Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Julik78 » 24. lis. 2014, 12:45

Fajnie, ze taki temat się pojawił. Mam pytanie (pewnie nieco ogólne, ale jestem na etapie zbierania pomysłów), jakie rzeczy (rozwiązania) są ważne w przypadku łazienki, z której będzie korzystała osoba niepełnosprawna?

Awatar użytkownika
Posty: 70
Rejestracja: 08. paź. 2014, 12:53

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: kiniu » 24. lis. 2014, 15:48

super temat. Mam w domu osobę po przebytym wylewie. Sparaliżowana cała lewa strona ciała. Kupiliśmy prysznic z niskim brodzikiem, cały zabudowany. Chodzi o to że nie może chory podnosić nogi zbyt wysoko. Problem w tym, że kręci jej się w głowie i nie może sama stać. Kabina ma siedzisko, podnoszone krzesełko przymocowane do tylnej części kabiny. Siedzisko jest zbyt słabe i obawiamy się że może zniszczyć konstrukcję kabniy. Kupiliśmy zwykle krzesełko, ale ledwo się mieści chory w kabinie. Prysznic bierzemy przy otwartych drzwiach kabiny. Mokro w całej łazience i niebezpiecznie - płytki mokre są śliskie jak cholera. Nie mogliśmy tez zastosować nic większego - łazienki w starych blokach są zbyt małe. Może ktoś podpowie jak rozwiązaliście taki problem.

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 864
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: AdminMZ » 24. lis. 2014, 16:06


Awatar użytkownika
Posty: 209
Rejestracja: 04. paź. 2014, 23:10

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Krzysztof Rumszewski » 02. gru. 2014, 11:59

Gdzieś tu na forum już o tym było... w takiej łazience najlepiej użyć bardzo niskiego brodzika do prysznica, albo zrezygnować z brodzika w ogóle. Da się zrobić :)

Awatar użytkownika
Posty: 143
Rejestracja: 10. paź. 2014, 10:04

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Cze_ka » 23. gru. 2014, 10:32

Ja trochę bałbym się takiego bezbrodzikowego prysznica. Mam wrażenie, że to byłoby tak, jak z tarasem... Wiadomo, że wcześniej, czy później zacznie cieknąć!!!

Awatar użytkownika
Posty: 149
Rejestracja: 02. paź. 2014, 13:23

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: RRRWWWCCC » 29. gru. 2014, 13:24

Fajnym i funkcjonalnym rozwiązaniem w łazience przystosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest zamontowanie baterii bezdotykowych. Zamontowane w takich bateriach sensory sprawiają, że woda zaczyna płynąć w chwili, gdy w polu działania sensora pojawi się jakiś obiekt. Moim zdaniem bardzo wygodne rozwiązanie :)

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 19. gru. 2014, 13:43
Lokalizacja: Raz tu, raz tam

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: POCIEch » 30. gru. 2014, 13:03

Należy jednak pamiętać, że cena takiej baterii bezdotykowej oscyluje wokół 1,5 tys. złotych! To całkiem sporo :(

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Julik78 » 04. sty. 2015, 19:18

Fakt! Znam ludzi, którzy za 1,6 tys. urządzili całą łazienkę!

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: ROMCIO » 06. sty. 2015, 20:08

Julik78 pisze:Fakt! Znam ludzi, którzy za 1,6 tys. urządzili całą łazienkę!

Ale z drugiej strony, jeżeli taka bateria może ułatwić komuś życie... Chyba warto zacisnąć pasa, albo wziąć kredyt!!!

Awatar użytkownika
Posty: 143
Rejestracja: 10. paź. 2014, 10:04

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Cze_ka » 07. sty. 2015, 11:06

Panie i Panowie, co wy piszecie? Jakie 1,5 tys? Ja znalazłem w internecie bezdotykowe baterie za niecałe 300 zł! Nie siejcie zamieszania i paniki :)

Awatar użytkownika
Posty: 149
Rejestracja: 08. sty. 2015, 12:24

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: UFO » 08. sty. 2015, 12:31


Bardzo dziękuję, Przydał się :)

Awatar użytkownika
Posty: 149
Rejestracja: 08. sty. 2015, 12:24

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: UFO » 15. sty. 2015, 10:32

Znalazłem bardzo fajny tekst na stronie http://www.innow.com.pl/index.php?actio ... =9&lang=pl wklejam go w całości, bo w internecie teksty lubią znikać. Ale na stronkę i tak warto wejść, bo jest tam sporo przydatnych zdjęć.

Aby było łatwiej żyć
wyposażenie i projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych


Michał Wyciślik


Likwidacja barier architektonicznych jest jedną z kluczowych kwestii, jakie należy brać pod uwagę przy projektowaniu obiektów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Każdy obiekt publiczny (urzędy, domy pomocy społecz­nej, obiekty służby zdrowia, obiekty hotelowe, dworce etc.) wraz z pomieszczeniami sa­nitarnymi i znajdującymi się w nich urządzeniami powinny być dostęp­ne dla osób na wózkach inwalidzkich. Treść tego artykułu przybliży zainteresowanym dostępne rozwiązania i zwróci uwagę na najważniejsze kwestie.

WPROWADZENIE

Podstawowe znaczenie przy projektowaniu wyposażenia łazienki, mają oczekiwania i potrzeby przyszłego użytkownika. Dostępne, typowe rozwiązania, należy użyć w taki sposób by spełniały te szczególne potrzeby.
Przy urządzaniu wnętrza łazienki, należy zwrócić uwagę na użyteczność i trwałość elementów wyposażenia oraz na ich funkcjonalne rozmieszczenie. Błędy projektowe mogą bowiem wręcz uniemożliwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z pomieszczenia.

Warto zwrócić uwagę na formalne przesłanki zastosowania konkretnych wyrobów. Cer­tyfikaty ISO, Deklaracje Zgodności CE, świadectwa rejestracji i inne atesty oraz aprobaty technicz­ne należy sprawdzać już na etapie wybo­ru danego produktu. Warto pamiętać, że obniżona stawka 7% VAT, wskazuje w obecnym stanie prawnym na wyrób spełniający kryteria techniczne i użytkowe dla osób niepełnosprawnych.
Projektując wnętrze łazienki trzeba pamiętać, że specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych wymagają umieszczenia tutaj wielu elementów nietypowych w zwykłych łazienkach. Wyroby ceramiczne dla osób niepełnosprawnych są większe od standardowych, pochwyty i podpory powinny mieć większe średnice niż podobne pomoce przeznaczone dla przeciętnego użytkownika (standard europejski w zakresie średnicy podpór dla osób niepełnosprawnych to fi32), a obrót wózka inwalidzkiego wymaga 150 cm wolnej przestrzeni.

Częstym problemem w przypadku projektowania łazienki jest konieczność dostosowania się do istniejącej już infrastruktury i istniejących pomieszczeń. Przeważnie są to pomieszczenia nieprzystosowane, zbyt małe. Bardzo często łazienki i pomieszczenia sanitarne powstają poprzez wydzielenie większych przestrzeni za pomocą ścian gipsowo-kartonowych, których nie po­winno się stosować w pomieszczeniach sanitarnych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, należy w pro­jekcie uwzględnić zainstalowanie
odpowiednich wzmoc­nień konstrukcyjnych w obszarze monta­żu uchwytów, poręczy, siodełek, ceramiki, etc.

Większość pomocy dla osób niepełnosprawnych jest montowana do wysokości 1m i co najmniej do tej wysokości zale­ca się wykonanie wytrzymałych ścian, np. murowanych.

ŁAZIENKA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Biorąc pod uwagę kompleksowe wyposażenie łazienki oraz możliwość poruszania się wózkiem inwalidzkim, trzeba brać pod uwagę wymiary pomieszczenia nie mniejsze niż 2,0 x 2,0 m, przy czym ten wymiar spełnia założenia jedynie przy zastosowaniu brodzika bezprogowego.

Jeśli chodzi o umywalkę, to zaleca się wymiary: szerokość 60-70 cm, głębokość 56 cm oraz montowanie krótkiego syfonu z tworzywa i miękkiej rury odpływowej. Umywalka winna być zawieszona na wysokości, umożliwiającej osobie poruszającej się na wózku swobodne przemieszczenie nóg pod umywalką. Przy umywalce, po obu jej stronach należy umieścić uchwyty: stałe bądź uchylne. Uchwyty mogą być kotwiczone w ścianie lub w przypadku ścian kartonowo-gipsowych bez wzmocnień, montowane do posadzki. Ważne jest tez zastosowanie lustra uchylnego z regulacją kąta odchylenia.
Lustro oraz dozowniki mydła i ręczników, winny być umieszczone na wysokości 120 cm nad posadzką, licząc od najniższego punktu zamocowania. Pochwyty i umywalka powinny być zawieszone na wysokości 75-80 cm nad posadzką.Wyłączniki światła i gniazda elektryczne trzeba umieścić na wysokości dostosowanej do zasięgu ręki osoby poruszającej się na łóżku.


Muszla ustępowa dla osób niepełnosprawnych powinna być wykonana z masy ceramicznej o zwiększonej wytrzymałości, odpornej na uderzenie kół wózka. Powinna być również dłuższa od standardowej, aby ułatwić osobie niepełnosprawnej bezpieczne przesiadanie się na wózek. Przyjmuje się minimalne wymiary: szerokość 36 cm, wysokość 46 cm, długość 75 cm. Muszla powinna być usytuowana w taki sposób, aby umożliwić podjechanie z boku wózkiem. Przy muszli ustępowej montuje się, więc uchwyty uchylne, które w razie potrzeby można odchylić i przesiąść się swobodnie z wózka na muszlę.

W przypadku pomieszczeń niewielkich, gdzie nie można poruszać się swobodnie wózkiem, można stosować uchwyty sedesowe, kotwiczone z jednej strony w scianie a z drugiej w posadzce. W przypadku ścian kartonowo-gipsowych należy stosować jedynie uchwyty montowane w posadzce. Ciekawą alternatywę dla montowanego w ścianie uchwytu uchylnego stanowi podpora uchylna na statywie, montowana w posadzce.


W zakresie kąpieli osób niepełnosprawnych, najbardziej typowym rozwiązaniem jest zestaw prysznicowy. W skład tego zestawu wchodzi siodełko prysznicowe uchylne, mocowane do ściany na wysokości 45-50 cm nad brodzikiem. Zalecany jest brodzik bezprogowy. Oś siedziska znajduje się w odległości ok. 45 cm od ściany bocznej, na której zamocowany jest uchwyt kątowy o wymiarach 50 cm w poziomie x 70 cm w pionie. Poziomy odcinek uchwytu montuje się na wysokości 80 cm od brodzika. Dostępne są też uchwyty równoramienne. Zamiast siodełka uchylnego można zastosować taboret higieniczny.

Alternatywą powyższego rozwiązania jest wanna kąpielowa z otwieranym bokiem. Wymaga ona jednak znacznie większej przestrzeni użytkowej. Jest to również rozwiązanie droższe. W przypadku tradycyjnych łazienek, godnym polecenia jest podnośnik przywannowy. Umożliwia on opuszczenie osoby niepełnosprawnej w głąb wanny, daje możliwość łatwego przemieszczenia się z wózka na siedzisko podnośnika. W tym miejscu wypada również wspomnieć o wózkach transportowo kąpielowych (tkz. wózkowanna, wózek wanna), które służą do kąpieli osób leżących.

Można też zastosować ławeczki i siodełka wannowe, siodełka obrotowe. Pomocą przy wchodzeniu do wanny jest też stopień wannowy. Przy doborze podpór i uchwytów dla niepełnosprawnych należy zwrócić uwagę na ich ergonomiczność, trwałość oraz możliwość utrzymania czystości. Optymalne rozwiązanie stanowią uchwyty o średnicy ok. 32 mm, o gładkiej powierzchni, wykonane ze stali nierdzewnej. Godne polecenia są również uchwyty pokrywane tworzywem. Są one cieplejsze w dotyku, a bardziej odporne na wilgoć i trwalsze od zwykłych, lakierowanych.

Przy projektowaniu pomieszczeń higieniczno-sanitarnych dla osób niepełnosprawnych, należy również zwrócić uwagę na rodzaj posadzki. Powinna to być powierzchnia o własnościach antypoślizgowych.

Wejście do łazienki powinno być szerokie na min. 90 cm w świetle ościeżnicy (zaleca się 100 cm). Na drzwiach można zastosować uchwyt prosty, zamocowany pod kątem ok. 30 stopni, na wysokości ok. 80 cm od posadzki, przy czym niższy punkt zamocowania powinien znaleźć się po stronie zawiasów drzwiowych.

Omawiając zagadnienia rozwiązań łazienek dla osób niepełnosprawnych, starałem się poruszyć podstawowe aspekty i uwarunkowania takich pomieszczeń. Zagadnienia te są również przedmiotem norm unijnych, które zajmują się szeroko pojęta problematyką bezpieczeństwa i wygody osób poruszających się na wózkach, w tym transportu poziomego i pionowego niepełnosprawnych w obiektach i poza nimi.

Mam nadzieję, że przedstawione rozwiązania oraz zawarte w artykule podstawowe dane lokalizacyjno-montażowe, przyczynią się do lepszego przystosowania i wykonania pomieszczeń sanitarno-higienicznych, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Michał Wyciślik, wrzesień 2009

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 20. paź. 2014, 6:42

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Xurion » 16. sty. 2015, 11:19

Myślę, że każdy potrzebujący znajdzie tu kilka ciekawych rozwiązań. Tu to znaczy w tekście powyżej :)

Awatar użytkownika
Posty: 149
Rejestracja: 08. sty. 2015, 12:24

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: UFO » 19. sty. 2015, 10:34

A ja znalazłem taka informację z połowy zeszłego roku. Myślę że ciekawa. ZRÓDŁO lazienka.pl/wyposazenie/102/nowosc_pralki_dla_osob_niewidomych_zobacz_zdjecia_z_polskiej_premiery,672.htmlTo projekt firmy Whirlpool przy współpracy Polskiego Związku Niewidomych. Jak poinformował Maciej Wiktor – kierownik ds. szkoleń firmy Whirlpool, obecnie trwają ostatnie, intensywne testy pralek w domach osób niewidomych. Przygotowywana jest też głosowa instrukcja obsługi.

Aby obsługiwać pralkę, nie trzeba znać alfabetu Braille'a (nie wszyscy niewidomi się nim posługują). Pralki także nie różnią się ani wyglądem, ani funkcjami od innych. Można je jednak wyposażyć w specjalne, przezroczyste nakładki ze specjalną fakturą, łatwo wyczuwalną pod palcami.

Nakładkę przykleja się na panelu sterowania – będzie to wykonywał serwis firmy Whirlpool. Dzięki temu, że nakładka jest przezroczysta, z pralki mogą bez przeszkód korzystać także widzące osoby, np. małżonek czy dzieci osoby niewidomej. Układ jej faktury pozwala używać osobom niewidomym czy widzących słabo wszystkich programów i opcji pralek, bez pomocy innych osób.

Nakładkę na pralkę i instrukcję obsługi będzie można otrzymać bezpłatnie w Polskim Związku Niewidomych. Jest ona zaprojektowana tak, że pasuje do wielu modeli pralek (w różnych cenach), zarówno typu slim (wąskich), jak i pełnowymiarowych.

Premiera pralek dla niewidomych i osób, które słabo widzą, odbyła się 4 czerwca 2014 r. w Warszawie. W sprzedaży pralki pojawią się prawdopodobnie w ciągu 2 miesięcy.

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 19. gru. 2014, 13:43
Lokalizacja: Raz tu, raz tam

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: POCIEch » 20. sty. 2015, 12:06

W sumie firma pokazała, jak niewielkim nakładem osiągnąć coś konkretnego :)

Awatar użytkownika
Posty: 149
Rejestracja: 08. sty. 2015, 12:24

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: UFO » 21. sty. 2015, 11:30

Nie wiem, ja stawiałbym na rozwiązania bardziej SF - np. gadająca pralka :)

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 20. paź. 2014, 6:42

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Xurion » 22. sty. 2015, 12:25

Pewnie. A kolejnym krokiem byłaby pralka chodząca :)

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 06. paź. 2014, 10:40

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Dezoksyrybo » 05. lut. 2015, 14:34

Fajny materiał filmowy o tym jak wykonać bezbrodzikowy prysznic :)
http://www.youtube.com/watch?v=y2Wo1IMfFFY

Posty: 47
Rejestracja: 31. lip. 2015, 15:24

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: dynamical » 01. lut. 2016, 12:06

Jak dla mnie urządzanie łazinki dla niepełnosprawnych nie różni się az tak bardzo jak tradycyjna lazienka. Mozna co najwyżej zamontować specjalne uchwyty tak by można sie było łatwiej załatwić. nie bez znaczenia jest to, by postawic na dobrą jakość. Ja od kilku lat inwestuję w villeroy & boch umywalka: http://lazienki-szydlowski.pl/ceramika.html?producent1=90 Jak dla mnie to bardzo fajny pomysł. Jeszcze nie zdarzylo mi się, żeby ceramika tego producenta sama z siebie pękła lub źle wyglądała co miało miejsce w takich byle jakich produktach...

Awatar użytkownika
Posty: 215
Rejestracja: 01. paź. 2014, 9:43

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Ciechonski Jan » 04. lut. 2016, 21:49

Jak na razie to nigdy nie słyszałem o żadnej ceramice łazienkowej, która pękałaby sama z siebie :)

Awatar użytkownika
Posty: 31
Rejestracja: 19. lis. 2015, 11:49

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: maciek233 » 03. mar. 2016, 13:03

Wanna dla osoby niepełnoprawnej raczej odpada, najlepsza będzie kabina z niskim brodzikiem jak tutaj masz http://www.besco.eu/produkty/kabiny-prysznicowe/ do tego warto zamontować jakieś siedzisko i dodatkowe poręcze. Widziałem kiedyś gotowe projekty łazienek dla osób niepełnosprawnych, może warto poszukać.

Posty: 47
Rejestracja: 31. lip. 2015, 15:24

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: dynamical » 04. mar. 2016, 11:27

Ja tez myślę, ze kabiny prysznicowe się lepiej sprawdzą. Można zainwestować w te modniejsze modele. Teraz jest trendy kabina ze szkła. Chodzi mniej więcej o coś takiego: http://www.republikaszkla.pl/system/kabiny-prysznicowe/ Wygląda naprawdę fajnie, a kto powiedział, że osoba niepełnosprawna ma patrzeć tylko na funkcjonalność i kwestie praktyczne. Owszem są to ważne rzeczy, ale można też pomyśleć nas ciekawą aranżacją..

Posty: 1
Rejestracja: 26. lip. 2016, 12:39

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: idoloul » 26. lip. 2016, 12:53

Zastanawiam się nad bez brodzikowym prysznicem dla syna i mam pytanie, czy zwykły laik sobie z tym poradzi? No bo jednak trzeba by było odpowiednio wyprofilować podłogę. A może ma ktoś jakiś ciekawy instruktaż najlepiej video? Ewentualnie ile kosztowałby taki montaż przez fachowca?
Planuję budowę domu rodzinnego za miastem. Na razie staram się zarobić fundusze pracując jako księgowy Kaliszewski. Powoli już planuję jak wszystko ma wyglądać.

Awatar użytkownika
Posty: 249
Rejestracja: 02. paź. 2014, 12:41

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: Samuel Sz » 11. sie. 2016, 11:35

idoloul pisze:Zastanawiam się nad bez brodzikowym prysznicem dla syna i mam pytanie, czy zwykły laik sobie z tym poradzi? No bo jednak trzeba by było odpowiednio wyprofilować podłogę. A może ma ktoś jakiś ciekawy instruktaż najlepiej video? Ewentualnie ile kosztowałby taki montaż przez fachowca?

Może być ciężko jeśli zabierze się za to amator. A jeśli chodzi o ceny dyktowane przez fachowców... Dużo!

Awatar użytkownika
Posty: 34
Rejestracja: 27. wrz. 2016, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Postautor: halo5 » 27. wrz. 2016, 11:35

Julik78 pisze:Fajnie, ze taki temat się pojawił. Mam pytanie (pewnie nieco ogólne, ale jestem na etapie zbierania pomysłów), jakie rzeczy (rozwiązania) są ważne w przypadku łazienki, z której będzie korzystała osoba niepełnosprawna?


Oprócz podstawowych elementów takich jak uchwyty, taborety łazienkowe, poręcze itp. należy pamiętać o np. lustrze uchylnym, ciekawą ofertę można znaleźć w sklepie Ole.pl . Z doświadczenia wiem, że wiele osób o tym zapomina..
Daj mi chwilę.

Następna

Wróć do Osoba niepełnosprawna w domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 40
Biuro rachunkowe

data » 16.12.2017, 15:55

Z jakich biur rachunkowych korzystacie w swoich firmach? Otwieram właśnie swoją pierwszą działalność gospodarczą i zastanawiam się, co wybrać. Może ktoś korzystał z firmy
Awatar użytkownika
Posty: 29
Re: Jaki biznes?

data » 16.12.2017, 10:53

I jak tam macie już założone swoje firmy? Jeżeli tak to nie zwalnia was to z aktywności związanej z biznesem, wręcz przeciwnie, powinniście myśleć jak możecie usprawnić jeszcze bardziej
Awatar użytkownika
Posty: 111
Re: Problem z kolorami

data » 16.12.2017, 0:25

To jest akurat dobry pomysł. Co do dekoracji ściany to co myślicie o np obrazach powieszonych w rozne ramki? Np takie https://aluramy.pl/ramy-drewniane wydaja się całkiem fajne, no i wydają
Awatar użytkownika
Posty: 111
Powiększone węzły chłonne- warto przeczytać

data » 15.12.2017, 23:16

Ostatnio natrafiłam na taki artykuł dotyczący powiększonych węzłów chłonnych https://portaldlazdrowia.pl/powiekszone-wezly-chlonne/i dowiedziałam się wielu nowych i niezwykle ważnych
Awatar użytkownika
Posty: 49
Re: Ulubiona marka kosmetyczna

data » 15.12.2017, 19:30

Raczej mam tak że różne kosmetyki kupuje z różnych firm, ale ostatnio bardzo polubiłam markę Allila, przez przypadek w sumie ją odkryłam ale ma super cienie do powiek bardzo przyjazne
Awatar użytkownika
Posty: 4
Re: Leasing?

data » 15.12.2017, 19:17

Przez 10 lat prowadzenia działalności gospodarczej trzy razy brałam samochód w kredycie, a tylko raz w leasingu. Głównie dlatego że był to samochód osobowy więc najłatwiej wrzucić w
Awatar użytkownika
Posty: 46
Re: Skuteczna reklama dla biznesu

data » 15.12.2017, 18:56

Dokładnie, form reklamy jest coraz więcej, trzeba rozeznać rynek, klientów i wybrać ten najlepszy dla naszej branży. My od pewnego czasu wprowadziliśmy taką dodatkową formę w postaci
Awatar użytkownika
Posty: 46
Re: Reklama dla firmy

data » 15.12.2017, 17:28

Jasne warto postawić na pozycjonowanie w siedzi ale nie tylko. Takie tradycyjne formy reklamy też są bardzo ważne, typu gadżety reklamowe ird. My zwykle zamawiamy gadżety na
Awatar użytkownika
Posty: 46
Re: firma obróbki metali

data » 15.12.2017, 17:00

Dużo można samemu zrobić takie rzeczy jak polerowanie na przykład, wystarczy kupić i trochę pracy w to
Awatar użytkownika
Posty: 46
Re: Narzędzia

data » 15.12.2017, 16:53

Na pewno przydadzą Ci się jakieś tarcze polerskie, ja głównie używam i kupuje bo już kilka firm sprawdziłem ale z tych zawsze najbardziej zadowolony

Eksperci na forum

Re: Ogrzewanie gazowe

data » 12.12.2017, 20:35

Popularny to nie oznacza wygodny, ani ekologiczny. Proponując taki rodzaj ogrzewania jak węgiel, trzeba informować, że nie jest to inwestycja na przyszłość - mówię to dlatego, że w wielu
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Wyposażenie biura

data » 05.12.2017, 11:26

Polecam industrialne biurko, którego podstawą są metalowe elementy. Na ścianie obok, wisieć może promiennik podczerwieni Tatou, który również nawiązuje do przemysłowej stylistyki, a
Awatar użytkownika
Posty: 17
Re: Kwiaty w moim ogrodzie

data » 03.11.2017, 8:16

Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed nadchodzącymi mrozami. Czy już zaczęliście przygotowywać swój ogród do nadchodzącej zimy? W jaki sposób dbacie, aby pięknym
Awatar użytkownika
Posty: 81
Plastyczna obróbka metali – podstawowe informacje

data » 31.10.2017, 10:34

Zapraszamy do komentowania artykułu
Awatar użytkownika
Posty: 29
Re: Ogrzewanie

data » 03.10.2017, 18:22

Proszę za tym rozważyć, nasze polskie rozwiązanie konstrukcyjne - grzejniki podtynkowe 3THERMO. To najlepszy układ dla ogrzewania ściennego, a więc ekonomicznego ogrzewania płaszczyznowego. Z
Awatar użytkownika
Posty: 8
Re: Czym przykleić sznurek (uszczelkę) w drzwiczkach kozy?

data » 19.09.2017, 22:25

są specjalne kleje do sznurów, ale czerwony silikon (350 st.C) załatwi sprawę. Proszę nie zapomnieć wyczyścić
Awatar użytkownika
Posty: 120
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 31.08.2017, 13:45

Energię można samemu produkować i to bez spalania czegokolwiek. Proszę o konkrety, ile kosztuje ogrzewanie konwekcyjne w opomiarowanym budynku, zamiast bezpodstawnych zarzutów. Woda w systemie
Awatar użytkownika
Posty: 4
Re: Producent chemii budowlanej - Szczecin

data » 25.04.2017, 16:12

To jest Pana
Awatar użytkownika
Posty: 139
Re: Jaki tynk wybrać na elewację?

data » 24.10.2016, 0:05

Dlatego, że spoiwo silikonowe, które nie jest wcale żywicą, ani nie jest jedynym spoiwem, lecz kospoiwem towarzyszącym, wpływa znacząco na reologiczne właściwości układu, czyli jego
Awatar użytkownika
Posty: 14
Re: HYDRO LAMBDA, STYROPIAN FUNDAMENTOWY CZY STYRODUR ?

data » 07.10.2016, 13:24

Serdecznie dziękujemy za Państwa głosy ... Zwycięża: HYDRO LAMBDA - Gratulacje dla producenta za nowe wprowadzone rozwiązanie ( grafit na fundament