować cenowo.
oraz jak gęsto trzeba zrobić zbrojenie w płycie fundamentowej oraz w ścianach,
ile według was mniej więcej powinien wynieść koszt budowy takiej piwnicy bez stropu , znalazłem firmę z Rzeszowa i chce mieć coś do porównania, pozdrawiam


Cen Panu nie podam, bo aktualnie nie jestem w temacie.

Taśma A24S, A19S (lub bez usztywnień-"S")- Sprzedawcy: Betomax, Quick- bau, Hoster/ btc (coś kombinowali z nazwami), Max Frank, Sika (kontakty- google) (Jak u pana w regionie bedzie- nie wiem, proszę próbować).
Blacha np: Fradiflex 150mm- Max Frank (producent?), btc i quick-bau też od nich bierze.

Co do gęstości zbrojenia- wiadomo normowo. Generalnie lepiej jest jeżeli zbrojenie ma mniejszą średnicę, ale jest gęściej. (Tylko bez przesady, żeby ktoś nie chciał zrobić fi6 co 3 cm- to już taka karykatura, której nikt nie zrobi, ale...)

Awatar użytkownika
Posty: 8
Rejestracja: 14. maja. 2015, 18:42

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: greifswald951 » 20. maja. 2015, 19:08

„Panie greifswald951
Z Pana słów wnioskuję, iż albo jest Pan jeszcze studentem, albo inżynierem, ale nie o specjalności budowlanej.”


Panie Jerzy, nie odpowiem na to, ponieważ reagowanie na takie „wycieczki osobiste” jest poniżej mojego poziomu. Zwykle po czymś takim nawet nie prowadzę dalej dyskusji, bo po co mam się taplać w błocie.


„Tak czy siak, czuję się w obowiązku skomentować niektóre Pana tezy.

1. Jeśli zastosuje się powłokowe materiały bitumiczne jako hydroizolacja (w większości przypadków KMB ale nawet z papy bitumicznej), to w przypadku powstania pęknięć i rys, materiały te nie pękają, bo nie przenoszą naprężeń podłoża. Naprężenia przenoszą i pękają razem z podłożem uszczelnienia strukturalne. Największą zaletą hydroizolacji polimerowo-bitumicznych jest właśnie krycie rys i pęknięć podłoża.”


Nie wiem do której z moich tez jest to komentarz, bo o KMB nigdzie nie pisałem.

„2. Wypełnianie szczelin dylatacyjnych przez iniekcję nie wchodzi w grę.”

Owszem nie wchodzi (możemy się spierać, czy żelowanie to nie jest iniekcja?). Jednak gdzie napisałem, że chodzi o szczeliny dylatacyjne?


Napisałem:
„A co z uszczelnianiem za pomocą iniekcji np.: zamków ścian szczelinowych? (Nie będę się specjalnie rozwijał, bo książki nie piszę)”
Zamki ścian szczelinowych to nie są żadne dylatacje- w tym momencie kilkanaście lat temu, posłał bym panu taką „wycieczkę osobistą jak pan mi na początku.

3. Według obecnie obowiązującego prawa budowlanego...

Tak, ale moją wypowiedź pan powinien zrozumieć. Karno- prawnie- tak, praktycznie- ekonomicznie- projektant nie odpowiada- taka jest rzeczywistość. Proszę jeszcze raz przeczytać mój poprzedni post


„4. Pisze Pan o błędach projektantów w projektach. Tak, to prawda, ale oni powielają błędy z materiałów informacyjnych, które dostają od dostawców technologii. To w nich są uszczelnienia przerw roboczych taśmą czy dylatacji blachą oraz wadliwie uszczelnione przejścia przyłączy instalacyjnych przez ściany a czasami i przez dennice. „

Proszę podać przykład uszczelnienia dylatacji blachą w materiale informacyjnym od firm TBW, Norma bud lub Inject Group.

„5. Pisze Pan o głębokości wnikania wody zależnie od ciśnienia hydrostatycznego, że przy parciu 8 m słupa wody będzie odpowiednio mniejsze niż dopuszczane dla W8 i wyciąga wniosek że „zbrojenie nie będzie w strefie wsiąkania wody”. Tak nie jest. Badanie betonu pod ciśnieniem wykonuje się wyłącznie dla skrócenia czasu badań, bo inaczej trwałoby długimi latami. Parcie hydrostatyczne wpływa na przesiąkliwość betonu, jednak nie przesiąkliwość nas interesuje, a wodoszczelność - ściślej: odporność na podciąganie kapilarne wody! Nie ma żadnego znaczenia, czy pod płytą lub za ścianą znajduje się woda naciskająca czy tylko wilgoć gruntowa. Jeśli beton ma pęknięcia i rysy skurczowe a zwykle sieć tych rys, to wystąpi kapilarne podciąganie wody w betonie i przeciw niemu walczymy.” Jeśli występuje nie wilgoć gruntowa, a parcie hydrostatyczne wody, wówczas przesiąkanie wody jest znacznie przyśpieszone - tym bardziej, im parcie jest wyższe ... i wcale nie musi to być 8 m - wystarczy kilka cm powyżej górnej powierzchni płyty.”

Po pierwsze W8, to nie 8m słupa wody, tylko 80. Proszę przeczytać jeszcze raz. Reszty nawet nie chce mi się już komentować- szczerze zniechęcił mnie pan swoim wstepem.

„6. Pisanie o przedawkowaniu trucizn jest nie na miejscu, bo skoro Pan wie, że technologie BW na budowach nie są przestrzegane, to należy przemyśleć ich stosowanie i ograniczyć do miejsc niezastąpionych - jak np. obudowa tunelu metra czy kanałów pod dnem morza.”

Z praktyki- każda technologia uszczelniania jest w Polsce „rozwalana wykonawczo”- więc należałoby każdą technologię ograniczać.

„7. Pisze Pan o gwarancji dostawcy tbw. Jest termin futurologiczny i często nadużywany, bowiem najpierw należy zinterpretować owe gwarancje. Kto da gwarancję, że dostawca jest wypłacalny i że będzie istnieć tak długo jak obiekt? Nie podam nazwy, bo to nie moja sprawa, ale jeden z dostawców ma kapitał 50 tys. zł, więc jak się to ma do gwarancji dla obiektu kosztującego 100 razy więcej? Chyba, że są to gwarancje, jakie widziałem w Niemczech i Austrii - weksle in-blanco na wartość robót. Tu Panu przypomnę, że każdy projektant jest obecnie obowiązkowo ubezpieczony na kwotę 4 czy 6 razy wyższą niż kapitał tej firmy, więc tezy o ściągalności pieniędzy są inne. „

Ale tak jest w przypadku każdej innej izolacji, więc wnoszenie na tej podstawie, że tbw jest zła z tego powodu jest nadużyciem.

„8. Przyznał się Pan do zagrywek erystycznych - tu szacunek, ale nie podał Pan przyczyny tych zagrywek. Ciekaw ich jestem.”

Trudno pominąć fakt popularności (wiem, brzydkie powiedzenie- jedzmy g, milion much nie może się mylić). Trudno uznać, że GW pokroju Budimex, Unibep (obecnie chyba nic innego nie akceptuje), itd., stosują na skalę masową metodę, która jest zła, nieskuteczna i nieopłacalna. TBW w Polsce istnieje od ok. 1996 r, w Niemczech pewnie z 40 lat). Tak wielkie konsorcja po tylu latach doświadczeń, raczej odchodziły by od metody (oszczędności rzędu kilkudziesięciu tys zł przy wartości kontraktu 20-100 mln- to nic).

„9. Te pogardliwe wzmianki czeskie czy słowackie o „polskich białych wannach” nie są bez przyczyny - o których wyżej piszę.”

Proszę zauważyć, że ja też o tym piszę i wiem, że polska zachłanność potrafi zniszczyć dobrą niemiecką markę.

„10. Pisze Pan o łatwości napraw przecieków w betonach tbw. Tu się też nie zgodzę, bo o ile faktycznie nie jest trudno wykonać iniekcje obustronne wzdłuż pęknięć, to po pierwsze nigdy nie są one skuteczne w 100%, a po drugie stosunkowo drogie. Miesiąc temu miałem przypadek płyty z tbw, która w tysiącach miejsc przepuściła wodę przy parciu 2,70 m. Wykonanie iniekcji trwało 2 miesiące a zużyto 1860 kg żywicy poliuretanowej, po czym po 3 miesiącach spokoju, woda znowu pociekła - tym razem przez rysy, których gołym okiem nie widać - zwłaszcza w warunkach kurzu budowlanego. Koszty dodatkowe rzuciły inwestorem o ścianę, a to nie koniec, bo pokazały się przecieki w liniach przerw roboczych na płycie i pod ścianami. Nie chcę tutaj cytować słów i opinii jaką rozgłasza inwestor o tbw. Naturalnie, zawinił nie dostawca technologii a wykonawca.”

„Bo ktoś wyjątkowo spieprzył receptę mieszanki i pielęgnację- czyli faktycznie nie zrobił tbw, tylko myślał, że zrobił tbw. Co do tego, że nie są one nigdy skuteczne (iniekcje) w 100%- mogę powiedzieć- że to nie prawda. Wykazując chociaż jeden przypadek, gdzie taka iniekcja jest skuteczna, a co pan sam w swoim punkcie napisał (skoro przecieki wystąpiły gdzie indziej).
Przecież dostawca technologii jest jednocześnie jej wykonawcą (TBW, Norma, Inject), inne firmy się nie liczą.


„11. Uszczelnienia strukturalne betonu są bardzo wygodne i możliwe do wykonania, ale niestety podlegają dokładnie tym samym ograniczeniom co tbw - jeśli wystąpią rysy skurczowe - nici z wodoszczelności.”

Nie proszę zapoznać się z działaniem Xypexu, penetronu i hydrostopu.



„Na koniec, podkreślę, że wiele razy jednak w swoich rozwiązaniach stosowałem tbw i to bardzo skutecznie - ku zadowoleniu architekta, inwestora i wykonawcy. Stosuję je nadal. Jednak nie jako substytut hydroizolacji, a konieczność technologiczna. np. na podmokłych lub trudnoprzepuszczalnych gruntach każę wykonywać cienką płytę tbw grubości 10 cm z betonu klasy przynajmniej C25/30 jako ...”

Rany boskie- 10 cm to nie jest żadne tbw- minimum 30 cm dla płyty fundamentowej, proszę takich rzeczy nie opowiadać, że robi pan tbw grubości 10 cm. (Wiele poglądów pana mi to wyjaśniło)

Gdzie pan wyczytał taką bzdurę, że można zrobić uszczelnienie tbw 10 cm?

Proszę znaleźć na stronie Quinting, TBW, Normabud lub Injectgroup informację o minimalnych grubościach elementów.
edit: A co z warunkiem tbw, że otulina dolnej siatki zbrojeniowej (na chudziaku) ma wynosić min. 5 cm (7 na gruncie). Gdzie pan dał to zbrojenie dolne- w osi obojętnej, a gdzie górna siatka? Tragedia- nic dziwnego, że krytykuje pan technologię tbw, że nie działa, skoro nawet pan jej nie zna.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: BDB » 21. maja. 2015, 0:10

1. To Pan pisał o 8 m parcia wody, a ja do tego się odniosłem.

2. Pan napisał, że "GW w razie wystapienia przecieków, nie będzie walczył z projektantem, tylko na mocy gwarancji z firmami tbw. Z prostego powodu: projektant nie ma takich pieniędzy, aby z niego ściągać, a z firm tbw jeszcze się da." Ja zaś wykazałem, że jest odwrotnie. Proszę poważnie traktować swoje wypowiedzi.

3. Wykrzykniki o 10 cm są nie na miejscu. Nie doczytał Pan, więc przytaczam bez zmian fragment, który napisałem odnośnie stosowania przeze mnie betonu tbw:
"Na koniec, podkreślę, że wiele razy jednak w swoich rozwiązaniach stosowałem tbw i to bardzo skutecznie - ku zadowoleniu architekta, inwestora i wykonawcy. Stosuję je nadal. Jednak nie jako substytut hydroizolacji, a konieczność technologiczna. np. na podmokłych lub trudnoprzepuszczalnych gruntach każę wykonywać cienką płytę tbw grubości 10 cm z betonu klasy przynajmniej C25/30 jako ... beton podkładowy - ze wszystkimi rygorami technologicznymi tbw. Taka płyta już po kilku dniach nie przepuszcza wody i umożliwia przez to poprawne wykonanie hydroizolacji KMB. Kiedy płyta wodę przepuści (nawet nie wiemy kiedy) już jest 100% skuteczna hydroizolacja właściwa. Zwykle jest to polimerowo-bitumiczna najwyższej jakości ale czasami żywiczna - zależnie od obiektu i potrzeb oraz statyki konstrukcji a także oczekiwanego tempa i organizacji robót."

Odnośnie Pana wykształcenia, jest jakiś powód by to ukrywać? Ja się przedstawiłem w moim profilu. Ujawnienie wykształcenia, to nie błoto.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 8
Rejestracja: 14. maja. 2015, 18:42

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: greifswald951 » 23. maja. 2015, 17:53

Człowieku:



„Pan napisał, że "GW w razie wystapienia przecieków, nie będzie walczył z projektantem, tylko na mocy gwarancji z firmami tbw. Z prostego powodu: projektant nie ma takich pieniędzy, aby z niego ściągać, a z firm tbw jeszcze się da." Ja zaś wykazałem, że jest odwrotnie. Proszę poważnie traktować swoje wypowiedzi.”

A ja panu napisałem jak jest w rzeczywistości, a nie co się panu wydaje lub niby co miało wynikać z prawa.

Pracowałem przez kilka lat w jednej z największych polskich firm zajmujących się tylko i wyłącznie tbw. Praktyka jest taka jak napisałem. Inwestor lub GW wali do firm tbw, bo to one zmieniają projekt (m.in. podział działek roboczych), i pilnują na budowie betonowań. Sądzi pan, że jeżeli będą przecieki, to projektant nie udowodni, że to wina wykonawcy? Każdy GW wie, że w 99% przypadków wina przecieków leży po stronie firm TBW.


3. Wykrzykniki o 10 cm są nie na miejscu. Nie doczytał Pan, więc przytaczam bez zmian fragment, który napisałem odnośnie stosowania przeze mnie betonu tbw:


"Na koniec, podkreślę, że wiele razy jednak w swoich rozwiązaniach stosowałem tbw i to bardzo skutecznie - ku zadowoleniu architekta, inwestora i wykonawcy. Stosuję je nadal. Jednak nie jako substytut hydroizolacji, a konieczność technologiczna. np. na podmokłych lub trudnoprzepuszczalnych gruntach każę wykonywać cienką płytę tbw grubości 10 cm z betonu klasy przynajmniej C25/30 jako ... beton podkładowy - ze wszystkimi rygorami technologicznymi tbw. Taka płyta już po kilku dniach nie przepuszcza wody i umożliwia przez to poprawne wykonanie hydroizolacji KMB. Kiedy płyta wodę przepuści (nawet nie wiemy kiedy) już jest 100% skuteczna hydroizolacja właściwa. Zwykle jest to polimerowo-bitumiczna najwyższej jakości ale czasami żywiczna - zależnie od obiektu i potrzeb oraz statyki konstrukcji a także oczekiwanego tempa i organizacji robót."


No to jeszcze raz pan sobie przeczyta to co napisał:

„na podmokłych lub trudnoprzepuszczalnych gruntach każę wykonywać cienką płytę tbw grubości 10 cm”- czyli twierdzi pan, że taka płyta (10 cm) jest w technologii tbw- a to bzdura o jakiej jeszcze nigdy nie słyszałem.

Jasno napisane w technologii tbw- czego trzeba więcej?

Uprzedzając- nie ma czegoś takiego jak płyta tbw bez zbrojenia.
Dalsza część tylko to potwierdza: „ jako ... beton podkładowy - ze wszystkimi rygorami technologicznymi tbw.”

Jak to ze wszystkimi rygorami technologicznymi tbw, skoro przy tej grubości płyty nie jest pan w stanie zachować rygoru min 5 cm otuliny dolnej siatki zbrojeniowej-?

Pan poda jeszcze te wszystkie rygory, bo jestem niezmiernie ciekawy, co pan sobie w tym wypadku ubzdurał.


Odnośnie Pana wykształcenia, jest jakiś powód by to ukrywać? Ja się przedstawiłem w moim profilu. Ujawnienie wykształcenia, to nie błoto.

I znowu udaje pan idiotę? Ujawnianie wykształcenia to nie błoto, ale insynuacja jak pan napisał:

„Z Pana słów wnioskuję, iż albo jest Pan jeszcze studentem, albo inżynierem, ale nie o specjalności budowlanej.” -już tak. Gdzie tu jakieś pytanie o ujawnianie wykształcenie- jest tylko wyjątkowo chamska i perfidna insynuacja.

Swojego profilu nie uzupełniam, bo wszedłem tutaj wyłącznie, aby dowiedzieć się dlaczego ktoś tak negatywnie wypowiada się o tbw- i dowiedziałem się- ten ktoś nie ma o tbw większego pojęcia (10 cm i tbw- niewiarygodne).

Jeżeli uważa pan, że to co pan napisał:
http://www.bdb.com.pl/main/pdf.php?pdf= ... aram=salon

W temacie betonu wodoszczelnego, to tbw, to gratuluję.
Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: BDB » 26. maja. 2015, 17:48

Mam nadzieję, że dość jasno i jednoznacznie wykazałem, że głoszenie jakoby betony wodoszczelne były synonimem hydroizolacji, jest zwykłym naciąganiem naiwnych - jak czynią to politycy obecnie już upadającej partii na puste hasła wyborcze. Wykazałem, że betony wodoszczelne (wg poprzedniej normy o różnej klasie wodoszczelności a obecnie o różnej głębokości wsiąkania wody) są do wykonania wyłącznie w laboratoriach a nie na budowie.
Wykazałem, że wytyczne niemieckie nakazują stosowanie hydroizolacji powłokowej typu KMB także na płytach z betonu wodoszczelnego. Właśnie to opisałem w publikacji, którą Pan raczył skrytykować. Proszę najpierw zapoznać się z wytycznymi niemieckimi oraz z wynikami badań nad szczelnością betonów wykonanych w technologii wodoszczelnej, a potem zabierać głos.
O wykształcenie Pana zapytałem nie na wstępie dyskusji, a w jej trakcie, gdy napisał Pan o pękaniu papy bitumicznej hydroizolacyjnej wraz z betonem. Pana reakcja utwierdza mnie w przekonaniu, iż nie mam z kim polemizować - brak Panu wiedzy w przedmiocie dyskusji. Mało tego, zakłada Pan klapki na oczy i broni swojej tezy o wypłacalności dostawców betonów wodoszczelnych, podczas, gdy każdy może wejść na stronę takiego dostawcy i ujrzeć jakim to kapitałem ów dysponuje. Szkoda mi czasu na takie dysputy.
Wspomniałem o procesach sądowych GW w sprawie betonów wodoszczelnych, które nie są wodoszczelne, ale nie mam tutaj czasu by podawać szczegóły. Jednakże sam fakt, iż w praktyce budowlanej betony wodoszczelne nie są wodoszczelne, zamyka temat. To, że są GW stosujący te technologie, jest przyczyną złożoną: sprytny marketing dostawców, naiwność GW że coś zaoszczędzi, niedouczenie architektów, wygoda kierownika budowy. Stosowanie, nie oznacza jednak, że te technologie się sprawdzają na tyle, że można je traktować jako zamienniki hydroizolacji. Nie można, ani teraz, ani w przyszłości.
Napisałem wyraźnie, że czasami stosuję beton podkładowy grubości 10 cm w technologii "wodoszczelnej", by można było poprawnie wykonać na nim hydroizolację pod płytą nośną. Pan zaś pisze o zbrojeniu takiego betonu. Proszę wybaczyć, ale o wykształcenie Pana już nie pytam. Proszę nie cytować moich wypowiedzi, bo pod nimi pisze Pan bez sensu i nie na temat, więc dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa.
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 28
Rejestracja: 21. kwie. 2015, 10:06

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: student » 27. maja. 2015, 10:18

Szkoda, że kończycie ten temat, jest on ciekawy. Wiele się dowiedziałem. Jeżeli Admin pozwoli, a widziałem, że pozwala, to dajcie linki do jakiś publikacji na ten temat. Konkluzji nie oczekuję, ale wypowiedzi na temat sa interesujące. Gdzie mamy takie informacje pozamarketingowe okazję poczytać? Jak coś idzie w dobrym kierunku nagle się kończy. Szkoda.

Awatar użytkownika
Posty: 36
Rejestracja: 09. mar. 2015, 22:36

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: Pirat z Karaibow » 28. maja. 2015, 10:08

Owszem szkoda, ale panowie nie wytrzymali emocji oraz niechęci. Pocieszające jest to, że cenny ślad pozostał - ślad w postaci powyższej dyskusji.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: BDB » 28. maja. 2015, 17:30

Dyskusja się kończy wtedy, gdy argumentom merytorycznym przeciwstawia się erystyczne. Przewidywanie wodoszczelności betonom, której w praktyce budowlanej nie sposób uzyskać, wprowadza potencjalnych klientów w poważne problemy. Stopień wodoszczelności betonu zależy od takich czynników jak: rodzaj i marka cementu, rodzaj i dobór kruszywa wg krzywej przesiewu, temperatura i wilgotność podłoża i otoczenia podczas prac, dokładność i równomierność zagęszczania mieszanki po ułożeniu, rodzaj, klasa i dawkowanie domieszek i dodatków oraz wymagana pielęgnacja betonu po ułożeniu. W krajowej praktyce budowlanej - właściwie na każdym etapie nie jest możliwe spełnienie tych wymagań.
Podobnie jest z powoływaniem się na gwarancje dostarczających technologię podmiotów - mających ograniczoną zdolność odpowiedzialności kapitałowej do zaledwie kilku promili wartości budowy. To nie są pola do dyskusji. Można by się zagłębiać dalej - zapewne ku zadowoleniu forumowiczów - w przyczyny upadku niemieckiej firmy Zementol w roku 2003, która wymyśliła i badała technologię "białej wanny" opartej na betonie tzw. wodoszczelnym. Wcześniej, bo w 2002 roku doszło do połączenia firm Zementol z Quinting od której polskie firmy przejęły te technologie i wprowadzają w kraju. Skutki są różne, ale generalnie potwierdzają moje i nie tylko zastrzeżenia.
Dla podniesienia atrakcyjności, warto podkreślić, że odróżnienie betonu szczelnego, ale nie wodoszczelnego poruszał już prof. Paszkowski jeszcze w roku 1935. Proszę zapoznać się z oryginałem jego publikacji na stronie 102.
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/3211/06pt1935_nr_6.pdf
Od tamtego czasu nic się nie zmieniło jeśli chodzi o składniki podstawowe betonu. Doszły jedynie domieszki i dodatki w celu zmniejszenia bądź przerwania kapilar w betonie czyli zmniejszenia nasiąkliwości, ale nie jej wyeliminowania. Nie da się wyeliminować por powietrznych w betonie - tak jak nie da się uzyskać powiększenia nieskończenie wielkiego w mikroskopie. Więcej o problemach z jakością obecnie stosowanych betonów znajdziecie w doskonałym tekście największego światowego autorytetu w betonach Neville'a:
http://www.dnibetonu.pl/papers/1/neville_ab.pdf
Tam jest cała kwintesencja projektowania i wykonawstwa betonów współczesnych. Może one trafią do entuzjastów betonu wodoszczelnego?
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 8
Rejestracja: 14. maja. 2015, 18:42

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: greifswald951 » 30. maja. 2015, 20:48

Cóż jak zwykle ogólniki i przekręcanie- stąd moje cytowania i odnoszenie się do dokładnych słów- czego adwersarz już unikał- wiadomo z jakich powodów (łatwiej przekręcić słowa, co wiele razy przytoczyłem). Ale czego oczekiwać od człowieka, który dyskwalifikuje betony wodoszczelne, bo gdyby przyłożyć W nieskończoność, to taki beton będzie przeciekał, a nie zauważa, że przykładając W nieskończoność do w=dowolnego materiału- ten też będzie przeciekał- tako to logika pseudo- eksperta.
Cóż sądzić o człowieku, który twierdzi, że wykonał tbw grubości 10 cm i zachował wszystkie rygory technologiczne tego systemu, podczas gdy minimalne wymagania grubości podanego elementu to 30 cm?- Szarlatan?
Cóż tak to jest z oderwanymi od rzeczywistości pseudo-ekspertami, którzy wypisują setki postów, aby reklamować swoją działalność, a którzy nie znają podstaw technologii, które próbują zdyskredytować i co najciekawsze, sami chwalą się, że oni tą technologię stosowali i twierdzą, że wykonali ją i działa. To jak stosował ten człek złą technologię i wciskał ją inwestorom a mimo, tego że była zła- to była dobra?

Kolejny przykład manipulacji:
Domniemane pytanie o moje wykształcenie (to kolejny chwyt erystyczny)- gdzie to pytanie padło- nie było takiego pytania- tylko podła erystyczna insynuacja, człowieka złapanego na wciskaniu kitu.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to niech zadzwoni do tbw, normy lub injectu i zapyta, czy można uszczelnić w tbw element o grubości 10 cm.

Jeszcze jeden smaczek.
W artykule, który napisał p. Zembrowski o betonach wodoszczelnych jest rysunek, na którym ściany fundamentowe są uszczelniane powłokowo. Nie ma wzmianek o grubościach elementów, dopuszczalnych maksymalnych wymiarach i proporcjach boków działek roboczych. Brak wspomnienia o łożysku ślizgowym, okładani boków przegłębień styropianem- totalna amatorszczyzna i opis technologii jakiegoś g***n a nie tbw.

Z jednym mogę się zgodzić należy skończyć z mitem betonu wodoszczelnego, ale z dopiskiem, że betonu wodoszczelnego według pomysłu p. Zembrowskiego

Teoretyk, który twierdzi, że 10 cm to może być tbw, nie wciśnie bzdur praktykowi, który pracował w firmach hydroizolacyjnych zajmujących się tylko tbw, później również innym


To mój ostatni post. (szkoda mojego czasu na to forum- nie mam interesu w nawracaniu zagubionych)


Panie Tomaszu Witkowski (jeżeli przypadkiem pan to przeczyta):
Bardzo Pana szanuję, ale w jednym temacie się z panem nie zgadzam:
Nie warto zwalczać szarlatanów- szkoda czasu i zdrowia, a to i tak nic nie zmieni.


p.s.(odnośnie podania linków)
Nigdzie nie ma pełnego opisu tbw. Dlaczego?- bo te firmy które robią projekty- je wykonują (tylko tbw, norm i inject- nie ma innych firm, które mogą zrobić tbw poza marginalnymi jednobrygadowcami) (one nie zarabiają na projektach, tylko na wykonawstwie tych projektów). Więc w ich interesie nie jest ujawnianie wszystkich tajników tbw (wiem bo sam pracowałem w jednej z tych firm).
Stąd brak podstaw wiedzy u pana Zembrowskiego (co mnie nie dziwi, bo nie spotkałem człowieka spoza wymienionych firm i firmy Wolff, który znałby tą technologię w pełni), kótóry myśli, że zrobił tbw grubości 10 cm.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: BDB » 30. maja. 2015, 23:45

No i wyszło szydło z worka. Tak myślałem już po pana drugim poście, że nie mam do czynienia z niezależnym inżynierem budownictwa. To co pan do tej pory pisał, to zwykła hochsztaplerka zwana erystyką. Gdyby nie takie osoby jak ja na forach, to zapewne udałoby się panu przekonać niejednego, by zamiast hydroizolacji zastosował sobie beton „wodoszczelny” w piwnicy czy na tarasie. Pana alumnie i próby obrażenia mnie są na nic. Obrazić mnie może wyłącznie ktoś o większej wiedzy niż ja.

Moje krytyczne spojrzenie na tbw nie jest bezpodstawne. W 1992 roku w Austrii w laboratorium Furtenbacha uczestniczyłem w badaniach betonów wodoszczelnych. O ile w laboratorium udawało się uzyskiwać głębokości nasiąkania 45-50 mm, to ani razu nie udało się tego powtórzyć na budowach np. oczyszczalni ścieków oraz zbiorników wody pitnej szpitala w Wiedniu, zbiorników w Aquaparku w Wiedniu czy zbiorników pożarowych na lotnisku w Salzburgu. Piszę o wodoszczelności płyt dennych i ścian, bo problemem nie do pokonania było uszczelnienie dylatacji. Uszczelnienie przerw roboczych taśmą to też problem - już nie mówiąc, że dla nich konieczne są odpowiednie zaprojektowania zbrojenia.

Od ponad 10 lat ilość roszczeń i napraw gwarancyjnych w kraju a dotyczących „hydroizolacji” z betonu wodoszczelnego dyskwalifikuje je w moich oczach. Obecnie akurat opracowuję opinię dla rozprawy sądowej w sprawie cieknącego jak sito stropu nad garażami podziemnymi zaprojektowanego jako dach zielony w Warszawie, gdzie projektant dał się ogłupić i zrezygnował z hydroizolacji na rzecz betonu W8 grubości 30 cm. Płyta cieknie nie od wody ciśnieniowej, a od opadów deszczu! Może uda mi się namówić prezesa generalnego wykonawcy lub projektanta, aby opisali swoje wrażenia i opinie na tym forum. Szczęka panu opadnie. Nie chcę podawać szczegółów innych przypadków cieknących betonów wodoszczelnych wykonanych jako substytut hydroizolacji. Ciekną nie tylko płyty i ściany, ale także przerwy robocze i dylatacje. Może na tym forum pokażę za jakiś czas konkretne przypadki z życia wzięte jak się sprawdzają te wasze „hydroizolacje” i do nich gwarancje. Podam też wyniki badań takich betonów przez niezależnych badaczy. Może pan być spokojny, bo nie podam adresów, gdyż nie mam żadnego w tym interesu, by ujawniać, ale skupimy się wyłącznie na fizyce budowli. Sprzedajecie tbw? Wasza sprawa i wasz biznes. Proszę tylko nie głosić herezji. Jeśli się chwali pan gwarancjami, to trzeba dysponować odpowiednim kapitałem firmowym albo ubezpieczyć na wartość robót. Kapitał 50 tys. zł tylko pana ośmiesza.

Jeszcze raz powtarzam, jest niezwykle trudno wykonać beton wodoszczelny klasy ponad W12 (by mieć gwarancje wsiąkania nie głębiej niż na 50 mm) w naszych krajowych warunkach budowlanych, gdzie betonuje się nie tylko w upały, ale i w czasie mrozu, gdzie tempo betonowania jest przypadkowe, zaś zagęszczanie jest zwykle farsą. Powinien pan wiedzieć, że dla uzyskania wodoszczelności zgodnej z założeniem musi być zastosowane zagęszczanie mieszanki wibratorami wgłębnymi o zmiennych częstotliwościach i to w całej masie betonu - zarówno pod zbrojeniem, jak i pomiędzy nim - w przeciwnym razie będzie to farsa. Pielęgnacja - szczególnie w załamaniach powierzchni i podszybiach, to oddzielny problem, o czym już wcześniej pisałem.

Bardzo się pan podnieca, że używam betonu grubości 10 cm - to też żenujące. Jeśli ma pan problem z czytaniem ze zrozumieniem, to jeszcze raz powtarzam, że beton klasy np. W4 czy wyższej wykonany jako podkładowy grubości 10 cm stosuję nie po to, by stanowił on hydroizolację, lecz jako czasowe wstrzymanie nasiąkliwości betonu, by można było na nim poprawnie nanieść hydroizolację właściwą polimerowo-cementową lub polimerowo-bitumiczną. Proszę zdjąć klapki z oczu i przemyśleć, co napisałem.

Jeszcze jedno. Jeśli badany w laboratorium beton damy radę tak sporządzić, by głębokość wsiąkania wody nie przekraczała 50 mm, to w jakim celu narzuca pan 300 mm grubości ściany czy płyty? Czyżby z obawy, że jednak może woda wsiąkać dalej niż na 50 mm? Jeśli tak, to co z pana zapewnieniem, że woda nie sięgnie zbrojenia? Mam przytoczyć?

I na koniec - betonów podkładowych się nie zbroi - nawet klasy C25/30 - o tym to nawet student III roku panu powie.

Jeśli chce pan dalej dyskutować, to najpierw proszę się przedstawić oraz podać swoje wykształcenie i doświadczenie. Dla mnie nie jest to potrzebne, ale przyda się forumowiczom, by sami ocenili pana kalumnie i wyzwiska, a to że pracował pan w jednej z firm od betonu tzw. wodoszczelnego, o niczym nie świadczy. Świadczyłoby, gdyby na obiektach wykonywał pan badania wodoszczelności betonu po 3, 6 i 9 latach. Nie sądzę, by mógł się pan tym pochwalić, bo nie omieszkałby się pochwalić na samym wstępie.
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 63
Rejestracja: 23. lut. 2015, 13:41

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: Pytam wiec jestem » 18. cze. 2015, 14:29

Wprawdzie dalej nie wiem, jak to jest z tym betonem wodoszczelnym, ale lektura dyskusji była bardzo pouczająca. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 249
Rejestracja: 02. paź. 2014, 12:41

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: Samuel Sz » 21. sty. 2016, 10:11

Pytam wiec jestem pisze:Wprawdzie dalej nie wiem, jak to jest z tym betonem wodoszczelnym, ale lektura dyskusji była bardzo pouczająca. :mrgreen:

A dla mnie wręcz przeciwnie! Nic nie rozumiem. Tu jest dokładnie tak jak dowcipie... Każdy ma swoją i nie do końca chodzi o prawdę :)

Awatar użytkownika
Posty: 440
Rejestracja: 02. paź. 2014, 11:43

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: Czumak » 01. lut. 2016, 10:18

W tym wypadku trzeba chyba zaufać doświadczeniu BDB! Takie mam przeświadczenie!

Posty: 4
Rejestracja: 19. lut. 2016, 12:26

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: kuba122 » 19. lut. 2016, 12:55

moim zdaniem jeżeli chodzi o uszczelnienia dylatacji , to najlepiej wynająć do tego firmę z doświadczeniem, bo nie każdy się na tym zna,a skutki złego uszczelnienia mogą być różne. sam proces jest w dodatku bardzo skomplikowany, trzeba wybrać odpowiednią dylatacje termiczne albo przeciwdrganiową, poza tym trzeba dobrać jeszcze odpowiednie materiały,a nie każdy to potrafi.Warto więc w tej kwestii zaufać fachowcom.

Posty: 1
Rejestracja: 01. gru. 2016, 12:42

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: karolinaOsiel » 01. gru. 2016, 12:47

Witam,
chciałabym się dowiedzieć jaka jest głębokość penetracji wody dla W8, pisaliście ze dla W12 dopuszczalna jest 50mm.
Jaka dopuszczalna jest dla W8 i dlaczego to W8 zawsze podaje się za wodoszczelne?
(czyzby dlatego, ze zgodnie z PN-88/B-06250 wskaznik cisnienia wynosi 16-20 i nalezy wtedy zastosować stopień wodoszczelnosci W8, a to odpowiada wiekszosci konstrukcji, jeżeli chodzi o głębokość posadowienia)?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Posty: 3
Rejestracja: 30. kwie. 2017, 23:15

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: Robinson » 01. maja. 2017, 0:29

nfrk pisze:witam, dziękuje za odpowiedz, oczywiście rady są bardzo cenne i będę miał je na uwadze, co do sposobu wykonania oraz wykonawcy o wole sam się upewnić czy dana metoda jest dobra czy nie zanim się na nią zdecyduję, i zawierzę wykonawcy.
Mam pytanie jeszcze ile może kosztować połączenie płyty ze ścianą? z tego co słyszałem są jakieś metale albo gumy (gdzie można je zakupić?) chce się zorientować cenowo.
oraz jak gęsto trzeba zrobić zbrojenie w płycie fundamentowej oraz w ścianach,
ile według was mniej więcej powinien wynieść koszt budowy takiej piwnicy bez stropu , znalazłem firmę z Rzeszowa i chce mieć coś do porównania, pozdrawiam

Jak poszła budowa? Jaką hydroizolację wykonałeś?
Też jestem z Podkarpackiego i chcę zacząć budowę w tym roku. O jakiej firmie z Rzeszowa piszesz?

Ja na razie będę przeprojektowywał ławy na płytę fundamentową i będę potrzebował fachowej porady z hydroizolacji. Na razie skłaniam się ku powłokom firmy Remmers, chociaż jeden potencjalny wykonawca forsuje materiały Cetco.
Płytę i ściany piwnicy planuję z C30/37 W8, ale ponieważ studiuję uważnie tematy o hydroizolacji, to wiem, że nie uniknę porządnych materiałów powłokowych, jeśli chcę spać spokojnie i nie mieć basenu w piwnicy.

Do wszystkich fachowców na tutejszym forum mam podstawowe pytanie.

Czy hydroizolację powłokową (np. Profi Baudicht 2K) należy zastosować między chudziak a płytę fundamentową czy raczej na płytę fundamentową? Gdzie położyć folię? Pod chudziak? Na chudziak? Bo jeśli na chudziak, to wtedy folii nie posmaruję przecież tym Remmersem. Aha, XPS pójdzie raczej tylko na ściany, bo na głębokości ponad 2m termoizolacja piwnicy raczej nie jest potrzebna od spodu. Będzie tylko EPS, ale już na płycie, a nie pod.

Posty: 1062
Rejestracja: 30. paź. 2018, 9:37

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: paszek90 » 01. lut. 2019, 11:34

Ja niestety nie do końca znam się na tym temacie. Natomiast jeśli chcecie zlecić komuś zaprojektowanie drogi, czy jej wykonanie to warto zapoznać sie z ofertą http://www.rdkprojekt.pl/ . Wykonują zdecydowanie najlepsze projekty drogowe na terenie całej Polski. Wiele osób miało okazję z nimi współpracować i jak widać - są szeroko cenieni.

Posty: 373
Rejestracja: 28. mar. 2016, 10:38

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: jmsk » 24. lut. 2019, 11:13

Rzeczywiście istnieje coś takiego. Tutaj https://betonnadom.pl/zanim-kupisz/faq/ ... oszczelny/ można znaleźć przykłądowe zastosowania.

Posty: 1269
Rejestracja: 14. gru. 2016, 21:12

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: Kokin33i » 27. sie. 2021, 13:04

Na pewno przy wyborze materiałów do wykonania fundamentów to należy wybrać porządny system hydroizolacji tym bardziej jeżeli grunt jest mokry i może powodować późniejsze problemy w walce z wilgocią, która zacznie atakować nasz dom. My z polecenia ekipy wykonującej prace budowlane postawiliśmy na producenta WaterBlock https://waterblock.eu/ który pod względem jakości do ceny wypada bardzo dobrze, bo już 2 lata od budowy a nie widać żeby gdzieś były pęknięcia, czy rozkruszanie i na tarasie płytki też w całości. Tutaj akurat nic bym nie zmieniał

Posty: 1164
Rejestracja: 22. gru. 2015, 23:10

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: zenka » 31. sie. 2022, 16:33

Wiele osób poszukuje betonu, dlatego od razu podsyłam beton wrocław - Godel Beton. Jestem zdania, że oferta będzie dla Was jak najbardziej odpowiednia, bo jakość usług tej firmy jest ceniona przez wiele osób, które zdecydowały się na współpracę.

Posty: 1507
Rejestracja: 10. paź. 2018, 20:12

Re: Betony wodoszczelne

Postautor: bekomo » 13. wrz. 2022, 14:12

Kto z Was szuka sprawdzonego sklepu z materiałami budowlanymi? Od wielu lat prowadzę własna firmę budowlaną i zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest współpraca ze specjalistami, dlatego polecam Wam beton wodoszczelny w workach oraz inne produkty z oferty tego sklepu.

PoprzedniaNastępna

Wróć do Hydroizolacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 684
Re: Medycyna estetyczna zabiegi

data » 28.03.2024, 19:34

Planujesz poprawić swoją urodę przy użyciu najnowszych technologii? Klinika Medestetic oferuje innowacyjne zabiegi estetyczne, które pomogą Ci osiągnąć pożądane efekty. Sprawdź
Awatar użytkownika
Posty: 684
Re: impreza integracyjna

data » 28.03.2024, 18:48

Zastanawiasz się, skąd wziąć dodatkowe krzesła na organizowane przez Ciebie wydarzenie w Warszawie? Rozwiązaniem może być https://www.wypozyczalniazastawy.pl/ Ich bogata oferta wynajmu z
Awatar użytkownika
Posty: 684
Re: Nowoczesne meble biurowe

data » 28.03.2024, 18:45

Jeśli potrzebujesz podestów ruchomych do wynajęcia, sprawdź ofertę na stronie https://www.riwal.com/pl/wynajem/podesty-ruchome/ Wydaje mi się, że znajdziesz tam różne modele dostosowane do
Awatar użytkownika
Posty: 684
Re: TomGruz- przeprowadzki, remonty, budowa domu

data » 28.03.2024, 18:41

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć wysokiej jakości beton we Wrocławiu? Może https://www.godelbeton.pl/ ma to, czego potrzebujesz. Ich oferta jest bogata i zróżnicowana, co pozwala dopasować
Awatar użytkownika
Posty: 684
Re: Samochód nowy, czy używany?

data » 28.03.2024, 18:39

W moim odczuciu, poszukując samochodu marzeń, warto zerknąć na ofertę dealera Porsche w Łodzi. Mają szeroki wybór modeli, które mogą Cię zainteresować. Według mnie, warto odwiedzić ich
Awatar użytkownika
Posty: 684
Re: Fontanna do ogrodu

data » 28.03.2024, 18:39

Zastanawiasz się, jak wybrać warzywnik, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego ogrodu? Strona https://www.drewno-betonowe.pl/warzywni ... dpowiedni/ może rozwiać Twoje wątpliwości.
Awatar użytkownika
Posty: 392
Re: Podłoga wykonana z naturalnego drewna

data » 28.03.2024, 18:37

to wyjątkowy wybór, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i naturalnego piękna. Jej tradycyjny wygląd i trwałość sprawiają, że jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy
Awatar użytkownika
Posty: 1507
Re: sklep sportowy...

data » 28.03.2024, 17:02

Polecam Wam wszystkim sprawdzić stronę https://hulajnoga.net/pl/59-hulajnogi-elektryczne-motus , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego z hulajnogami oraz akcesoriami i częsciami do
Awatar użytkownika
Posty: 684
Re: Jakie okna wybrać?

data » 28.03.2024, 16:04

Estetyka spotyka funkcjonalność w innowacyjnych profilach okiennych od . Jeśli cenisz sobie jakość i design, zobacz, co ma do zaoferowania. Odkryj różnicę, jaką może wprowadzić technologia
Awatar użytkownika
Posty: 132
Re: Trening na siłowni

data » 28.03.2024, 15:53

Jednak żeby schudnąć, to najważniejsza jest dieta. Ćwiczenia oczywiście też pomagają, ale niestety na początek trzeba się wyrzec tych wszystkich niezdrowych

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o