Ściana oddycha czy nie

Awatar użytkownika
Posty: 10
Rejestracja: 20. kwie. 2015, 10:50

Ściana oddycha czy nie

Postautor: Wacek-Krakow » 20. kwie. 2015, 12:06

Problem z nazewnictwem "oddychanie ścian", czy to tylko błąd w nazewnictwie czy w analizach cieplno wilgotnościowych należy pomijać? Jak to wygląda z punktu fizyki budowli? Nieszczęśliwe nazewnictwo, bełkot marketingowy, ważne zagadnienie błędnie interpretowane. Jak do tego podchodzić?

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: ROMCIO » 20. kwie. 2015, 12:50

Oddychanie ścian nie jest terminem technicznym! A jak napisano w jednym z pism używający go ludzie (czasami nawet specjaliści) mają na myśli zjawisko dyfuzyjnego przepływu pary wodnej przez ścianę zewnętrzną budynku (w kierunku od pomieszczenia).

Awatar użytkownika
Posty: 10
Rejestracja: 20. kwie. 2015, 10:50

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: Wacek-Krakow » 20. kwie. 2015, 13:42

Czy na pewno to przepływ pary tylko w jedną stronę? Jak oddychanie to w obie czyli wdech i wydech? Ale nie będę się mądrzył.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: BDB » 21. kwie. 2015, 3:54

Termin "oddychanie ścian" został wymyślony ponad 10 lat temu przez marketing, a chodziło o przyciągnięcie naiwnych do kupna produktu, który pozwala oddychać. To, że ścianom, to szczegół. Marketing ubzdurał sobie, że jak coś ma pozwalać oddychać, to musi być korzystne, bo oddychanie, to życie. Potem, termin ten jak gęsi chwyciły pozostałe działy marketingu - jak tonący brzytwy i tak zostało do dzisiaj. Oczywiście, dyfuzja pary wodnej odbywa się wielokierunkowo - nie tylko od wewnątrz na zewnątrz czy odwrotnie, ale także wewnątrz przegrody w różnych kierunkach. Strumień dyfundującej pary wodnej przemieszcza się zawsze od strefy z większym ciśnieniem cząstkowym pary wodnej w kierunku, gdzie to ciśnienie jest niższe. Nie mylić z ciśnieniem powietrza! Są też sytuacje, że w tym samym czasie, pewien strumień pary wodnej przemieszcza się z pomieszczenia do warstw przegrody a inny strumień przemieszcza od zewnątrz do warstw tej samej przegrody lub ... odwrotnie: oba od przegrody do powietrza otaczającego czyli do wnętrza i na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że w tym samym czasie część przegrody może być np. nasłoneczniona lub zacieniona, bądź zmienia się wilgotność powietrza jak i temperatura w czasie - zarówno na zewnątrz pomieszczeń, jak i wewnątrz.

Każdy materiał budowlany stawia większy lub mniejszy opór dyfuzji wobec pary wodnej. Ich dobór musi wynikać z obliczeń cieplno-wilgotnościowych, ale nie w stanie stacjonarnym (jak to się najczęściej przedstawia, że zimą para ucieka na zewnątrz, a latem odwrotnie), lecz w stanie rzeczywistym, tj. uwzględniającym: rzeczywiste zmiany temperatury i wilgotności powietrza wewnątrz i na zewnątrz w ciągu doby, nasłonecznienie, kierunek i prędkość wiatru, zmiany przewodnictwa cieplnego, zmiany przepuszczalności pary wodnej w zależności od wilgotności materiałów, zmiany wymiany ciepła przez konwekcję, przewodzenie i promieniowanie. Poprawnie dobrane przegrody (nie tylko ściany zewnętrzne, ale też stropy, stropodachy, tarasy czy dachy zielone lub użytkowe, podłogi, jak też wszelkie mostki cieplne) muszą eliminować kondensację pary wodnej wewnątrz warstw, jak i na skrajnych powierzchniach. Jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej eliminować kumulację skroplin w przegrodzie w bilansie rocznym - czyli jeśli już ileś musi się skroplić, to przed kolejnym sezonem grzewczym, ta ilość skroplin musi zdążyć odparować.
Tak więc nie ma oddychania ścian, a dyfuzja pary wodnej. Czy umożliwienie dyfuzji parze wodnej jest zaletą? I tak, i nie! Są przypadki, że dyfuzja jest zaletą, ale są gdzie jest nie wskazana lub wręcz zabroniona. Więc szastanie oddychaniem jest zwykłą niewiedzą fizyki budowli - czyli głupotą marketingu. Co nas specjalistów nie dziwi, ale drażni, bo w głowach ogółu sieje zamęt.

Trzeba przyznać, że powoli pojęcie to zanika - na rzecz ... "energooszczędnych materiałów". Teraz jest wszechobecna moda na „energooszczędność”. Marketing się pręży i mamy energooszczędne: pustaki, bloczki, nawet farby, okna, drzwi - także kotły, wentylatory i co się tylko da, bo klient głupi, ale ma pieniądze. :P
Z tym terminem jest podobnie: chwytliwy, ale bez definicji. Co to znaczy, że coś jest energooszczędne? Czy to, że ktoś mniej wypija piwa, to znaczy że jest piwooszczędny?
Kiedyś roczne zapotrzebowanie energii do budynku na poziomie 250 kWh/m2rok było normalne, zaś dom o zapotrzebowaniu 150 uważano za właśnie energooszczędny. Dzisiaj to zapotrzebowanie już jest „be” i mówi się, że poniżej 50 kWh/m2rok, to powód do dumy i nazywania takiego domu energooszczędnym. Jednak, są wyczynowcy, co każą nazywać domami energooszczędnymi takie, które zużywają poniżej 15. Oczywiście, są to wyścigi na slogany i mówi się już o domach "zeroenergetycznych". Prawda jest zupełnie inna, ale o tym w książce.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 10
Rejestracja: 20. kwie. 2015, 10:50

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: Wacek-Krakow » 21. kwie. 2015, 8:59

Dziękuję Panu za wytłumaczenie tematu. Zgadzam się z tym że to bełkot sloganowy. Zjawisko występuje ale inaczej należy je nazywać. Badania dla każdego budynku są ważne, bowiem każdy budynek zachowuje się inaczej. Nawet ten sam projekt budynku, szczególnie w dobie sprzedaży projektów gotowych, w różnych częściach kraju może się inaczej zachowywać.I tak jak Pan napisał, wystarczy zmiana pory roku a fizyka dla tego samego budynku już się zmienia. Zmienia się już w zależności od ilości osób w nim mieszkających. Rozumiem, też tych biednych inwestorów, że finansową niemożliwością jest przeprowadzanie wszystkich badań, obliczeń dla każdego nowo powstającego budynku mieszkalnego. Budujemy powiedzmy raz, ale funkcje budynku mogą się zmieniać. Przykładowo na początku zamieszkuje rodzina z dziećmi. Poszczególne pomieszczenia mają konkretne zastosowanie i funkcje. Po pewnym czasie dzieci się wyprowadzają i w domu pozostaje tylko dwoje ludzi. Odcina się część pomieszczeń. Wyłącza się ogrzewania, zmniejsza wydzielanie pary wodnej z działań użytkowych itp. Taki dom już będzie się inaczej "zachowywał". Czy te działania można przewidzieć? A co jak część domu starsi mieszkańcy postanowią wynająć na sklep, magazyn itp. Niestety wszystkiego nie da się przewidzieć.

Awatar użytkownika
Posty: 28
Rejestracja: 21. kwie. 2015, 10:06

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: student » 21. kwie. 2015, 10:37

No właśnie ostatnio dyskutowaliśmy na ten temat. W necie jest trochę szumu informacyjnego. To mi wystarczy żeby zagiąć kogo trzeba. Szkoda, że fizyki budowli jest tak mało na studiach. Czasami wiedza naszych wykładowców jest lekko stara. Szukamy informacji na różnych portalach, forach, ale to mnie tu zaskoczyło. Dzięki

Awatar użytkownika
Posty: 247
Rejestracja: 02. paź. 2014, 19:47

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: MECHAN » 23. kwie. 2015, 18:37

Wreszcie może to trafi do ludzi. Co do studentów, to powinni mieć więcej zajęć na budownictwie właśnie z fizyki budowli. A i prasa internet często nadużywają tego mylnego pojęcia. Nie zdajecie sobie sprawy, ilu mamy niewykształconych fachowców. Wiem bo czasami uczestniczę w szkoleniach oferowanych przez firmy - często są darmowe. Pytania jakie zadają fachowcy, to woła o pomstę do nieba. Ludzie uczmy się, sam jestem fachowcem a nie chcę być "fachowcem". Bierzcie udział w szkoleniach, to nie jest stracony czas. Być może teraz pracujecie u kogoś, ale jak nabierzecie wiedzy to nawet te zaświadczenia jakie się dostaje na szkoleniach, dużo dają. Czytajcie, pytajcie, szkolcie się. WARTO!!!!

Awatar użytkownika
Posty: 227
Rejestracja: 02. mar. 2015, 23:48

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: Bum » 23. kwie. 2015, 18:46

ROMCIO pisze:Oddychanie ścian nie jest terminem technicznym! A jak napisano w jednym z pism używający go ludzie (czasami nawet specjaliści) mają na myśli zjawisko dyfuzyjnego przepływu pary wodnej przez ścianę zewnętrzną budynku (w kierunku od pomieszczenia).

Ale ROMCIO ma rację! Ludzie z branży budowlanej, nawet całkiem utytułowani także używają tego zwrotu. I nie dziesięć lat temu, panie BDB, tylko znacznie wcześniej. O oddychaniu ścian mówiono już w latach 90! Wiem to na pewno!

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 06. paź. 2014, 10:40

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: Dezoksyrybo » 05. lip. 2016, 13:41

Jakby ściana oddychała, to zaczęłaby żyć :)

Awatar użytkownika
Posty: 203
Rejestracja: 26. wrz. 2014, 9:14

Re: Ściana oddycha czy nie

Postautor: Hekla » 05. lip. 2016, 15:59

Czepiacie się!

Wróć do Docieplenia, fasady

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 688
Re: Deweloper – inwestor czy generalny wykonawca? Czym to si

data » 29.03.2024, 10:43

Sprawdziłem ofertę na http://www.mieszkania.inter-bud.pl i muszę przyznać, że mają tam mieszkania z potencjałem. Deweloper oferuje różnorodne metraże, co jest plusem dla różnych
Awatar użytkownika
Posty: 3030
zaopatrzenie firm

data » 29.03.2024, 10:42

Firmą godną polecenia kierującą swoją ofertę do producentów drzwi, zakładów stolarskich jak i hurtowni zaopatrzenia meblarstwa jest
Awatar użytkownika
Posty: 3030
Re: Zdrowie

data » 29.03.2024, 10:30

Fachową opiekę lekarską i różnego rodzaju usługi z zakresu zdrowia zapewni Wam kontakt z https://ard-med.pl/kroplowki-witaminowe ...
Awatar użytkownika
Posty: 3030
Re: elewacja

data » 29.03.2024, 10:18

Fachowcami od wszelkiego rodzaju prac wysokościowych jak mycie dachów, czyszczenie rynien, naprawa i malowanie elewacji oraz wiele więcej są https://uslugiwysokosciowe.waw.pl/malow ...
Awatar użytkownika
Posty: 500
Re: Co do pokoju zamiast firan

data » 29.03.2024, 10:17

To jest dobry kierunek - https://krakowrolety.pl/plisy-krakow.html Masz na lata spokój. Od czasu do czasu trzeba wyczyścić, a daje przyciemnienie, estetycznie wygląda. Nasze doświadczenia z tym
Awatar użytkownika
Posty: 688
Re: Deweloper – inwestor czy generalny wykonawca? Czym to si

data » 29.03.2024, 10:09

Dla wszystkich, którzy planują zakup mieszkania, http://www.mieszkania.inter-bud.pl oferuje nowe mieszkania z rynku pierwotnego. Dobra opcja dla osób, które cenią nowoczesność i
Awatar użytkownika
Posty: 3030
Re: motocykl części

data » 29.03.2024, 10:03

Każdemu kto poszukuje oryginalnych części do Honda, Yamaha, Suzuki i innych popularnych marek motocykli polecam zajrzeć do bardzo bogatego asortymentu jaki posiada
Awatar użytkownika
Posty: 3030
Re: Blacha na dach i akcesoria dachowe

data » 29.03.2024, 9:45

W poszukiwaniu bogato zaopatrzonego magazynu posiadającego wyroby z metali nieżelaznych i stali kwasoodpornej zajrzyj do http://www.metkol.pl/katownik-aluminiow ...
Awatar użytkownika
Posty: 688
Re: Czy muszę odśnieżać chodnik?

data » 29.03.2024, 9:45

Jeśli potrzebujecie trwałych i funkcjonalnych słupków betonowych, to na http://www.konarch.pl/kategoria/slupki- ... -betonowe/ znajdziecie produkty, które spełnią wasze
Awatar użytkownika
Posty: 688
Re: Meble ogrodowe

data » 29.03.2024, 9:44

Ławki żeliwne z oferty http://www.konarch.pl/kategoria/lawki/lawki-zeliwne/ to doskonały wybór dla osób ceniących sobie połączenie estetyki z funkcjonalnością. Sprawdźcie ich

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o