Dom inteligentny

Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 06. paź. 2014, 9:29

Dom inteligentny

Postautor: Szaplerski » 05. sty. 2015, 11:31

A ja chciałbym zaproponować, abyśmy troszkę pogadali o domach inteligentnych. Kosztują sporo, ale czy taki wydatek jest sensowny?

Awatar użytkownika
Posty: 100
Rejestracja: 02. gru. 2014, 13:59

Re: Dom inteligentny

Postautor: Ernesciek » 06. sty. 2015, 22:31

Pod warunkiem, że jest energia elektryczna. A jak jej nie ma... to taki dom, IMHO, może być pułapką!!!

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Re: Dom inteligentny

Postautor: Julik78 » 07. sty. 2015, 10:51

Wklejcie w okienko adresowe wyszukiwarki: dominteligentny.pl/. Myślę, że znajdziecie sporo ciekawych informacji.

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 19. gru. 2014, 13:43
Lokalizacja: Raz tu, raz tam

Re: Dom inteligentny

Postautor: POCIEch » 08. sty. 2015, 13:33

Sorry Panie i Panowie, ale wypowiem się radykalnie!!! Uważam, że dom inteligentny to zawracanie głowy! Mówienie, że cokolwiek się oszczędza... bzdura. To znaczy na etapie eksploatacji owszem, ale najpierw trzeba wyłożyć górę grosza! Ludzie, uwierzcie jeszcze kilkanaście lat temu ludzie żyli w mało inteligentnych, ale za to przytulnych domach. Zabawa w inteligentny dom to zabawa dla naprawdę bogatych ludzi. Dla szpanu i dekadenckiego lenistwa, a nie dla prawdziwej, autentycznej potrzeby!!!

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Re: Dom inteligentny

Postautor: ROMCIO » 09. sty. 2015, 15:32

Nie przekonuje mnie ta inteligencja domów. Najlepszy dowód na to, że jest to forsa puszczona z... sam nie wiem z czym. A wiec najlepszy dowód, to fakt, że dziesięć lat temu wszystko robiono za pomocą kabli. Teraz juz bezprzewodowo. I co? Ten okablowany jest mniej inteligentny?

Awatar użytkownika
Posty: 5
Rejestracja: 23. lut. 2015, 22:40

Re: Dom inteligentny

Postautor: langdon » 21. mar. 2015, 18:12

Automatyka domowa dla zwykłych ludzi dopiero wkracza w rzeczywistość, tylko nieliczne systemy proponują coś więcej niż załączanie światła za pomocą telefonu dla zwykłych użytkowników. W fibaro mogę stworzyć proste, bloczkowe scenariusze, które pozwalają na prawdę sporo http://www.fibaro.com/pl/inteligentny-dom . Póki co zautomatyzowałem wszystkie światła w domu, tak, że rzadko mam potrzebę używania włącznika oraz rolety, żeby otwierały i zamykały się o konkretnych porach. W kolejnym kroku chcę dołożyć jakiś wideodomofon, żeby sterować otwieraniem bramki z systemu i móc przy pomocy komórki kontrolować, kogo wpuszczam. :)

Awatar użytkownika
Posty: 298
Rejestracja: 07. paź. 2014, 12:27

Re: Dom inteligentny

Postautor: PerToPer » 23. mar. 2015, 16:20

Wszystkim zafascynowanym ideą domu inteligentnego polecam wpis pana Jerzego Zembrowskiego ze strony: http://www.forum.obud.pl/viewtopic.php? ... eka#p27665 trzeba poszukać posta zaczynającego się od takiej frazy:

Tu z przyjemnością opiszę na ten temat historię, jaka się przydarzyła mojemu dobremu znajomemu adwokatowi. Kilka lat temu, kiedy kończył budowę domu, jego syn znalazł gdzieś reklamę o domu inteligentnym - oczywiście pełnym automatyki w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jak zwykle, zapytał mnie najpierw o zdanie. Zapoznałem się z zakresem automatyki: było tam wszystko - od alarmów z tysiącem czujników, przez automatycznie włączane i wyłączane oświetlenia w pomieszczeniach w miarę przemieszczania się po domu, po sterowanie mocą grzejników i wentylatorów w zależności od obecności domowników w poszczególnych pomieszczeniach. Zaopiniowałem negatywnie wszystko za wyjątkiem alarmów ale ograniczonych do minimum. Kolega przyjął argumenty ze zrozumieniem, ale jego najstarszy syn (fanatyk komputerowy) aż zawył zawiedziony i tylko czekał aż opuszczę jego dom w budowie...
Ciąg dalszy na stronie. Nie cytuję w całości, bo wpis jest długi.

Bardzo pouczająca historia, która może mocno przygasić entuzjazm :)

Awatar użytkownika
Posty: 203
Rejestracja: 26. wrz. 2014, 9:14

Re: Dom inteligentny

Postautor: Hekla » 25. mar. 2015, 14:27

Pouczająca historia dla każdego entuzjasty elektroniki :)

Awatar użytkownika
Posty: 225
Rejestracja: 14. paź. 2014, 12:22

Re: Dom inteligentny

Postautor: Czesio » 27. mar. 2015, 13:54

Dopóki elektronika sterująca urządzeniami w domu nie uzyska, choćby szczątkowej inteligencji (ale takiej prawdziwej, a nie symulowanej kombinacją zero jedynkową), to mówienie o inteligentnych domach pozostaje pobożnym życzeniem. Natomiast skutki bywają takie, jak opisał pan Zembrowski!

Awatar użytkownika
Posty: 10
Rejestracja: 03. kwie. 2015, 11:09

Re: Dom inteligentny

Postautor: PI-PI-N » 04. kwie. 2015, 17:12

To bardzo ogólne stwierdzenia. Czy może ktoś napisać w punktach na co waro zrócić uwagę w temacie?

Awatar użytkownika
Posty: 215
Rejestracja: 01. paź. 2014, 9:43

Re: Dom inteligentny

Postautor: Ciechonski Jan » 08. kwie. 2015, 10:26

PI-PI-N pisze:To bardzo ogólne stwierdzenia. Czy może ktoś napisać w punktach na co waro zrócić uwagę w temacie?

A mógłbyś zadawać pytania nieco bardziej precyzyjnie? Albo nie czytałeś wcześniejszej wymiany zdań oraz linkowań, albo... sam już nie wiem :)

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Dom inteligentny

Postautor: BDB » 08. kwie. 2015, 14:27

Proszę pamiętać, że każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale też i wady - poza ceną. Każde zastosowanie powinno mieć uzasadnienie.
Przykład:
Ktoś prowadzi jednoosobowo punkt usługowy i często przebywa na zapleczu. Chce i musi mieć informację, że ktoś wszedł do jego pomieszczenia, powinien więc zainstalować czujnik z sygnalizacją dźwiękową. Czy ten fakt daje podstawę do nazwania jego pomieszczenia inteligentnym? Nie, to właściciel jest inteligentny!

Czy dom może być inteligentny? Nie, inteligentny jest ten, co wymyślił ten slogan. Dzisiaj mamy czasy totalnego ogłupiania społeczeństwa. Ogłupia się miliony gawiedzi, że w ringu niby walczą komicy od wrestlingu, ogłupia tworząc starannie reżyserowane programy talk-show, ogłupia programami reality-show, ogłupia niby wywiadami z politykami wcześniej starannie ustalając wypowiedzi itp. itd. Nie będę wyliczać, bo lista będzie długa, i łatwiej wskazać programy autentyczne i pouczające, bo tych jak na lekarstwo.

Jaką zaletą jest automatyzowanie np. oświetlenia w domu albo otwieranie drzwi za pomocą komórki? Szuka się na siłę możliwości sprzedania czegokolwiek, bo tylko o sprzedaż tu chodzi. Im społeczeństwo bardziej zidiociałe, tym łatwiej naciągnąć na wydatki.
Miejmy swój rozum i twardo stapajcie po ziemi!
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 229
Rejestracja: 03. gru. 2014, 13:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dom inteligentny

Postautor: Mathir » 10. kwie. 2015, 13:11

Hoduje się nowy gatunek człowieka tzw. gadżetmena, który uwielbia kupować nowe elektroniczne cacuszka i musi mieć na przykład najnowszy telefonik od Apple, bo inaczej jest chory :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Dom inteligentny

Postautor: BDB » 12. kwie. 2015, 0:05

Na szczęście, w przyrodzie występuje zjawisko samoregulacji.
Jak kiedyś kilka osób znalazło plażę i rozebrali się do naga w zaciszu krzewów, to znalazło się kilku chętnych do podglądania. Potem, "nowoczesność i wyzwolenie" znalazła wielu naśladowców, znaleźli się "rewolucjoniści" i nazwali takie miejsca "plażami nudystów" a nawet zalegalizowali je. No i podglądacze mieli problem, bo o ile kilka ładnych ciał młodych kobiet może być przyjemnym widokiem, to kiedy nagich ciał jest setki i więcej, nie można było wyłowić te ciała ponętne. A oglądanie zwałów tłuszczu lub kościotrupów bez grama tłuszczu - raczej przyjemne nie było. I tak oto, podglądacze dali sobie spokój. Dzisiaj plaża nudystów nie robi na nikim żadnego wrażenia, a coraz więcej głosów oburzenia, że oglądanie baleronów obok, to żadna przyjemność. Wiem coś o tym, bo zdarzyło mi się być na plaży (wprawdzie nie nudystów), gdzie sporo kobiet było topless. Nie miałem nic przeciw - wręcz przeciwnie - wertowałem do prywatnego konkursu coraz do nowe kandydatki na podium ;) - do czasu, gdy obok usadowiły się dwie szafy dwudrzwiowe wagi ciężkiej o wieku grubo ponad 60 lat. Widok bezceremonialnie zwisających pomarszczonych piersi aż do pasa i mdłości jakich doznałem, kazały mi zamknąć oczy i zatęsknić za czasami "nienormalnymi" jeśli te są "normalne". Sądzę, że takich jak ja jest coraz więcej.

W pogoni za zyskiem, co jest obecnie modelem wielu Homo sapiens, będziemy spotykać coraz więcej reklam i ofert nie na domy inteligentne, lecz "super inteligentne", potem "mega inteligentne" i "giga inteligentne" aż po "inteligentne 3D", gdzie człowiek zejdzie do podmiotu trzeciej kategorii i właściwie, to będzie przeszkadzał domom. Będą auta super inteligentne co same będą kierować a kierowca będzie pasażerem, będą samoloty inteligentne co same będą startować i lądować, a zawód pilota będzie skasowany. Będą armie setek tysięcy inteligentnych cyborgów a nie żołnierzy, które będą walczyć ze sobą broniami superinteligentnymi. Oczywiście, te "inteligencje" będą wytworem ludzi i na pewno skończy się wielkim BUM, bo systemy nie są i nigdy nie będą inteligentne, a więc awaryjne. Po tym BUM, świat powróci do epoki kamienia łupanego i ... cykl się powtórzy, a przybędzie nowych złóż ropy i gazu ziemnego, bo większość z nas, zwierząt i roślin w te media się zamieni. Potem będzie rozwój cywilizacji, co już znamy z historii.
Czy da się zatrzymać ten szalony wyścig? A czy da się zatrzymać ćmy przed lampą? Jedyne, co można, to nie dać się ogłupić - czyli nieco opóźnić czas na BUM.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 143
Rejestracja: 10. paź. 2014, 10:04

Re: Dom inteligentny

Postautor: Cze_ka » 12. kwie. 2015, 9:28

Przeczytałem ten tekst z ogromną przyjemnością. Inteligentny, dowcipny felietonik. Może wzorem wielu publicystów powinien/mógłby pan raz w tygodniu publikować jakiś felieton na tematy budowlane? Może w specjalnym dziale? W każdym razie ten tekst powyżej jest świetny! Duży szacunek!

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Re: Dom inteligentny

Postautor: Julik78 » 12. kwie. 2015, 9:33

Popieram! Lekki, mądry tekst :)

Posty: 3
Rejestracja: 23. lut. 2016, 11:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Dom inteligentny

Postautor: Karol90 » 23. lut. 2016, 12:01

Z czasem takie systemy będą mieli wszyscy. Tak ja z komputerem, internetem itp. na początku każdy myślał "po co to komu?" a teraz ludzie nie wyobrażają sobie życia bez tego. Testowałem system dostępny w firmie http://www.ligeroo.pl/ i jestem pod wrażeniem, bo wcześniej jedynie widziałem takie rzeczy na filmach. Ogólnie dużo osób chwali w internecie ten system fibaro.

Awatar użytkownika
Posty: 58
Rejestracja: 31. sty. 2015, 10:13

Re: Dom inteligentny

Postautor: regina29 » 15. mar. 2016, 8:44

A mnie się właśnie wydaje, że to duże ułatwienie. Możesz na przykład automatycznie sterować temperaturą w domu czy oświetleniem. Zerknij tu podobno maja taki system w ofercie, chociaż ja póki co zamawiałam u nich położenie instalacji odgromowej.

Posty: 5
Rejestracja: 22. lip. 2016, 14:26

Re: Dom inteligentny

Postautor: ryrkuwka » 22. lip. 2016, 14:42

Tylko jeszcze warto wspomnieć, że żeby to działało wszystko jak należy trzeba mieć naprawde stabilny net w domu. Wszelkie bezprzewodowe bajery są do niczego jak nam wifi zrywa. Może warto od początku pomyśleć czy nie zainwestować we wzmacniacz typu: http://signaflex.pl/wzmacniacze-gsm.html

Posty: 121
Rejestracja: 22. lut. 2016, 14:45

Re: Dom inteligentny

Postautor: baska889 » 27. lip. 2016, 11:34

Mi taki dom od dawna się marzy- no ale najpierw to ja potrzebuje choćby działki na dobry początek. Wiem, że w Polsce śmiało można takie efekty uzyskać z https://www.sabur.com.pl/ , super opcja taki dom sterowany z poziomu tabletu/pilotu. Jak w niejednym super filmie, można sobie zbudować prawdziwy dom Iron Mana.

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Re: Dom inteligentny

Postautor: ROMCIO » 02. sie. 2016, 20:33

Naprawdę nie wiem, czym się tak zachwycacie. Nie rozumiem tego piania z zachwytu!

Posty: 43
Rejestracja: 30. wrz. 2016, 10:56

Re: Dom inteligentny

Postautor: Karolina_ » 30. wrz. 2016, 11:33

Co sądzicie o czujnikach ruchu? Chodzi mi o coś takiego, co pomoże trochę zabezpieczyć dom w razie naszej nieobecności. Często wyjeżdżamy i trochę strach tak zostawiać wszystko bez nadzoru. Czy może lepsza będzie kamera? Tu widziałam takie rzeczy http://www.ferguson-digital.eu/ , ale nie wiem, co byłoby najskuteczniejszym rozwiązaniem?

Awatar użytkownika
Posty: 229
Rejestracja: 03. gru. 2014, 13:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dom inteligentny

Postautor: Mathir » 18. paź. 2016, 20:36

Nie czujka ruchu jest ważna, ani nie kamera... Liczy się to do czego są podłączone!!!

Posty: 228
Rejestracja: 28. maja. 2016, 11:11

Re: Dom inteligentny

Postautor: apacz » 22. lis. 2016, 11:13

Moi znajomi montowali w swoim domu takie inteligentne technologie. Zamawiali je od firmy Likon. Taka automatyka domu podnosi kom­fort życia, zapew­nia bez­pie­czeń­stwo, a także ogra­ni­cze­nie zuży­cia ener­gii. Możemy sterować różnymi procesami w domu np. oświetleniem, klimatyzacją, wentylacją etc. Z drugiej strony możemy też monitorować pomieszczenia czy zabezpieczać je przed pożarem, zalaniem. A ste­ro­wa­nie insta­la­cjami odby­wa się za pomocą lap­to­pów, table­tów, smart­fo­nów. To się nazywa technologia jutra!

Awatar użytkownika
Posty: 165
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Dom inteligentny

Postautor: Enerbau » 01. mar. 2017, 16:45

Najbardziej zaawansowane systemy do inteligentnego domu ma firma Fibaro. Także do sterowania ogrzewaniem.
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Następna

Wróć do Instalacje elektryczne, elektryczność i elektronika w domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 244
Re: Ceny prac budowlanych w regionie

data » 22.01.2022, 21:19

Pranie dywanów warto wykonywać chociaż raz do roku nie tylko przy okazji remontu. Bardzo dużo brudu się zbiera, w tym kurzu czy bakterii. Z mojej strony polecić mogę usługi firmy
Awatar użytkownika
Posty: 574
Re: Najbardizej wytrzymaly materiał na taras

data » 22.01.2022, 20:33

Ja właśnie też urządzam swój ogród i myślę – czy nie wykorzystać takie https://www.vintagewall.pl/plytki-ceglane-podlogowe płytki podłogowe ceglane d wykonania ścieżek/ dróżek.
Awatar użytkownika
Posty: 691
Re: Kabina prysznicowa

data » 22.01.2022, 16:51

Wiele tak naprawdę zależy od powierzchni, najlepiej mieć zarówno kabinę prysznicową i wannę Odnośnie samego wyboru to myślę, że warto także zajrzeć do oferty przygotowanej przez markę
Awatar użytkownika
Posty: 598
Re: Jaki biznes?

data » 22.01.2022, 16:02

Nie zapominajcie o rozliczeniu, już niebawem bo 15 lutego będzie dostępne. Jak macie jakieś zmiany do naniesienia, to proponuję poprzez stronę to zrobić. Prosto, komfortowo, bez wychodzenia z
Awatar użytkownika
Posty: 451
Re: Problemy ze skórą - kosmetyki

data » 22.01.2022, 11:23

Myślę, że ten artykuł https://i-zdrowie.pl/w-jaki-sposob-poma ... luszczyce/ jest wart uwagi. Znajdziecie tam bowiem wiele ciekawych i praktycznych informacji oraz porad i wskazówek, które
Awatar użytkownika
Posty: 20
Re: Sprawdzony producent mebli

data » 21.01.2022, 22:33

Jak chcesz mieć meble a zwłaszcza stoły, biurka, witryny z drewna lub płyty na konstrukcji i z nogami stalowymi to mogę polecić swoją pracownię https://cadrysunki.pl/kategoria-produkt ...
Awatar użytkownika
Posty: 100
Re: Salon łazienek

data » 21.01.2022, 21:27

Koniecznie zerknijcie też tutaj - https://swiatlazienek.com.pl/ . Znajdziecie u nich wszystko co jest potrzebne w łazience. Ja mam od nich wannę Galatea Smooth, to wanna wolnostojąca bez korka i
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Materac do sypialni jaki

data » 21.01.2022, 17:30

a co powiecie na temat jeszcze ochraniacza do materaca? Mam taki od https://ochraniacz-na-materac.pl/podkla ... 0x200.html moim zdaniem naprawde super produkt i jeden z lepszych, bo jest sterylny,
Awatar użytkownika
Posty: 312
Re: Wybór ogrodzenia

data » 21.01.2022, 17:14

Niedawno postanowiłem zainwestować w nowe ogrodzenie oraz bramę, dlatego skorzystałem z oferty firmy https://metpol-ogrodzenia.pl/bramy_wjaz ... omatyczne/ i przyznam Wam, że jestem bardzo
Awatar użytkownika
Posty: 299
Re: Eksploatacja skutera

data » 21.01.2022, 16:16

Świetnej jakości części do skuterów dostaniecie na stronie . Już kilka razy zamawiałam tam akcesoria albo części, więc wiem, że to sprawdzony

Eksperci na forum

Pompy ciepła typu MONOBLOK – w którą stronę idzie ich rozwój

data » 28.12.2021, 16:05

Już jutro, w środę 29.12.2021 roku o godzinie 10:00 zapraszamy na webinar, w którym weźmie udział nasz ekspert - Rafał Januszkiewicz - Referent Akademii Viessmann. Tematem webinaru będzie
Awatar użytkownika
Posty: 165
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 13.12.2021, 15:23

Nie widzę najmniejszego problemu z dostępnością urządzeń grzewczych na podczerwień. Kto szuka ten znajdzie. Oferta jest szeroka. Ważne by nie dać się namówić na zakup grzejników
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o