Prawa autorskie

w tym miejscu można chwalić lub ganić redaktorów portalu (preferujemy pierwszy wariant) :) a także prosić, domagać się lub żądać tekstów na określony temat
administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Prawa autorskie

Postautor: AdminMZ » 23. lut. 2015, 14:22

Jeśli chodzi o Pana wiedzę o prawach autorskich, to w dotychczasowej definicji karbonatyzacji, o której powstał spór, doszło do naruszenia praw autorskich Pana Garbacza.
Tu zacytuję kilka zdań z ustawy o prawach autorskich:
Art. 23. [Użytek osobisty]
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.
Niewątpliwie, zamieszczenie skopiowanego fragmentu na portalu nie jest własnym użytkiem osobistym.
Art. 29. [Cytowanie]
1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.
Niewątpliwie, zakładka z pojęciami nie jest utworem stanowiącym samoistną całość.
Art. 34. [Prawa twórcy]
Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia
i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości.
Pod definicją karbonatyzacji nie wymieniono nazwiska i imienia twórcy oraz źródła.

Tak więc, niestety naruszono aż trzy przepisy ustawy i jeśli dwa pierwsze naruszenia zechciałby Pan negować, to ostatnie naruszenie jest bezdyskusyjne, co miałem na uwadze wcześniej wskazując na naruszenie przepisów ustawy o prawach autorskich. Warto to przemyśleć, zanim pojawią się problemy - zwłaszcza, że prawa autorskie są chronione długo, bo przez 70 lat od śmierci twórcy, a do nich ma prawo nie tylko autor, ale i jego spadkobiercy. Oprócz twardych zapisów ustawy, ma też znaczenie zwykła uczciwość wydawcy.
Prawa autorskie są w Polsce często łamane i jak zauważyłem, to generalnie występuje "lekkie" podejście do tego tematu. Na tyle lekkie, że jeden z autorów dość już znanej książki o hydroizolacjach niebawem otrzyma pozew sądowy za przywłaszczenie w książce sporej ilości moich wcześniej opublikowanych tekstów i rysunków, co będzie na pewno głośne, bo zażądam ujawnienia tego faktu wszędzie, gdzie książka była reklamowana - na tym forum także.
P.S. Nie piszę tego dla straszenia, lecz w przyjaznym tonie podpowiedzi. Zamieszczenie źródła przecież nic nie kosztuje.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl


Szanowny Panie,
myślę, że redaktor naczelny pisząc to, co napisał miał jednak rację. Nie doszło do świadomego naruszenia praw autorskich Pana Garbacza (jeżeli w ogóle do niego doszło).
Już wyjaśniam problem. Otóż wzmiankowane "definicje" portal chemiabudowlana.info otrzymał od jednej z firm w takiej formie w jakiej zostały opublikowane. Nie mamy wiedzy, czy nastąpiło przekazanie praw do publikacji owych treści. Zakładamy, że tak skoro firma również owe treści zamieszcza na swojej stronie. Nie mamy też pewności, czy przepływ treści nie nastąpił w drugą stronę i w swojej pracy Pan Garbacz nie skorzystał z materiałów owej firmy (w co osobiście wątpię). To są jednak rozważania późniejsze zainspirowane wymianą postów na tym forum. Wcześniej w ogóle nie wiedzieliśmy, że tego rodzaju powielenie treści nastąpiło.
Publikując "definicje" robiliśmy to zatem w dobrej wierze opierając się na materiałach firmy. To, że materiał jest niepodpisany również można wytłumaczyć. Zakładam, że doszło do porozumienia pomiędzy firmą i Panem Garbaczem jeśli chodzi o cytowanie materiału. Według prawa autorskiego użycie nazwiska, pseudonimu itp. jest zależne od woli autora. Jeżeli autor sobie tego nie życzy, to nie jest to obligatoryjne. Zakładam, że firma porozumiała się w tej sprawie z autorem. My jako portal nie możemy tego porozumienia "łamać" i zamieszczać nazwiska autora. Nawet wówczas jeśli uzyskaliśmy już taką wiedzę.

Proszę mi wierzyć prawo autorskie jest mi bliskie. Jestem autorem 15 książek, 50 słuchowisk, kilkudziesięciu opublikowanych opowiadań, dziennikarzem od 24 lat.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Prawa autorskie

Postautor: BDB » 23. lut. 2015, 14:53

Ustawa o prawach autorskich nie przewiduje okoliczności łagodzących, o których Pan pisze. To jest dokładnie tak samo, jak z zakupem nieświadomie auta kradzionego. Nie ma znaczenia, co się Pan czy ktokolwiek inny domyśla. Liczą się jedynie fakty. Zacytowane przepisy nie wprowadzają żadnych usprawiedliwień ani wyjątków. Łamie prawo ten, kto publikuje, a nie ten kto dostarczył tekst. Jeśli ta firma to zrobiła, to też złamała prawo, ale to ich a nie Wasz problem. Wierzę w to, że dopiero dyskusje na forum uświadomiły wydawcy portalu, iż tekst dostarczony przez kogoś jest nie jego, a Pana Garbacza.
Teraz jednak, kiedy już to jest jasne, licznik tyka. Na miejscu Waszym, bym się oficjalnie zwrócił do Garbacza o zezwolenie na publikację tego fragmentu i nie sądzę, by kazał za to płacić ani by zabronił. Spodziewam się jednak czego innego, mianowicie widząc tytuł "słownik pojęć" zapewne zmodyfikuje definicję, by odpowiadała sensowi słownika, gdyż w obecnej formie jest wadliwa - jak pisałem i pisał Pan Stefan.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Prawa autorskie

Postautor: AdminMZ » 23. lut. 2015, 15:08

Szanowny panie, uwaga o tykającym zegarze jest prawdziwa, ale tylko pod jednym warunkiem, że firma która zamieściła ów tekst na swojej stronie (wisi do dzisiaj), a później udzieliła nam zgody na jego powielenie, rzeczywiście go "ukradła". Ja zakładam raczej, że firma tej wielkości i klasy weszła w porozumienie z autorem i uzyskała od niego zgodę na publikację. Jest dla mnie nie do pomyślenia, że ktoś mógłby dokonać tak zuchwałego przywłaszczenia. Dla redakcji wyjaśnienie tego aspektu będzie priorytetem.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Prawa autorskie

Postautor: BDB » 23. lut. 2015, 16:10

Też jestem ciekaw - nie o nazwę firmy, lecz źródła tego tekstu. Też nie zakładam, że to Garbacz skopiował, ale ...
Może po prostu, dla pewności, zwrócić się do tej firmy z zapytaniem. Nie twierdzę, że firma ta przeskrobała, ale proponuję nie opierać się na argumentach o wielkości firm, ich doświadczeniu czy majątku. Znane są przypadki, gdzie urząd walczący z pirackim oprogramowaniem (właśnie w związku z ustawą o prawach autorskich) nakrył jedną z takich ogromnych na posiadaniu pirackich programów na zawrotną sumę. Znane są (także mi osobiście) wcale nie pojedyncze przypadki plagiatów w pracach doktorskich i habilitacyjnych dokonanych świadomie przez bardzo nobliwe autorytety. Ta uwaga nie tyczy się bynajmniej Pana Garbacza, lecz pragnę zwrócić Panom delikatnie uwagę, że jak się stąpa po polu minowym, to funta kłaków nie są warte przypuszczenia, że min nie ma, bo jedna czy dwie osoby lub krowy po polu przeszły bez szwanku. To tak z doświadczenia i po przyjacielsku podnoszę. Gdybym nie znalazł wartości na tym forum, bym nie zabierał aż tyle głosu.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Prawa autorskie

Postautor: AdminMZ » 23. lut. 2015, 16:18

Pełna zgoda.
Nic dodać, nic ująć :)
Może tylko jedno... Praktyka orzecznicza jest taka, że to dziennikarz lub inny podmiot dostarczający redakcji "skopiowany" tekst ponosi odpowiedzialność. Stąd oświadczenia w umowach o dzieło dotyczące oryginalności tekstu. Nie ma możliwości (praktycznej) sprawdzania wszystkich tekstów pod kontem podejrzenia plagiatu. Stąd owe oświadczenia. Jeśli ktoś mimo to "plagiatuje" to ma kłopoty.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Posty: 298
Rejestracja: 07. paź. 2014, 12:27

Re: Prawa autorskie

Postautor: PerToPer » 17. kwie. 2015, 12:51

Internet to królestwo plagiatów i obawiam się, że niewiele może to zmienić.

Awatar użytkownika
Posty: 94
Rejestracja: 27. paź. 2014, 15:23

Re: Prawa autorskie

Postautor: Terminator » 12. cze. 2015, 13:48

PerToPer pisze:Internet to królestwo plagiatów i obawiam się, że niewiele może to zmienić.

I bardzo dobrze. Informacja powinna być wolna. JA rozumiem, że autorzy mają swoje prawa, ale... Inwestorzy mają prawo do informacji, a płacić za nią powinny firmy! Bo to one są zainteresowane.

Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 02. paź. 2014, 12:08

Re: Prawa autorskie

Postautor: Piwowciagacz » 07. sie. 2015, 14:53

Czytam i minie mdli od tego bełkotu :(

Wróć do Pytania do redakcji chemiabudowlana.info i obud.pl

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 118
Re: opony do samochodu

data » 06.05.2021, 15:19

Raz na jakiś czas nie tylko trzeba wymienić opony, ale i także kupić nowe. Nic nie jest wieczne przecież. Ja to akurat mam zimowe i letnie i w moich okolicach jest to zdecydowanie najlepszy
Awatar użytkownika
Posty: 596
Re: Sposoby na odchudzanie

data » 06.05.2021, 14:20

Tak, jak najbardziej catering to duża wygoda, ja już nie pamięta kiedy ostatni raz siedziałam w kuchni i coś gotowałam. Jeżeli szukasz świeżego i zdrowego cateringu to z czystym sumieniem
Awatar użytkownika
Posty: 197
Re: Błyskawiczna budowa domu

data » 06.05.2021, 13:16

Do takiego procesu przyda się kontener, ja wynająłem taki od firmy
Awatar użytkownika
Posty: 274
Re: Okno w domku drewnianym

data » 06.05.2021, 12:56

Szeroki wybór solidnie wykonanych okien ma również firma z Lublina. Jeśli zależy wam na wysokiej jakości i jesteście z okolic to polecam kontakt z nimi. Na pewno się nie
Awatar użytkownika
Posty: 399
Re: Jakie dekoracje do sypialni

data » 06.05.2021, 12:47

Jeżeli stylowe i dobrze wykonane to na pewno warto sprawdzić propozycje z oferty SW-Decore u których udało nam się znaleźć co swojej sypialni "Abstrakcyjna mapa świata" nad
Awatar użytkownika
Posty: 441
Re: Prowadzenie magazynu

data » 06.05.2021, 11:23

Prowadzenie nowoczesnego magazynu nie jest możliwe bez użycia dobrego programu optymalizującego wszystkie zachodzące tam procesy. Warto więc zapoznać się z ofertą firmy Quantum Qguar, która
Awatar użytkownika
Posty: 449
Re: radca prawny Radom

data » 06.05.2021, 8:39

Kancelarii prawnych zdecydowanie nie
Awatar użytkownika
Posty: 449
Re: Używane auto

data » 06.05.2021, 8:39

Sprzedać samochodów używanych nie jest taka trudna, obecnie serwisów ogłoszeniowych nie
Awatar użytkownika
Posty: 449
Re: Laptop do gier

data » 06.05.2021, 8:38

Kiedyś laptopy nie bardzo się nadawały do gier, ale obecnie dostępne są naprawdę mocne sprzęty, oczywiście typowy laptop gamingowy sporo
Awatar użytkownika
Posty: 449
Re: Pożyczka od zaraz

data » 06.05.2021, 8:33

Z pożyczkami trzeba uważać, ponieważ bardzo łatwo o zadłużenie, zwłaszcza gdy sięga się po te pozabankowe. Warto mierzyć siły na zamiary, by potem nie trafić do rejestru dłużników.

Eksperci na forum

Re: Czy inwestowanie w panele fotowoltaiczne ma sens?

data » 30.04.2021, 14:47

Czasem udaje się zamienić rachunek za prąd na ratę kredytu. Trzeba jednak uważać i dokładnie czytać warunki pod którymi się człowiek
Awatar użytkownika
Posty: 159
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 24.03.2020, 11:42

Ciekawe skąd producent wziął informację, że zużycie energii, to 2 zł/m² miesięcznie? Większej ściemy nie słyszałem! System grzewczy zużywa tyle energii, ile budynek traci. Jeżeli jest
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o
Awatar użytkownika
Posty: 81
Plastyczna obróbka metali – podstawowe informacje

data » 31.10.2017, 10:34

Zapraszamy do komentowania artykułu