Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Tu można znaleźć zarówno ciekawostki, jak i rzetelną wiedzę
Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 07. wrz. 2016, 12:52

WARAN pisze:Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozostałe odpowiedzi również interesujące. Moje pytanie, jak stosuje się dobór powierzchni panela do powierzchni (czy też kubatury) pomieszczenia? Przykład: pokój dla dzieci 5 x 4 m wysokośc pomieszczenia 2,65. Czy ilość paneli zależy od funkcji pomieszczenia? Jak już tak szeroko tu piszemy, to może admin pozwoli wstawić film z youtube, będzie wyczerująco:)


Dobór ilości grzejników nie odnosi się do powierzchni czy też kubatury a do zapotrzebowania, które wynika z oporu cieplnego przegród. Tak zresztą robi się to do każdego typu ogrzewania. Obliczanie zapotrzebowania to proces niezależny od systemu grzewczego. Jeśli wyliczymy, że np. dane pomieszczenie wymaga 1000 wat należy zamontować w nim urządzenie grzewcze o podobnej lub wyższej mocy. Tabela doborów grzejników podtynkowych dostępna jest na naszej stronie www.3thermo.pl w dziale do pobrania.
Można oczywiście iść na skróty i przyjąć założenie, że przy dzisiejszym budownictwie większość pomieszczeń ma zapotrzebowanie na poziomie 50w na 1m2 i wg tego zakładać zapotrzebowanie. Jednak takie postępowanie, obarczone jest jakimś poziomem błędu.

Grzejniki podtynkowe dobieramy analogicznie jak zwykłe kaloryfery wg ich mocy. Moc grzejników (każdych) jest uzależniona od ilości dostarczanej do nich energii (wysokości temperatury, przepływu)
Dla ułatwienia można przyjąć, że grzejnik podtynkowy posiada ok 250 wat przy zasileniu 60stC. Przy tak dużej wartości można założyć, że z jednego urządzenia podtynkowego pokryjemy zapotrzebowanie na ok 5m2. Obniżając wartość zasilania zmniejszamy moc, a więc musimy zwiększyć ilość urządzeń grzewczych.

Myślę, że dosłownie w ciągu paru dni uruchomimy na stronie platformę, która pomoże dobrać odpowiednią ilość urządzeń wg. przyjętych założeń projektowych. Wszelkie projekty lub zapytania, proszę przesyłać do nas, naszych oddziałów czy dystrybutorów. Dział obsługi klienta przygotowuje koncepcje projektowe, nieodpłatnie.

Funkcja pomieszczenia określa głównie wysokość temperatury, np. łazienka - 24stC, pokój - 20st, klatka schodowa - 16stC, garaż - 8stC itd.
Wiadomo więc, że łazienka o tej samej powierzchni co np. pokój, będzie wymagała większej ilości energii (mocy grzewczej) gdyż musimy tam dostarczyć więcej ciepła.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 07. wrz. 2016, 13:21

Enerbau pisze:Wszystko to ładnie brzmi z tymi ścianami, ale co z meblami? Na suficie postawić? A co z mostkiem termicznym do gruntu? Nie istnieje?


Idea ogrzewania ściennego opiera się wyłącznie na ścianach zewnętrznych, niejako okalających dom. Zazwyczaj te ściany nie są zastawiane meblami. Jednakże jeśli spojrzymy na problem okiem fizyka, to dojdziemy do wniosku, że przy tego typu rozwiązaniu nie jest tak istotny bezpośredni kontakt z urządzeniem grzewczym, jak np. w przypadku promienników. Przy promienniku niejako musimy napromieniować obiekt (człowieka), aby zrównoważyć jego utratę ciepła do środowiska. A utrata energii jest, ponieważ otaczają go zimne ściany, zimy stropodach (jeśli na zewnątrz jest zimno).
W sytuacji gdy ściana ma temperaturę równą lub wyższą od powietrza wewnątrz lokalu, energia cieplna zawarta w powietrzu, w nas, nie ucieka na zewnątrz, ponieważ nic jej nie "przyciąga", nic nie musi ogrzewać. Straty ciepła na zewnątrz równoważone są bezpośrednio na przegrodzie a nie jak w przypadku innych urządzeń bilansować ją wewnątrz.
Paradoksalnie, choć mogłoby się wydawać, że taka dystrybucja energii jest nieefektywna i kosztowna, to jednak (o dziwo) taniej jest utrzymywać ścianę na pewnym poziomie grzewczym niż stale (ciągle) uzupełniać (dmuchać) energię do wnętrza.
Nie wiemy, czy tą zależność odkryli już inżynierzy 2,5tys lat temu budując (pierwsze jakie znamy) obiekty ogrzewane systemem hypokaustum, czy też po prostu zrobili to przypadkiem. Czy znali zależności zdrowotne? Do polski "technologię" tą przywieźli Krzyżacy i w taki właśnie sposób ogrzewali zamek w Malborku :)

Co z mostkami termicznymi do grunt? Czy istnieją? - No cóż, jakieś istnieją. Jednak jakie mają znaczenie? Jaka jest różnica poziomów temperaturowych pomiędzy zewnętrznym środowiskiem a temperaturą gruntu pod budynkiem? Jeśli już odpowiemy sobie na to pytanie i dojdziemy do wniosku, że grunt pod budynkiem jest zawsze cieplejszy od środowiska zewnętrznego otaczającego budynek, to niewątpliwie wyjdzie nam, że ważniejsze jest zapewnienie termoizolacyjności ścian zewnętrznych i stropodachu niż gruntu. Poza tym stosunek powierzchni posadzki do powierzchni pozostałych ścian i stropu jest trzykrotnie większy.

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Enerbau » 07. wrz. 2016, 15:13

Izolowanie ścian zewnętrznych beż izolacji fundamentu powoduje zwiększenie roli mostka termicznego do gruntu! Nie ma tu większego znaczenia temperatura gruntu. Mostek jest stały.
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 07. wrz. 2016, 17:13

Enerbau pisze:Izolowanie ścian zewnętrznych beż izolacji fundamentu powoduje zwiększenie roli mostka termicznego do gruntu! Nie ma tu większego znaczenia temperatura gruntu. Mostek jest stały.


Nie rozumiem związku.... Przedstawia Pan to w taki sposób, jakby ogrzewanie ścienne w jakiś sposób przeszkadzało w izolowaniu posadzki (???) A przecież tak nie jest. Projektowanie to proces niezależny. Termoizolacja to najważniejszy element niskiej eksploatacji, bo ogranicza utratę ciepła, przez co jego zapotrzebowanie (w ciepło) jest również mniejsze.

A co do znaczenia temperatury gruntu, to pewnie Pana zaskoczę, jednak ma ono takie samo znaczenie (w przepływie energii przez posadzkę) jak izolacja ścian zewnętrznych. Dlaczego? Dla łatwiejszego zwizualizowania sobie tej zależności proszę się zastanowić jaki przepływ energii będzie przez przegrodę pomiędzy dwoma środowiskami o identycznym parametrze (temperaturze)? Stały natomiast jest współczynnik przenikalności cieplnej (i to tak naprawdę - wiem, to też może być szokiem - tylko w założeniach projektowych)
Mam nadzieję, że pomogłem.

Awatar użytkownika
Posty: 229
Rejestracja: 03. gru. 2014, 13:05
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Mathir » 07. wrz. 2016, 20:42

Muszę powiedzieć, że fascynująca wymiana zdań i opinii.

Awatar użytkownika
Posty: 247
Rejestracja: 02. paź. 2014, 19:47

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: MECHAN » 08. wrz. 2016, 9:18

Jakie tynki sa najlepsze w tych układach sciennych? Czy gipsy lub inne tynki nie pękają ciepło-zimno. Jakieś wskazówki dla wykonawcy? Żeby nie było problemów z tynkami.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 08. wrz. 2016, 21:18

MECHAN pisze:Jakie tynki sa najlepsze w tych układach sciennych? Czy gipsy lub inne tynki nie pękają ciepło-zimno. Jakieś wskazówki dla wykonawcy? Żeby nie było problemów z tynkami.


Paradoksalnie najlepsze tynki to zwykłe a nie te, które są zalecane do ogrzewań ściennych np. Knauf MP75 G/F Thermo Dlaczego? Ponieważ przewodność cieplna tynków dedykowanych dla ogrzewań ściennych wynosi 0,3W/mK
Tymczasem przy zwykłych tynkach mineralnych przewodność cieplna to 0,8W/mK, a więc dużo efektywniej przewodzi ciepło. Można byłoby zadać pytanie, czy producenci tynków to wiedzą? Wiedzą, jednak trudno jest wykonać zaprawę, jednocześnie bardzo elastyczną i dobrze przewodzącą.
Producenci tynków głównie skupili się na problematyce związanej z pękającymi tynkami, na skutek zbyt dużej rozszerzalności (wydłużalności liniowej) rurek polimerowych. Stworzyli materiał o wyższym oporze grzewczym, jednak sporej rozszerzalności, dzięki czemu wyeliminowali problem z tynkami. My wyeliminowaliśmy go już na etapie konstrukcji samego grzejnika. Radiator jest zbudowany m.in z siatki o wzorze Rabitza, dzięki temu stanowi zbrojenie dla tynku. Konstrukcja nie posiada tak dużej wydłużalności liniowej i przez to eliminuje naprężenia pod tynkiem. Dlatego w przypadku 3THERMO można stosować dowolny dobry tynk a także gips, glinę.
Przeprowadziliśmy wiele prób na różnych tynkach i w żadnym przypadku nie stwierdziliśmy problemu pękających tynków. Obecnie prowadzimy rozmowy z jednostką TUV z Poznania, aby przeprowadziła kilka niezależnych testów, przedstawianych przez nas własności użytkowych produktu. Pewnie to daleka droga ale zamierzamy również prowadzić rozmowy z różnymi producentami tynków, by uwzględnili nas w swoich instrukcjach i dopuszczali swoje pozostałe masy tynkarskie do systemu ogrzewania ściennego w technologii 3THERMO. Myślę, że pierwsze tego typu rozmowy z oczywistych względów, będą dotyczyć producentów krajowych.
Oczywiście użycie dedykowanego tynku nie spowoduje zatrzymania ciepła, to raczej uwaga, że można "odchudzić" pewien koszt inwestycyjny, po przez zastosowanie tańszej zaprawy tynkarskiej. Na cenę wpłynie także standardowa grubość tynku 1-2cm a nie jak w przypadku innych systemów ściennych ok 3-5cm.

Posty: 5
Rejestracja: 16. wrz. 2016, 9:17

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: MarekBudzynski » 16. wrz. 2016, 10:19

Ciekawa rzecz, ale... Pomijając, że jeszcze nie do końca rozumiem jak to działa, zastanawia mnie na tę chwilę jedno. Mowa była o zasilaniu grzejnika wodą o temperaturze 60 st. C. Z tego co mi wiadomo ogrzewanie płaszczyznowe powinno być zasilane niskim parametrem. W każdym razie grzejnik będzie dążył do uzyskania 60 st., a więc i ściana będzie miała po jakimś czasie temperaturę ok 60 st. C? Kiepski pomysł. Chyba, że ktoś chce na tej ścianie suszyć grzyby ;)

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 16. wrz. 2016, 12:47

MarekBudzynski pisze:Ciekawa rzecz, ale... Pomijając, że jeszcze nie do końca rozumiem jak to działa, zastanawia mnie na tę chwilę jedno. Mowa była o zasilaniu grzejnika wodą o temperaturze 60 st. C. Z tego co mi wiadomo ogrzewanie płaszczyznowe powinno być zasilane niskim parametrem. W każdym razie grzejnik będzie dążył do uzyskania 60 st., a więc i ściana będzie miała po jakimś czasie temperaturę ok 60 st. C? Kiepski pomysł. Chyba, że ktoś chce na tej ścianie suszyć grzyby ;)


Witam.
Celem nie jest podgrzewanie ściany, ale uzupełnienie odpowiedniej energii cieplnej w danym pomieszczeniu, tak aby utrzymywała się na stałym poziomie np. 21st C
Jeśli będzie pan przekazywał na grzejnik temperaturę 60st C to zapewne w celu uzupełnienia strat, a to oznacza ogromny pobór energii a więc temperatury z powierzchni ściany, co de facto przełoży się na jej zdecydowanie niższą temperaturę. Aby ściana osiągnęła temperaturę czynnika zadanego (wody c.o.) musielibyśmy zmienić prawa fizyki i wyłączyć np. opór grzewczy ściany :) A przypomnę, że przewodność ściany to zaledwie 0,8W/(mK) w porównaniu do aluminium, które wynosi 200W/(mK) To jak z rękawicą, którą zakłada kucharka aby wyjąć garnek z piekarnika.
Ponadto musielibyśmy umieścić ścianę w środowisku, które nie pobierałoby od niej energii czyli w temperaturze otoczenia równej 60st C. Jednak wtedy pojawiłoby się pytanie - co ogrzewa ścianę? (od wewnątrz grzejnik podtynkowy?) czy od zewnątrz powietrze ją otaczające? :)

Ogrzewania płaszczyznowe dają możliwość bardzo precyzyjnego gospodarowania energią cieplną, a to dzięki dużym zdolnością jej magazynowania i oddawania w miarę potrzeb, w naturalny a nie wymuszony sposób. Proszę prześledzić sobie co zrobili Krzyżacy w zamku w Malborku (tak, ci średniowieczni, od których otrzymaliśmy w darze dwa nagie miecze). W jaki sposób oszczędzali energię i dlaczego musieli to robić. W czym ją kumulowali (gromadzili). Pytanie, dlaczego my ludzie XX wieku nie oszczędzaliśmy energii? Ponieważ nie musieliśmy :)
To podobna analogia do historii aut elektrycznych, dziś utożsamianych z Elonem Muskiem i jego firmą Tesla Motors, jednak mało kto wie, że to auta elektryczne były pierwsze przed spalinowymi. Jednak ropa była tania, więc silniki spalinowe wyparły samochody elektryczne. Dziś do nich wracamy, tak jak wracamy do systemów płaszczyznowych i z tych samych powodów. Są oszczędniejsze :)

Posty: 1
Rejestracja: 19. wrz. 2016, 14:27
Lokalizacja: Koszalin

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: echo » 21. wrz. 2016, 11:25

Dzięki za wyczerpującą dyskusję. Szukałem tych informacji.

Posty: 5
Rejestracja: 16. wrz. 2016, 9:17

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: MarekBudzynski » 26. wrz. 2016, 14:22

Z racji tego, iż będę się w przyszłym roku budował zaciekawił mnie ten sposób grzania. Przestudiowałem sobie Waszą stronę. I teraz tak: grzejnik ma wysokość 1,7m. Jego niewielka część będzie schowana w posadzce. Ale teraz mam np. mały pokoik dziecięcy. Wtrącając cytat Pana z 3THERMO "Idea ogrzewania ściennego opiera się wyłącznie na ścianach zewnętrznych". Wcześniej była również mowa o najlepszym niwelowaniu strat, które powodują nasz dyskomfort termiczny. Rozumiem zatem, że grzejniki te montuje się na ścianie zewnętrznej. Co by się stało, gdyby były montowane na ścianach działowych? Zmieni to ich sposób funkcjonowania, będą miały gorszą moc, źle działały? Przecież ściana to ściana, jeśli ma grzać coś spod tynku co to za różnica, czy będzie to ściana zewnętrzna, czy też nie? I drążąc temat tej ściany, ogólnie, jak powinna wyglądać jej struktura ( nie wiem, grubość, materiał, Bóg wie co jeszcze ), żeby się nadawała do grzania? Kolejna rzecz, bo zacząłem o małym pokoiku dla dzieci. Większą część ściany będzie zajmowało okno. Parapet na wysokości ok 90cm. Jakby wykuć bruzdę na schowanie elementu przez który przepływa woda i ustawić ten grzejnik poziomo pod parapetem? Wiadomo, że połączenie z wężem będzie bardziej kłopotliwe, ale jakby mieć tylko takie kłopoty w życiu... Jest elastyczny - jest, można przecież nagiąć go tak, aby podłączyć element przepływowy grzejnika ustawiony w pionie.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 04. paź. 2016, 14:35

Dlaczego ściana zewnętrzna? Jeśli wyobrazi pan sobie pokój i zamontuje ogrzewanie ścienne w ścianie przeciwległej do ściany zewnętrznej, to stojąc teraz przy zewnętrznej musi odczuć pan zimno, a stając przy ścianie wewnętrznej odczuje pan ciepło. Energetycznie pan to zbilansuje ale komfort będzie dużo gorszy. Taki układ bardziej będzie przypominał piec kaflowy niż ogrzewanie ścienne. I teraz najważniejsze. Proszę pomyśleć jak dużą ilość energii będzie musiał pan wyemitować ze ściany przeciwległej, aby TYLKO zbilansowała ona, pana dyskomfort termiczny wynikający z bezpośredniego kontaktu ze ścianą zewnętrzną? Gdy pan to zrobi, to podobnie jak w przypadku pieca kaflowego, przy nim będzie panu za gorąco a za daleko od niego za zimno.
Robiąc to prawidłowo i montując element grzewczy w miejscu powstawania strat, wystarczy aby przegroda była o stopień cieplejsza niż zadana temperatura powietrza. Dodatkowo w takim przypadku powietrze może być nieco chłodniejsze niż powszechne 22stC, a my i tak nie odczujemy tego jako „zimno”, ….a dlaczego??? A dlatego, że system grzewczy już nie musi bilansować naszego dyskomfortu termicznego, a jedynie stratę ciepła na przegrodzie.
Mam nadzieję, że to wyczerpuje już kwestie lokalizacji grzejników podtynkowych (ogrzewania ściennego)?

Co do konstrukcji ściany.
Ściana dobrze aby była zbudowana z materiału o dużej pojemności cieplnej, dzięki temu mur będzie mógł lepiej magazynować energię. Tynk zwykły, może być nawet glina, tym bardziej że jest materiałem naturalnym o dużej pojemności cieplnej.
Ściana powinna mieć dobrą termoizolacyjność – jednak to warunek nadrzędny dotyczący każdego typu ogrzewania!!! Jeśli ściana nie będzie miała termoizolacji, wyda pan więcej na ogrzewanie (koszt energii), jednak i tak mniej, niż w przypadku systemów konwekcyjnych. ...dlaczego??? Ponieważ, system ścienny ma zdolność samoregulacji, emisja ciepła nie odbywa się w sposób wymuszony a w wyniku naturalnej emisji ciepła z materiału o wyższej temperaturze do środowiska (materiału) o niższej temperaturze. Co daje możliwość bardzo rozsądnej i precyzyjnej redystrybucji ciepła. Z tych samych względów, dobrze zaprojektowana podłogówka też jest oszczędniejsza od kaloryferów.

Rozumiem, że ściana zewnętrzna w przedmiotowym pokoju to głównie okno i nie ma możliwości zamontowania grzejników np. obok okna?
Jeśli tak jest, to posiadamy w asortymencie grzejnik krótkie 85cm, pod okienne. Jednak aby ustalić tego typu szczegóły, najlepiej skontaktować się z nami, przesyłając rzut pomieszczenia z którego wyliczymy zapotrzebowanie i wskażemy lokalizację grzejników. To nic nie kosztuje.

Jeśli chce pan wprowadzać elementy hydrauliczne, rury itp., i kuć bruzdy w ścianie, to równie dobrze można położyć wężownicę z wodą, zamiast naszego grzejnika. Grzejniki Podtynkowe wprowadzamy jako rozwiązanie ułatwiające montaż i gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania.

Ogrzewanie ścienne można zrobić też bez grzejników podtynkowych 3THERMO, tyle że trudniej.

Posty: 3
Rejestracja: 30. gru. 2016, 21:34

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Beatrycze » 30. gru. 2016, 21:50

Witam,

co ze sprawnością systemu w przypadku mechanicznego uszkodzenia radiatorów w załóżmy paru grzejnikach w jednym pomieszczeniu?

Co z żywotnością radiatorów wypełnionych gazem? Czy powstaną straty gazu w radiatorach?

Czy może dojść do korozji systemu podtynkowego w przypadku długotrwałego niegrzewania pomieszczeń i powstania wilgotnych ścian?

Czy system powoduje zabrudzenie pomalowanych ścian?

Czy może dojść do zapachania systemu wadliwie działającego filtru wody na wejściu?

Czy latem może dojść do kondensacji pary wodnej na ścianie?

Posty: 3
Rejestracja: 30. gru. 2016, 21:34

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Beatrycze » 02. sty. 2017, 13:10

Wracając do zapytania, powtarzam: Ogrzewania ścienne wymyślono z potrzeby ogrzewania a jednocześnie nie szpecenia i nie zajmowania powierzchni ścian w salach wystawowych i niektórych muzeach. Wolny rynek doprowadził do tego, że sprzedaje się wszystko i wszystkim, bo celem jest zysk. Stosowanie takiego ogrzewania w domach czy mieszkaniach, to ogólnie ... bezsens - nie wnikając w poważne problemy fizyki budowli do pokonania oraz trudność w utrzymaniu wymaganego mikroklimatu w pomieszczeniach.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl


Proszę o ustosunkowanie się do powyższego stanowiska.

Posty: 5
Rejestracja: 04. sty. 2017, 17:39

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Tmo98t » 04. sty. 2017, 17:42

a ile takie grzejniki kosztują wie ktoś

read

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 01. lut. 2017, 17:05

Beatrycze pisze:Witam,

co ze sprawnością systemu w przypadku mechanicznego uszkodzenia radiatorów w załóżmy paru grzejnikach w jednym pomieszczeniu?

Co z żywotnością radiatorów wypełnionych gazem? Czy powstaną straty gazu w radiatorach?

Czy może dojść do korozji systemu podtynkowego w przypadku długotrwałego niegrzewania pomieszczeń i powstania wilgotnych ścian?

Czy system powoduje zabrudzenie pomalowanych ścian?

Czy może dojść do zapachania systemu wadliwie działającego filtru wody na wejściu?

Czy latem może dojść do kondensacji pary wodnej na ścianie?



Witam, odpowiadając w kolejności

W przypadku uszkodzenia grzejnika, pozostaje on już tylko częścią instalacji hydraulicznej, która doprowadza wodę do kolejnego grzejnika. Nie widzę powodu zakładać uszkodzenie kilku grzejników, tym bardziej, że możliwość określenia położenia możliwa jest po przez dotyk. Grzejniki 3THERMO mogą być pokryte, wyjątkowo cienką warstwą tynku (nawet 1mm) Radiator o gr 8mm może być "utopiony w warstwie 1cm tynku. W przypadku systemu wodnego zarówno w podłodze jak i tynku wymaga większego pokrycia warstwom betonu z uwagi na dużą rozszerzalność liniową. Zbyt cienka warstwa mogłaby spękać, nota bene i tak większość producentów wymaga specjalistycznych tynków elastycznych. W przypadku 3THERMO nie występują naprężenia, a sama siatka wzoru Rapitza stanowi "zbrojenie" dla warstwy tynku. Należy również pamiętać, że ogrzewania płaszczyznowe posiadają duży zapas energii wynikający ze zdolności akumulacji ciepła. Uszkodzenie jednego grzejnika zapewne nie zostanie nawet zauważone przez użytkownika. System 3THERMO wprowadzając technologię radiatorów rozwiązał jeden z ważniejszych problemów wynikający z uszkodzenia wodnych systemów płaszczyznowych. Często uszkodzenie wodnego systemu ściennego skutkowało pojawieniem się wilgoci na posadzce. Nawet ustalenie źródła wycieku stanowiło ogromny problem.

Radiatory w przeciwieństwie do np. instalacji klimatyzacyjnych w aucie nie posiadają części ruchomych. Zaprojektowane i wykonane jako urządzenia hermetyczne. Od (niestety dopiero) 3 lat trzymamy w labo urządzenia napełnione helem pod ciśnieniem 25 bar. Jak na razie nie wykazały tendencji destrukcyjnych 

Aluminium może reagować chemicznie w środowisku alkalicznym, jednak takie jest związane najbardziej z krótkotrwałym procesem dojrzewającego betonu a nie tylko wilgotnego. Przeważnie proces korozji aluminium jest powierzchowny związany gównie z procesem utleniania co dodatkowo paradoksalnie wzmacnia jego strukturę. Należy też pamiętać, że aluminium, aluminium nie równe. Profile są dodatkowo postarzane w procesie spieku, (zamykania porów zewnętrznych) i preanodowane. Próbka trzymana przez okres roku w warunkach pełnej wilgotności nie wykazała żadnych uszkodzeń. Za ok 2 miesiące będzie badana próbka z okresu 24 miesięcy pełnego zawilgocenia (zabetonowana w pełni zanurzona)

Problem zabrudzonych ścian wiąże się z inną technologią. Ogrzewanie ścienne oparte na przewodach elektrycznych grzewczych charakteryzowało się tą przypadłością. Związana była z powstającym wokół przewodów polem elektromagnetycznym, który przyciągał ładunki a wraz z nimi kurz do ściany. Grzejnik 3THERMO nie przewodzą prądu, osiągają swoją temperaturę w oparciu o procesy termodynamiczne a nie elektryczne. Nie powodują również żadnych zjawisk elektrostatycznych, ani konwekcyjnych. Tak więc, nie, nie brudzą ścian 

Grzejniki Podtynkowe 3THERMO to układ oparty na przepływie wody z centralnego ogrzewania. Jeśli przepływ wody zostanie zatrzymany, to tak jak w przypadku każdego innego systemu opartego na c.o. nie będzie on działał. Należy jednak pamiętać, że każdy system c.o. działa w układzie zamkniętym (cały czas krąży ta sama woda) W celu wyeliminowania błędów montażowych zarówno grzejniki jak i instalacja 3THERMO sprzedawana jest wraz z zabezpieczeniem (korki na wejściu i wyjściu). Nasza oryginalna instalacja się nie wypłukuje, więc nie wpływa ujemnie na jakość wody w c.o.

Rozumiem, że to pytanie dotyczy fazy chłodzenia płaszczyznowego. Kondensacja pary wodnej związana jest z różnicą temperatur. Jest to kwestia urządzeń sterujących (kontrolnych) a nie samego radiatora. Jeśli pytanie dotyczyło wyłączonego systemu, to latem nie różni się niczym od zbrojenia lub aluminiowych narożników podtynkowych stosowanych przez ekipy tynkarskie.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 01. lut. 2017, 20:07

Beatrycze pisze:Wracając do zapytania, powtarzam: Ogrzewania ścienne wymyślono z potrzeby ogrzewania a jednocześnie nie szpecenia i nie zajmowania powierzchni ścian w salach wystawowych i niektórych muzeach. Wolny rynek doprowadził do tego, że sprzedaje się wszystko i wszystkim, bo celem jest zysk. Stosowanie takiego ogrzewania w domach czy mieszkaniach, to ogólnie ... bezsens - nie wnikając w poważne problemy fizyki budowli do pokonania oraz trudność w utrzymaniu wymaganego mikroklimatu w pomieszczeniach.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl


Proszę o ustosunkowanie się do powyższego stanowiska.


Obawiam się, że samo nazwanie swojej firmy „biurem doradztwa budowlanego” nie gwarantuje, jak widać wszechwiedzy we wszystkich tematach budowlanych. Zapewne zobowiązuje jednak do udzielania odpowiedzi, które są niestety tylko subiektywnymi opiniami… do których oczywiście każdy ma prawo.
Otóż wbrew temu co sądzi lub wie pan Zembrowski, ogrzewania ściennego nie wymyślono aby ogrzewać ściany w muzeach. Ogrzewanie to wywodzi się z okresu sprzed 2,5 tys lat (przynajmniej tylko taki okres mamy udokumentowany) Dowody jego istnienia należy szukać pod hasłem hypokaustum.
Osoby, które zaczęły zgłębiać tematykę, szybko doszły do wniosków, że dużo efektywniejsze i energooszczędne było ogrzewanie hypokaustyczne niż nasze średniowieczne kominkowe. Ciepłe powietrze zamiast wydostawać się kominem i podgrzewać atmosferę, rozchodziło się po masie betonowych konstrukcji poziomych (podłoga) i pionowych (ściany). Budynek „pił” energię cieplną. Ciało stałe w przeciwieństwie do stanu gazowego (powietrza) ma olbrzymią zdolność magazynowania energii. To właśnie dzięki temu na terenie średniowiecznych Żuław, (które w owym czasie cierpiały na brak opału), Krzyżacy przy pomocy tej greckiej technologii mogli ogrzewać zamek w Malborku, stosunkowo niewielką ilością opału.

Obecnie dodatkowo rozpatrywany jest aspekt zdrowotny. Człowiek zmienił swój styl życia o 180 stopni, spędzamy 90% swego czasu w pomieszczeniach zamkniętych ogrzewanych nadmuchem ciepłego suchego powietrza lub oziębiamy nadmuchem suchego zimnego powietrza. Zmienił się też zdecydowanie skład cząstek stałych w powietrzu (nigdy nie było w nim drobin gumy, toksyn z palonego pcv itp.) Od tego samego okresu zaczęły pojawiać się nagminnie problemy typu astma i alergia.

Dziś ogrzewanie ścienne ma wiele postaci, łącznie z tą najbardziej zbliżoną do oryginału, gdzie zamiast palenisk w piwnicy, montuje się grzejniki konwektorowe, które dostarczają ciepłe powietrze do specjalnie wykonanych ścian. Jak łatwo sobie wyobrazić, to bardzo kosztowna realizacja jednak ruch podgrzewanego powietrza odbywa się wewnątrz ściany, a nie pomieszczenia w którym przebywamy. Ciepło, które znajduje się w pomieszczeniu nie schładza się jak w przypadku innych systemów na przegrodach zewnętrznych bo te są ciepłe. Taki trick :)

Zapewne trudno jest zrozumieć osobie, która nigdy nie zajmowała się zawodowo termodynamiką w ujęciu ogrzewania ściennego, jaki w tym sens. Większości na pierwszy rzut oka, wydaje się, że to nie może działać i musi być nieekonomiczne. A wynika to z popełnianego błędu myślowego. Fakt, że montujesz układ grzewczy w ścianę zewnętrzną nie sprawi, że zwiększa się przenikalność (zdolność do przewodzenia ciepła) przegrody. Nie jest też tak jak to sobie wszyscy wyobrażają, że te ściany są gorące. Nie są, bo nie muszą. Jeśli ściana ma 21 stopni to nie schłodzi się na niej powietrze o temperaturze 20 stopni, prawda? To nie jest takie samo ogrzewanie płaszczyznowe tak jak podłoga czy sufit. Gdy umieścimy układ grzewczy w ścianie zewnętrznej, dochodzi do odwrócenia strumienia przepływu energii cieplnej. W każdym systemie grzewczym ciepło „idzie” od swojego źródła (podłoga, sufit, kaloryfer itp.) w kierunku zewnętrznej zimnej ściany i tam „ucieka” na zewnątrz. Nie da się go zablokować styropianem, a jedynie można opóźnić przepływ energii. Ciepło to fala elektromagnetyczna, która przeniknie każdy materiał termoizolacyjny, dlatego na drugi dzień nie zaparzysz już herbaty wodą z termosu. Gdy umieszczamy źródło ciepła bezpośrednio w przegrodzie to oczywiście to ciepło też „ucieka” na zewnątrz, tak samo jak w przypadku każdego innego systemu grzewczego. Ogrzewanie, to nic innego jak - uzupełnianie strat cieplnych, a system ścienny uzupełnia te straty bardzo precyzyjnie. Nie powstają zwiększone straty kominowe wywołane ciągłym tłoczeniem do wnętrza nagrzanego powietrza.

Ciekawi mnie kwestia dotycząca „poważnych problemów fizyki budowli do pokonania” ;) Brzmi poważnie, jednak ciekawe, co autor miał na myśli i czy w ogóle rozumiał o czym pisał? Zapewne autorowi wydaje się, że tego typu ogrzewanie powinno mieć MEGA wielką izolację, co niestety jest kompletną bzdurą. Być może jest nawet zwolennikiem izolacji wewnętrznej? Wybór izolacji jest procesem niezależnym od systemu grzewczego. Zaważyła tu przypuszczam analogia wynikająca ze znikomej znajomości ogrzewania podłogowego. Fakt, że „podłogówka” wymagała lepszej termoizolacji w budynkach wynikał głównie z ograniczonych (technicznie, praktycznie i ustawowo) mocy grzewczych tego układu. Jednak ściana to nie podłoga, też płaszczyzna ale w innym miejscu, w miejscu strat energii, a to zmienia postać rzeczy. Możemy postawić dwa budynki i żadnego nie izolować termicznie (co jest głupotą, ale tak dla przykładu niech zostanie) i następnie jeden ogrzewać ogrzewaniem ściennym a drugi zwykłymi kaloryferami. Gwarantuję dwie rzeczy! Pierwsze, - oba będą traciły bardzo dużo energii cieplnej (brak izolacji), drugie - ten z kaloryferami, dwa razy więcej. Dlaczego? Bo w przypadku ogrzewania ściennego układ będzie schładzał się w wyniku konwekcji niewymuszonej i promieniowania a w przypadku drugim będzie to konwekcja wymuszona budową grzejnika wykorzystującego zjawisko fizyki (ssanie poprzez różnicę ciśnień) i też promieniowanie cieplne. Systemy płaszczyznowe mają dodatkową cechę samoregulacji układu, a kaloryfer dużą tendencję do przegrzewania powietrza. To różnica jak między 5 litrowym autem sportowym a energooszczędnym Smartem. Tak kaloryfer nieźle daje czadu, ale Smart dowiezie nas również tam gdzie będziemy chcieli, choć może wolniej (zwiększona bezwładność) itd.

Ostatnie stwierdzenie o „trudności utrzymania odpowiedniego mikroklimatu” wskazują dobitnie, że człowiek nie ma kompletnie żadnego pojęcia o ogrzewaniu ściennym. Może tylko widział podgrzewacz ścienny w muzeum, o którym się tak życzliwie wypowiadał.
Otóż tylko w ogrzewaniu ściennym (czy to się panu Jurkowi podoba, czy też nie) nie dochodzi do zjawiska oddawania wilgoci do ścian w okresie grzewczym. W przypadku kaloryferów niestety odwrotnie. To właśnie z tego powodu nasze mamy i babcie, zakładały na kaloryfery zbiorniki z wodą, to z tego powodu kupowaliśmy nawilżacze, moczyliśmy ręczniki itp. Nawet w przypadku podłogówki, ogrzane powietrze (tak podłogówka jak i inne ogrzewania płaszczyznowe w tym i ścienne, ogrzewają powietrze) „wędruje” wraz z własnym potencjałem wilgoci prosto do ściany zewnętrznej i tam wraz z potencjałem cieplnym oddaje też wilgoć. Dlatego zimą zawsze mamy suche powietrze i wilgotne ściany. Czy dla pana Jerzego odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu, to przesuszone powietrze oraz grzyby i pleśń na ścianie???
Mogę w ciemno z niewielką dozą błędu wskazać, że większość obecnie ogrzewanych mieszkań, biur itp. w systemie konwekcyjnym, ma w okresie grzewczym wilgotność na poziomie 25%. Zgodnie z zaleceniami PIP i BHP człowiek powinien przebywać w pomieszczeniu o wilgotności względnej 40-60%. Dziś niestety o takie rzeczy nikt nie dba, jak i o to ile procent mięsa jest w kiełbasie. Ogrzewanie ścienne (montowane w ścianach zewnętrznych) uniemożliwia pobieranie wilgoci przez ściany, a więc wyprodukowana przez nas, nasze zwierzęta, rośliny itp. wilgoć pozostaje w powietrzu i „ucieka” jedynie wentylacją. Otwieranie okien nic nie pomoże! Bo należy pamiętać, że powietrze mroźne jest suche. Często spotykam się z tym, że nasza świadomość na temat tego jak ważne jest utrzymywanie właściwej wilgotności w pomieszczeniu zdecydowanie spada. Mało kto dziś używa nawilżaczy, czy podlewa kaloryfery :)

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 01. lut. 2017, 20:15

Tmo98t pisze:a ile takie grzejniki kosztują wie ktoś

read



Na stronie 3THERMO w zakładce gdzie kupić, jest kalkulator ofert. Można dokonać wyceny samodzielnie.

Grzejnik w detalu kosztuje 400zł i pozwala na ogrzanie 5m2 pomieszczenia. Daje to odpowiednik 80zł za 1metr kwadratowy podłogówki. Jednak nie jest to podłogówka a coś zupełnie innego, ogrzewanie ścienne.
System nie nadaje się do budynków przeszklonych, w których nie ma ścian zewnętrznych. Wtedy musimy się przeprosić z podłogówką :) o ile przeszklenia są z górnej półki. W innym przypadku, grzejniki kanałowe lub zwykłe albo wręcz dmuchawa/nagrzewnica.

Posty: 1
Rejestracja: 05. maja. 2017, 9:18

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Hubert87 » 05. maja. 2017, 9:46

Witam wszystkich zainteresowanych tematem.

Przeczytałem wszystkie posty powyżej, właśnie jestem na etapie planowania sposobu ogrzewania w sypialniach.
Większość "użytkowników" swoich sypialni wybiera grzejniki konwekcyjne jednak mnie ten pomysł nie do końca odpowiada gdyż czynnik grzewczy musi być na tyle gorący aby mogło dojść do konwekcji oraz klamot, który wisi na ścianie i zbiera kurz.
Jest tutaj jeden plus. O czym pisano powyżej.
Mianowicie mniejsza bezwładność. Chcąc obniżyć temp. pomieszczenia wystarczy przykręcić głowicę i siłą rzeczy temperatura w pomieszczeniu ulegnie obniżeniu. Można też powiesić skarpetki :lol:

Pytania do 3Thermo:

Biorąc pod uwagę dzisiejsze normy energetyczne które trzeba spełnić podczas budowy domu jednorodzinnego, jak dużą bezwładnością charakteryzuje się system proponowanego ogrzewania. Jak szybko dojdzie do odczuwalnej zmiany temperatury w pomieszczeniu załóżmy z 21 na 18?
Czy system sterowania tym rozwiązaniem działa liniowo czy też inaczej?
Sterownik, który pojawił się w którymś z filmów wykonuje pomiar temperatury wody w obiegu grzewczym czy też pomiar temperatury w pomieszczeniu a może dochodzi do pomiaru jednej i drugiej wartości i po przez zastosowanie odpowiedniego algorytmu system jest odpowiednio sterowany?

Sposób łączenia poszczególnych grzejników:
Z jakiego materiału jest wykonany wąż którym łączy się grzejniki? Nie pęknie za kilka lat?
Z jakiego materiału wykonana jest "obejma" zaciskowa? Nie dojdzie do korozji, pęknięcia i wycieku?

Posty: 3
Rejestracja: 30. gru. 2016, 21:34

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Beatrycze » 07. maja. 2017, 16:04

Dziękuję za obszerną odpowiedź.

Mam jeszcze jedno istotne pytanie, otóż czy grzejniki podtynkowe 3THERMO mogą być montowane tuż przy łóżku, człowiek leżący zaraz obok ogrzewanej ściany? Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż w sypialni? Czy są jakieś ograniczenia, obostrzenia?

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 08. lip. 2017, 9:58

Hubert87 pisze:Witam wszystkich zainteresowanych tematem.

Przeczytałem wszystkie posty powyżej, właśnie jestem na etapie planowania sposobu ogrzewania w sypialniach.
Większość "użytkowników" swoich sypialni wybiera grzejniki konwekcyjne jednak mnie ten pomysł nie do końca odpowiada gdyż czynnik grzewczy musi być na tyle gorący aby mogło dojść do konwekcji oraz klamot, który wisi na ścianie i zbiera kurz.
Jest tutaj jeden plus. O czym pisano powyżej.
Mianowicie mniejsza bezwładność. Chcąc obniżyć temp. pomieszczenia wystarczy przykręcić głowicę i siłą rzeczy temperatura w pomieszczeniu ulegnie obniżeniu. Można też powiesić skarpetki :lol:

Pytania do 3Thermo:

Biorąc pod uwagę dzisiejsze normy energetyczne które trzeba spełnić podczas budowy domu jednorodzinnego, jak dużą bezwładnością charakteryzuje się system proponowanego ogrzewania. Jak szybko dojdzie do odczuwalnej zmiany temperatury w pomieszczeniu załóżmy z 21 na 18?
Czy system sterowania tym rozwiązaniem działa liniowo czy też inaczej?
Sterownik, który pojawił się w którymś z filmów wykonuje pomiar temperatury wody w obiegu grzewczym czy też pomiar temperatury w pomieszczeniu a może dochodzi do pomiaru jednej i drugiej wartości i po przez zastosowanie odpowiedniego algorytmu system jest odpowiednio sterowany?

Sposób łączenia poszczególnych grzejników:
Z jakiego materiału jest wykonany wąż którym łączy się grzejniki? Nie pęknie za kilka lat?
Z jakiego materiału wykonana jest "obejma" zaciskowa? Nie dojdzie do korozji, pęknięcia i wycieku?



Ogrzewanie ścienne 3THERMO to NAJMNIEJSZA bezwładność spośród WSZYSTKICH dostępnych układów płaszczyznowych. Dlaczego? Po pierwsze z uwagi na lokalizację (przegroda zewnętrzna - ta do której powstają straty cieplne) a po drugie z uwagi na NAJMNIEJSZY opór cieplny do wnętrza pomieszczenia. Radiator zatopiony jest w warstwie 1- 1,5 cm tynku. To oznacza że pokrywa go od 2 -7 mm tynku. Dodatkowo konstrukcja umożliwia zastosowanie ZWYKŁYCH tynków dla których przewodność wynosi 0,8W/mK a nie jak w przypadku specjalistycznych tynków do ogrzewania ściennego (elastycznych) o przewodności 0,3W/mK

System sterowania reguluje tylko przepływem wody na zasadzie on/off.

Sterownik ocenia TYLKO temperaturę powietrza w pomieszczeniu (to ona determinuje system) i porównuje do zadanej (wybranej przez użytkownika). A wtedy otwiera bądź zamyka obwód (obieg) wody grzewczej.

Instalacja to rura EPDM (syntetyczny kauczuk) W przeciwieństwie do gumy (węża ogrodowego) nigdy nie pęknie ponieważ się nie utlenia, nie wypłukuje, jest wiecznie elastyczny. To rura i uszczelka w jednym. Nigdy się nie rozwarstwi (bez względu na temperaturę) nie pęknie nawet przy zmrożeniu z zmianę skupienia (zwiększoną objętość pochłonie, ponieważ jest ELASTYCZNY) I tylko na niego dajemy GWARANCJĘ.

Obejma to stal kwasoodporna nierdzewna. Systemowa rura 3THERMO założona na nypel grzejnika podtynkowego wytrzyma (bez obejmy) ciągłe ciśnienie rzędu 5 bar.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 08. lip. 2017, 10:21

Beatrycze pisze:Dziękuję za obszerną odpowiedź.

Mam jeszcze jedno istotne pytanie, otóż czy grzejniki podtynkowe 3THERMO mogą być montowane tuż przy łóżku, człowiek leżący zaraz obok ogrzewanej ściany? Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż w sypialni? Czy są jakieś ograniczenia, obostrzenia?


Oczywiście.
Nawet w sytuacji gdy zasilamy układ (grzejniki podtynkowe 3THERMO) wysokim parametrem 60st C temperatura powierzchni ściany nigdy nie przekroczy 40 stC.
Dlaczego? Ponieważ radiator rozciąga temperaturę z dolnego kolektora (przez który przepływa ciepła woda) na całą swoją powierzchnię. Z uwagi na fakt że grzejnik jest ażurowy 60% jego powierzchni w rzeczywistości stanowi tynk o pewnym oporze grzewczym.
Nie ma więc fizycznej możliwości osiągnąć wyższą temperaturę powierzchni. W rzeczywistości gdy system jest sterowany za pomocą temperatury powietrza w pomieszczeniu, układ nigdy nie osiągnie tak wysokiej temperatury na powierzchni ściany, a ok 30 stC czyli mniej niż temperatura ciała.

Ponadto grzejnik 3THERMO dla celów komfortu został tak zaprojektowany, aby nie przenosić po radiatorze temperatur wyższych niż 55-60st bez względu na wysokość temperatury źródła! To czynność NIEMOŻLIWA dla innych układów wodnych. Tak więc od przepływającej wody o temperaturze np. 80 stopni system będzie pobierał tylko wartość do 60 stopni. Reszta stanowi bufor ograniczający opory przepływów hydraulicznych w instalacji poziomej (w pętlach) ale to już szczegółowe zagadnienia dla projektantów instalacji ;)

Tak więc grzejnik nawet projektowany dla wysokiego parametru grzewczego możemy zamontować bezpośrednio przy głowie. Montujemy go standardowo w warstwie tynku o grubości 1-1,5 cm (zalecane śr pokrycie grzejnika tynkiem to 5mm) Tynk każdy, byle nie specjalistyczny do ogrzewań ściennych rurkowych, gdyż taki niepotrzebnie ogranicza moc grzewczą (jest elastyczny i ma gorszy parametr przewodności cieplnej)

Posty: 1
Rejestracja: 01. lis. 2017, 12:38

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: lampat10 » 02. lis. 2017, 18:05

Pytanie do działu technicznego. Jaki jest koszt założenia instalacji grzewczej z grzejnikami podtynkowymi w domu jednorodzinnym pobudowanego według projekty Horyzont - Alex D. Przy czym kuchnia została powiększona o spiżarnię a łazienka o kotłownię. Jeżeli chodzi o pomieszczenia nie przylegające do ścian zewnętrznych to jak wygląda ich ogrzewanie w tym systemie?

Posty: 189
Rejestracja: 13. cze. 2016, 19:54

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: kowallczyk2 » 13. gru. 2017, 11:58

Grzejniki na prawdę fajne, ale mam dla was poradę. Jeśli ktoś z was ma tak jak ja ogrzewanie na gaz, to na pewno przyda wam się w domu jakis dobry detektor gazu . Dzięki niemu w razie jakiejś awarii będziecie o niej od razu wiedzieć co pozwoli wam o wiele szybciej reagować.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

Postautor: Dzial Techniczny » 12. kwie. 2018, 11:14

lampat10 pisze:Pytanie do działu technicznego. Jaki jest koszt założenia instalacji grzewczej z grzejnikami podtynkowymi w domu jednorodzinnym pobudowanego według projekty Horyzont - Alex D. Przy czym kuchnia została powiększona o spiżarnię a łazienka o kotłownię. Jeżeli chodzi o pomieszczenia nie przylegające do ścian zewnętrznych to jak wygląda ich ogrzewanie w tym systemie?


Rozumiem, że chodzi o domek ok 100m2 tak więc cena to ok 10-12 tys zł przy założeniu, że cały w 3THERMO. W praktyce często odpada kuchnia (z uwagi na zabudowę ścian) i łazienka (lub przynajmniej w układzie mieszanym z podłogówką) Pomieszczenia bez ścian zewnętrznych jak np. WC ogrzewa się normalnie z dowolnej ściany. Nie należy montować grzejnikow na ścianach wewnętrznych gdy mamy wolne zewnętrzne, gdyż to m.in. psuje nam komfort.

PoprzedniaNastępna

Wróć do Artykuły - komentarze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: windsurfing Hel

data » 28.03.2024, 13:15

Lubicie takie sporty wodne? Windsurfing, żagle i wiele innych? Ja bardzo. Jeśli tylko mam okazję, to korzystam z żagli i w tym roku na pewno chciałabym się zaopatrzyć w , bo wiadomo, jak
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: termowizory

data » 28.03.2024, 13:01

Myśliwym podczas polowań przydadzą się także kamery leśne zwane fotopułapkami. Jeśli chcielibyście kupić taką kamerę to jest to możliwe online poprzez stronę sklepu . Mają w ofercie
Awatar użytkownika
Posty: 204
Re: Garaż blaszany

data » 28.03.2024, 13:01

Ma ktoś doświadczenie w kwestii stawiania takich obiektów, poza garażami, jak ? Są na to jakieś specjalne pozwolenia? Np. kątem udostępnia ich pracownikom
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: Jaka koparka pod usługi

data » 28.03.2024, 12:54

W mojej firmie mamy na wyposażeniu kilka koparek, na każdą nie brakuje zleceń i najlepiej jakby pracowały po 12 godzin na dobę. Dwie z nich mają obecnie awarię, w jednej prawdopodobnie do
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby

data » 28.03.2024, 12:01

A ja widzę tutaj bardzo dużo osób, których pasją jest pływanie oraz łódki. Na pewno powinniście wziąć pod uwagę to, że zbliża się sezon i warto się na niego przygotować. Macie swoje
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: automatyka drzwiowa

data » 28.03.2024, 11:54

Pewnie tacy specjaliści korzystają z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Automatyka nie byłaby bez nich możliwa. Interesujecie się jak wygląda budowa takich urządzeń, czytacie blogi o
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: Budowa domu

data » 28.03.2024, 11:53

Podczas budowy Waszego domu powinniście pomyśleć o takiej kwestii, jak i na pewno odpowiednio wcześnie warto się takim tematem zainteresować. Na pewno potrzebna będzie profesjonalna firma,
Awatar użytkownika
Posty: 1236
Re: Aranżacja wnętrz w nowoczesnym stylu 3D

data » 28.03.2024, 11:53

Fajne jest to, że wnętrze można zaaranżować samodzielnie, a jeśli będziesz mieć z tym problemy, polecam poszukać artykułów i inspiracji na ten temat. Pod adresem:
Awatar użytkownika
Posty: 1164
Re: Wentylacja

data » 28.03.2024, 11:48

Znacie jakieś firmy, które oferują ? Wentylacja to bardzo ważny system i to naprawdę w wielu różnych miejscach, także myślę, że jak najbardziej podjęcie decyzji o montażu wentylacji
Awatar użytkownika
Posty: 3018
Taxi Kraków

data » 28.03.2024, 10:59

Ja korzystam z sieci taksówek https://krakow.ekotaxi.pl/taxi-na-dworz ... -krakowie/ Jest to sprawdzona i rzetelna firma z charakterystyczną zieloną koniczynką na samochodach. Cechują się

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o