Czym jest karbonatyzacja betonu

Awatar użytkownika
Posty: 82
Rejestracja: 30. wrz. 2014, 10:56

Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Waldek - Obud » 19. lut. 2015, 14:11

Witam. Wywołany do tablicy emailem jednego z naszych czytelników podnoszę ten temat na forum. Postanowiliśmy zapytać różne środowiska - praktyków i teoretyków. Czy karbonatyzacja jest szkodliwa dla betonu? Czy jest ona rodzajem korozji dla betonu? Czy też wręcz odwrotnie - wpływa na jego twardość i wytrzymałość. Czekamy na Państwa wpisy.

Awatar użytkownika
Posty: 195
Rejestracja: 02. paź. 2014, 14:42

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: LADY » 19. lut. 2015, 16:13

Panie redaktorze, pański wpis jest tak lakoniczny, że trudno zorientować się o co chodzi. Niech pan poda więcej szczegółów. O jakie przywoływanie do tablicy chodzi? I w ogóle, o co chodzi?

Awatar użytkownika
Posty: 82
Rejestracja: 30. wrz. 2014, 10:56

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Waldek - Obud » 20. lut. 2015, 10:10

Witam ponownie. Wpis jest lakoniczny, bo nie widziałem powodu by cytować email, jaki otrzymaliśmy. Jednak po konsultacjach redakcyjnych postanowiliśmy przytoczyć go w całości, bez podania źródła. Autora poinformowaliśmy o możliwości wypowiedzenia się na forum i przedstawienia swoich racji.
Poniżej treść emaila:
"Chciałbym się dowiedzieć kto, i dlaczego podaje błędne informacje w słowniku pojęć \"Karbonatyzacja betonu\"? Wyjątkowe było zainteresowanie waszą stroną naszych studentów przez co znacząca grupa spotyka się na egzaminie poprawkowym, mogą wam podziękować.
P.S. oby nie poszli dalej w drążeniu przyczyn.
Wystarczy przeczytać normę: PN-EN 206-1 i już wiemy, że karbonatyzacja jest rodzajem korozji dla betonu.
Link do waszych bzdur: http://www.chemiabudowlana.info/index,slownik,216 "

aktywny link do strony: http://www.chemiabudowlana.info/index,slownik,216

Awatar użytkownika
Posty: 116
Rejestracja: 30. wrz. 2014, 10:40

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: TADEUSZ75 » 20. lut. 2015, 10:41

Szczerze mówiąc , nie rozumiem. W wyjaśnieniu - w słowniku, nie jest nic napisane że karbonatyzacja jest lub nie jest korozją. Z czego nie zdali studenci? Z ciekawości sam podrążę temat.

Awatar użytkownika
Posty: 193
Rejestracja: 17. lut. 2015, 11:58

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Exactly » 20. lut. 2015, 12:27

Jedni czytają wyłącznie Polskie Normy inni wyłącznie definicje "wykuwane" w środowiskach naukowych. Myślę, że najrozsądniej byłoby czytać jedno i drugie!!!
A tak na marginesie... studenci korzystający z jednoźródłowej informacji wyszperanej w internecie i nie skonfrontowanej z innymi materiałami, to zwyczajne ciapciaki i na poprawkę w pełni zasłużyli!!!

Awatar użytkownika
Posty: 249
Rejestracja: 02. paź. 2014, 12:41

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Samuel Sz » 20. lut. 2015, 12:31

Aleś pojechał... Chociaż faktycznie, studenci uczący się do egzaminu z portali o charakterze przyczynkarskim, a nie naukowym, to jednak jakaś abstrakcja!

Awatar użytkownika
Posty: 27
Rejestracja: 20. lut. 2015, 11:29

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Stefan » 20. lut. 2015, 12:51

Gratulacje dla moderatorów, za tak wysoko wypozycjonowaną stronę, po wpisaniu słowa karbonatyzacja wyskakuje wasza strona w google zaraz po wikipedii. Studenci nie mający obowiązku chodzić na wykłady idą po najniższej linii oporu i na ostatnią chwilę czytają bądź robią ściągi z pierwszych stron.

Awatar użytkownika
Posty: 125
Rejestracja: 22. gru. 2014, 19:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Dr_House » 20. lut. 2015, 13:07

Kurcze czytam to co jest na chemiabudowlana.info, to co podesłał ten czytelnik i stwierdzam, że w sumie jedno nie wyklucza drugiego. To tylko kwestia wielu zmiennych. A co do tego mam pewną teorię. Jak chcesz uderzyć psa, to kij zawsze się znajdzie. Niestety część wykładowców tak ma, że szuka dziury w całym i już. Wykładowca ów, zapewne miał jeden z wielu gorszych dni i chęć pognębienia studenta swą wyższością. Spokojnie studenci drodzy, każdy kto był na studiach miał jakąś wpadkę za sobą :)

Awatar użytkownika
Posty: 125
Rejestracja: 22. gru. 2014, 19:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Dr_House » 20. lut. 2015, 13:15

Po za tym to bardzo fajny sposób na poprawienie sobie humoru przez niespełnionego Pana Profesora dr rehabilitowanego. Wejdzie jeden poda definicję z chemii - źle, wejdzie drugi poda tą z PN-EN 206-1- też źle. A gdyby powiedział to zależy to i tak pewnie by się nie wybronił bo wykładowca ma zawsze racje, a nawet jeśli nie ma racji to patrz w punkt pierwszy :)

Awatar użytkownika
Posty: 203
Rejestracja: 26. wrz. 2014, 9:14

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Hekla » 20. lut. 2015, 14:26

Stefan pisze:Gratulacje dla moderatorów, za tak wysoko wypozycjonowaną stronę, po wpisaniu słowa karbonatyzacja wyskakuje wasza strona w google zaraz po wikipedii. Studenci nie mający obowiązku chodzić na wykłady idą po najniższej linii oporu i na ostatnią chwilę czytają bądź robią ściągi z pierwszych stron.

To może ci studenci powinni być cofnięci do pierwszej klasy? Jeżeli tak zachowują się przyszli inżynierowie, to seria katastrof budowlanych w przyszłości jest nieunikniona!
A tak na marginesie... Co we wskazanej definicji jest nie tak? Pokazałam ją mężowi i on stwierdził, że wszystko jest OK! O co zatem chodzi?

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: BDB » 20. lut. 2015, 17:55

Faktycznie w notce w słowniku pojęć jest sporo błędów. Tu podpowiedź dla właściciela portalu: takie pojęcia powinien opracowywać ekspert, by się nie skompromitować, a nie pierwszy lepszy zapewne korzystający z netu. Proszę pamiętać, że w necie jest jeden wielki ŚMIETNIK! Tylko specjaliści odróżnią śmiecie od prawdy. Jak na każdym śmietniku, oprócz śmieci można znaleźć coś wartościowego.
Jednakże, jeśli ktoś z uczelni użala się, że jego studenci oblali egzamin czy kolokwium, bo korzystali z netu, to dobrze dla sprawy, ale źle dla nauczyciela akademickiego. Wiem coś o tym, bo wykładałem na uczelni ponad 11 lat. Studenci oblali i dobrze, bo to zmusi ich do zgłębienia wiedzy. Wiedza z netu, może być nauką dla gosposi domowej. Przyszły inżynier ma wiedzę czerpać z wykładów, ćwiczeń i koniecznie z laboratoriów, a rolą nauczyciela akademickiego jest dać przykład, podać wiedzę w sposób czytelny i wyczerpujący, udzielać konsultacji tak długo, jak długo jest ostatni student na korytarzu i czeka oraz wymagać, wymagać i wymagać. Ocenę 3 można postawić studentowi, który ma wiedzę dostateczną - czyli wie wszystko, ale nie wgłębia się w szczegóły. Podkreślam: wie wszystko - czyli nie mniej niż asystent. Do tego trzeba odwiedzać codziennie czytelnię, przerabiać książki wskazane przez nauczyciela i pytać go na konsultacjach w nieskończoność, a nie odwiedzać puby i dyskoteki. Te przybytki są dla prymusów i półgłówków. Ten pierwszy idzie na dyskotekę jak już wszystko zda i zaliczy, a ten drugi od tego zaczyna sesję, a potem zapomina po co poszedł na studia i powinien być wyrzucony ze studiów - im wcześniej, tym lepiej dla niego i lepiej dla wszystkich. Tyle, że do tego trzeba uczelni państwowych a nie prywatnych, gdzie ciągną studenta za uszy i stawiają dwa razy za wysokie oceny, byleby student nie ubył, bo czesne stracą. :evil:

Wracajmy do tematu.
Karbonatyzacja betonu jest jedną z kilku przyczyn degradacji betonu oraz stali zbrojeniowej w nim zawartej. Ogólnie można karbonatyzację określić jako reakcję chemiczną dwutlenku węgla CO2 (zawartego w powietrzu atmosferycznym oraz wodach opadowych) z wodorotlenkiem wapnia Ca(OH)2 (zawartym w stwardniałym zaczynie cementowym w betonie). W wyniku tej reakcji powstaje kwaśny węglan wapnia CaCO3 (obniżający wskaźnik pH betonu) oraz woda H2O. Rzecz w tym, że nowy beton ma wskaźnik pH wynoszący od 12,2 do 12,6 - czyli zasadowy. Nie wnikając za bardzo w szczegóły, trzeba wiedzieć, że na powierzchni stali zbrojeniowej tworzy się warstewka ochronna tlenków i wodorotlenków żelaza, która chroni stal zbrojeniową tak długo, dopóki istnieje. Problem w tym, że ta warstewka ma grubość zaledwie 2 do 5 nm i występuje, dopóki stal otacza beton o pH > 11,8
Skoro działanie chemiczne CO2 powoduje w betonie obniżenie pH, to warstwa otuliny betonowej wokół stali chroni stal przed korozją tak długo, dopóki pH nie spadnie poniżej 11,8. Okres od wylania betonu do chwili obniżenia pH do wartości 11,8 nazywa się inkubacją i jest zależny od grubości otuliny, stopnia zagęszczenia betonu podczas wylewania, odporności na rysy i spękania oraz od stężenie CO2 w powietrzu otaczającym. Przy średnim zanieczyszczeniu powietrza dwutlenkiem węgla i modelowym wykonaniu betonu, czas ochronny (inkubacja) wynosi ok. 19 lat dla betonu zwykłego i ok. 36 lat dla betonu sprężonego. To książkowo! Jednakże, w praktyce jeśli tylko wykonawca nie zastosuje przewidzianych w projekcie podkładek zapewniających wymaganą grubość otuliny, nie zadba o niski wskaźnik w/c, nie zagęści solidnie betonu i nie zapewni odpowiedniej pielęgnacji betonu, to te książkowe okresy ochrony się redukują do lat zaledwie kilku, a nawet kilku miesięcy. :shock:
Czym grozi karbonatyzacja betonu? Przede wszystkim, po skończeniu okresu inkubacji, zaczyna się okres propagacji, w którym najpierw jest niszczona warstwa ochronna na stali, a potem rozpoczyna się zarówno korozja stali, jak i lawinowa destrukcja samego betonu. Karbonatyzacja obniża wskaźnik pH betonu do nawet 8,3 i podczas tego procesu produkty korozji stali powiększają swoją objętość (puchną w uproszczeniu) najpierw wypełniając wolne przestrzenie między kruszywem w betonie a potem wywołują naprężenia rozciągające odpychając otulinę od stali. Gdy te naprężenia są większe niż wytrzymałość betonu na rozciąganie, dochodzi do pęknięć otuliny. Od tego momentu rozpoczyna się lawinowa korozja i stali i betonu, ponieważ w rysy wnika woda oraz jony chlorkowe (zawarte w powietrzu i wodzie a pochodzące z posypywania dróg solą w zimie) i siarkowe (zawarte w powietrzu a pochodzące ze spalin). Te jony w otoczeniu wody tworzą kwasy solne, siarkowy i siarkawy i trwa proces niszczenia cementu i zamiany go w gips oraz zwiększonej korozji stali. Potem otulina pęka i odpada odsłaniając stal zbrojeniową. Stal i beton koroduje coraz intensywniej i jeśli się w porę nie zatrzyma tych procesów, konstrukcja się zawala, gdy wytrzymałość stali i betonu obniżą się poniżej obliczeniowych wartości nośności.
Dla zabezpieczenia się przed karbonatyzacją powinno się stosować specjalne powłoki ochronne, które stawiają wysoki opór dyfuzyjny wobec jonów węgla, siarki i chlorków. Ale to już fizyka budowli - ach ta fizyka budowli. :oops:

P.S. Pani Heklo! Mąż powinien odświeżyć wiedzę ;) chyba, że to co napisałem wystarczy.
pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony 20. lut. 2015, 18:29 przez BDB, łącznie zmieniany 1 raz
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 27
Rejestracja: 20. lut. 2015, 11:29

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Stefan » 20. lut. 2015, 18:04

Szanowna Pani i Panowie,
nie trzeba wielce się wymądrzać co do wypowiedzi z otrzymanego maila przez autora postu.
Wystarczy otworzyć sobie dwa linki:
karbonatyzacja betonu: http://www.chemiabudowlana.info/index,slownik,216
i korozja betonu: http://www.chemiabudowlana.info/index,slownik,106
analiza obu wyjaśnień, a w szczególności korozja węglanowa (czy nie jest to karbonatyzacja?)
pozwala na bardzo głębokie zastanowienie się dlaczego jest napisane raz jako dobre, a potem jako złe zjawisko. Jest to przecież ta sam reakcja chemiczna, czyż bym się mylił? Czy są to dwie różne reakcje?
A jeżeli są to dwie różne reakcje chemiczne, to jak się one maja do osłabiania i wzmacniania równocześnie właściwości betonu? A może jedna zachodzi i dla drugiej już brakuje dwutlenku węgla?
Stawiając sobie proste pytania jak - małe dzieci - możemy wyjaśnić sobie wiele wątpliwości. A pytań w tym temacie nasuwa się bardzo dużo. Bo tak naprawdę to do końca co się dzieje w betonie nie wyjaśniono i długo się jeszcze nie wyjaśni.
Oczekuje waszych odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Posty: 27
Rejestracja: 20. lut. 2015, 11:29

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Stefan » 20. lut. 2015, 18:17

Dziękuję Panie Jurku za odpowiedź, jest Pan naprawdę dobrym i cenionym fachowcem i dlatego nie raz będę się do Pana zwracał.

Awatar użytkownika
Posty: 193
Rejestracja: 17. lut. 2015, 11:58

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Exactly » 20. lut. 2015, 21:29

BDB pisze:Faktycznie w notce w słowniku pojęć jest sporo błędów. Tu podpowiedź dla właściciela portalu: takie pojęcia powinien opracowywać ekspert, by się nie skompromitować, a nie pierwszy lepszy zapewne korzystający z netu. Proszę pamiętać, że w necie jest jeden wielki ŚMIETNIK!


Szanowny Panie, nie jestem ekspertem w dziedzinie budownictwa, ale sporo czasu spędzam w środowisku internetowym (z przyczyn zawodowych).
Odrobinę poszukałem w tymże Internecie i... okazuje się, że autorem słów przytoczonych na stronie portalu chemiabudowlana.info jest (wszystko na to wskazuje) wykładowca Politechniki Warszawskiej dr. hab. inż. Andrzej Garbacz
Tu można znaleźć materiał sygnowany jego nazwiskiem oraz cytowane słowa: http://elkom.zut.edu.pl/fileadmin/ftp/K ... BETONU.pdf
Z tego co przeczytałem to pan dr. hab. inż. Andrzej Garbacz jest znaną i uhonorowaną osobą w dziedzinie budownictwa "jest autorem lub współautorem ponad 140 publikacji. Jego działalność naukowa i ekspercka jest związana w znacznej części z zagadnieniami trwałości materiałów i konstrukcji budowlanych." A zatem nazywanie go "pierwszym lepszym korzystającym z netu" nie jest eleganckie.
Jak to zatem jest z tym sporem, bo zaczynam się gubić?

Awatar użytkownika
Posty: 249
Rejestracja: 02. paź. 2014, 12:41

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Samuel Sz » 20. lut. 2015, 21:43

Oops! Zdaje się, że wkroczyliśmy na pole minowe :( Spór w środowisku naukowym... może być gorąco :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: BDB » 21. lut. 2015, 0:46

Exactly pisze:
BDB pisze:Faktycznie w notce w słowniku pojęć jest sporo błędów. Tu podpowiedź dla właściciela portalu: takie pojęcia powinien opracowywać ekspert, by się nie skompromitować, a nie pierwszy lepszy zapewne korzystający z netu. Proszę pamiętać, że w necie jest jeden wielki ŚMIETNIK!


... A zatem nazywanie go "pierwszym lepszym korzystającym z netu" nie jest eleganckie.
Jak to zatem jest z tym sporem, bo zaczynam się gubić?


Nie ma żadnego sporu ani różnic między tym co napisałem wyżej a tym, co podaje Andrzej Garbacz. Piszemy o tym samym i tak samo, bo być inaczej nie może. Jest natomiast zasadnicza różnica między tym co widnieje w notce słownika pojęć, a tekstem źródłowym. To po pierwsze.
Nie nazwałem Andrzeja Garbacza pierwszym lepszym korzystającym z netu, lecz autora notki w słowniku pojęć. Nie jest możliwe, by notka była pisana przez Andrzeja Garbacza! Proszę nie przekręcać faktów i nie nadinterpretpwywać, bo to nie jest eleganckie.
Dla spełnienia ustawy o prawach autorskich, autor notki powinien na końcu streszczenia podać źródło i autora. Brak tego jest nie tylko nie elegancki, ale zakazany prawem.
Ten tekst skrytykował ktoś z uczelni dobitnie nazywając "bzdurami", ja delikatniej, a nie tekst Andrzeja Garbacza. W tekście Andrzeja Garbacza nie ma czego krytykować. I proszę sobie darować wypisywanie zasług kogokolwiek, ponieważ w naszym środowisku wiemy kto i zacz, a to co Pan wie o kimkolwiek, to znowu wiedza internetowa - czyli żadna.
W wolnym czasie powinien Pan przeczytać dogłębnie tekst Andrzeja Garbacza i notkę, a potem odgadnąć, dlaczego jacyś studenci oblali egzamin opierając się na notce.
I jeszcze jedno:
Jak się pisze cokolwiek w najwyższej formie wiedzy tj. w postaci słownika pojęć, to trzeba mieć świadomość, że się bierze na siebie odpowiedzialność za każde słowo, bo to wiedza podstawowa, którą czytelnicy traktują jak encyklopedię.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 440
Rejestracja: 02. paź. 2014, 11:43

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Czumak » 21. lut. 2015, 1:25

Przyznam, że nie rozumiem pańskiego wywodu. Przecież napisał pan:
BDB pisze:Faktycznie w notce w słowniku pojęć jest sporo błędów.


Tymczasem notatka, o którą toczy się spór (ta na chemiabudowlana.info) brzmi dokładnie tak samo, jak ta z materiału znalezionego przez Exactly. Ta druga jest opisana jako stworzona przez w/w naukowca. To są w niej błędy, czy ich nie ma?

Załączam screeny z obu stron
Załączniki
m1.jpg
n1.jpg

Awatar użytkownika
Posty: 193
Rejestracja: 17. lut. 2015, 11:58

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Exactly » 21. lut. 2015, 14:05

BDB pisze:I proszę sobie darować wypisywanie zasług kogokolwiek, ponieważ w naszym środowisku wiemy kto i zacz, a to co Pan wie o kimkolwiek, to znowu wiedza internetowa - czyli żadna.

Zapewne moja wiedza nie może równać się z Pańską. Jednak nie jest Pan jedyną osobą na tym forum! Są na nim również osoby, które o panu Andrzeju Garbaczu nie słyszały, bo ich wiedza w tym zakresie, jak pan to "ładnie" ujął jest żadna. To dla nich była ta informacja.
"Pycha kroczy tuż przed upadkiem". Ja staram się o tym nie zapominać!

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: BDB » 21. lut. 2015, 14:44

Panie Exactly!
Zaprzecza Pan sam sobie! Wszedł Pan właśnie na ścieżkę pychy przed upadkiem. Bezsens Pana powoływania się na dokonania Andrzeja Garbacza objaśnię poniżej. Sam fakt, iż tym się Pan posiłkuje, dowodzi iż nie rozumie Pan dziedziny budownictwa jak też i reszty otoczenia. Dla "innych osób" na tym forum potrzebne są argumenty merytoryczne, a nie grzęda.
Wcześniej napisał Pan, że nie jest ekspertem budownictwa a internetu. Skąd zatem słowo "zapewne"? Jakie ma Pan wykształcenie? Proszę ujawnić - chętnie poznają wszyscy forumowicze z kim mają do czynienia - to chyba nie jest wstyd? Ja mam wyższe techniczne: Politechnika Warszawska - Wydział Inżynierii Środowiska - specjalność fizyka budowli. Zajmuję czynnie się fizyką budowli od 1976 roku, a publikacji w tej dziedzinie mam nieco powyżej 90. Może to nie wyczyn, ale coś - zwłaszcza, że nie mam parcia na szkło. Na tematy zawodowe mogę dyskutować i dyskutuję z każdym i wszędzie - niezależnie od pozycji i tytułu, ponieważ dyskutujemy wyłącznie merytorycznie. Jak nie mam w czymś nic do powiedzenia, nie zabieram głosu.
Proszę się starć zrozumieć o czym piszę, zdjąć klapki z oczu i nie szukać ratunku w pysze, bo jest mi obca.

Teraz do rzeczy. OK. Zacznijmy od podstaw tego na pozór konfliktu.
Portal chemiabudowlana.pl obejmuje - zgodnie z nazwą - dziedzinę chemii budowlanej, która jest ściśle określoną i jedną z najważniejszych w budownictwie. Zatem, wszystko co znajduje się na tym portalu, dotyczy nie byle czego, a specyficznego branżowego zakresu zagadnień profesjonalnych. Czy tak jest, nie komentuję, bo nie o to chodzi. To nie jest portal ogólnobudowlany ani muratorowy, ładnodomowy ani czterokątowy - to portal ściśle techniczny. Tak wynika z nazwy. Na tym portalu nie ma i być nie może przepisów kulinarnych, mody ani innych pierduł tzw. zapychaczy. Jeśli widzimy szyld "herbaciarnia", to dla wszystkich jest jasne, że tam nie serwują obiadów, ani nie sprzedają kotłów czy rowerów. Mam nadzieję, że to jest jasne?

Skoro nazwa portalu jest drogowskazem i zobowiązuje (co wie każdy o umyśle ścisłym, a takim jest student politechniki), to widząc w portalu zakładkę "słownik pojęć", każdy wie - znowu z definicji, że jest to najwyższa jakość opisu, bo encyklopedyczna. Nie ma wyższej jakości pojęć! Słownik pojęć wytycza nazewnictwo i pojęcia - zawsze i wszędzie. Przypuszczam, że tym kierowali się studenci jakiejś uczelni, szukając „szybkiej” wiedzy o karbonatyzacji, bo pojęcie zostało króciutko zdefiniowane. Mam nadzieję, że i to jest jasne?

Dlaczego studenci wpadli na minę i to ze srogimi konsekwencjami? Egzaminator sprawdzając wiedzę oczekuje także definicyjnego pojęcia a potem rozszerza pytania - na zasadzie od ogółu do szczegółu. Jeśli student pada na definicji, to egzamin się przerywa. Zatem, jeśli się definiuje jakieś pojęcie, to musi być ono bezdyskusyjne, bezbłędne i maksymalnie treściwe. Mam nadzieję, że wszystko staje się jaśniejsze?

Na temat pojęcia "karbonatyzacja betonu" napisano już sporo prac naukowych i publikacji, bo to zjawisko dość skomplikowane, ciekawe i ważne w budownictwie - zwłaszcza, jeśli dotyczy betonu zbrojonego - a z takim mamy obecnie do czynienia w 99,99% przypadków.

Czy opisane pojęcie w portalu jest poprawne? Odpowiedź brzmi: nie. Jak wynika z opisu Exactly, ten tekst pobrano bez zmian z wykładu Andrzeja Garbacza. Czy jest on zgodny z wykładem? Odpowiadam: tak. Zgodny co do joty, bo sam sprawdziłem: tekst został skopiowany w 100%. Pomijam złamanie prawa autorskiego, bo nie podano źródła tekstu - niechaj się martwi ten co to zrobił. Skoro wycinek tekstu jest prawdziwy i w całości pochodzi z tekstu nie kwestionowanego, to w czym problem? Ano, problem jest w błędach tego tekstu - nie wykładu. Otóż, wykład Garbacza nosi tytuł „Korozja elementów żelbetowych”. O ile, w wykładzie Garbacza cytowany tekst jest zasadny i nie ma w nim błędu, to jako definicja pojęcia "karbonatyzacja betonu", niestety jest błędny. W wykładzie poświęconym zjawisku korozji betonu Garbacz podkreślił jaki jest udział w tym zjawisku zjawiska karbonatyzacji. Natomiast definicja pojęcia karbonatyzacji, to nie to samo co korozja betonu - choć ma ze sobą ścisły związek. Mam nadzieję, że teraz jest jaśniej, o co tu chodzi? Chodzi o definicję karbonatyzacji.

Na wszelki wypadek, jeszcze dalej uściślę. Karbonatyzacja betonu nie zaczyna się od rys wzdłuż prętów zbrojeniowych - jak stoi w definicji pojęcia w portalu. Rysy, to stadium już daleko zaawansowanej korozji tych prętów wywołanej od dawna trwającą karbonatyzacją - między innymi. Proszę zajrzeć do cytowanego wykładu Garbacza. On na stronie 10 zamieszcza piękny rysunek, gdzie to czytelnie objaśnia. Zaprzecza on definicji podanej na portalu. Trzeba pamiętać - o czym zapomniał kopiujący kawałek wykładu, że każdy wykład zawiera tezę i rozwinięcie poprzez omówienie szczegółów. Takim jest też wykład Garbacza. Postawił tezę o spękaniach na powierzchni betonu w pierwszym stadium - tyle, że nie dopisał, że chodzi o stadium korozji a nie karbonatyzacji - z tym, że nie musiał dopisywać, bo wykład dotyczy korozji! Każdy wykładowca oczekuje od słuchaczy i czytelników całości wiedzy, jaką podaje na wykładzie, a nie wyrwanego kawałka tekstu.

Dlaczego ten kawałek kontekstu wyrwanego z wykładu nie nadaje się jako definicja słowa „karbonatyzacja” i jakie zawiera błędy? Przede wszystkim, karbonatyzacja - jak napisałem wcześniej - zaczyna się z chwilą odsłonięcia betonu na kontakt z CO2 zawartym w powietrzu, tj. z chwilą pierwszego kontaktu CO2 z wodorotlenkiem wapnia Ca(OH)2 zawartym w stwardniałym zaczynie cementowym betonu. To jest pierwsze stadium karbonatyzacji! Pękanie powierzchni betonu wzdłuż prętów zbrojeniowych, rysy i odpadanie otuliny betonowej - to pierwsze stadium korozji stali i korozji betonu, a nie karbonatyzacji. Napisałem to wyraźnie w poprzednim poście. Proszę czytać ze zrozumieniem - czyli powoli i analizować każde słowo, bo żadne nie jest przypadkowe. W tekście technicznym ma znaczenie każde słowo i każdy przecinek. Jak napisałem, warstwa ochronna na stali ulega destrukcji już od obniżenia się pH otuliny betonu poniżej 11,8 natomiast znika z chwilą spadku pH do wartości 9,0 - jak podał Garbacz.

Inne zdanie z tekstu definicji z portalu podaje radośnie i odkrywczo, że „karbonatyzacja dla betonu jest to zjawisko pozytywne, natomiast dla zbrojenia negatywne.” Tyle w nim prawdy, co fałszu. Prawdą jest, że dla zbrojenia karbonatyzacja betonu jest negatywnym zjawiskiem, ale nie jest pozytywnym dla betonu. O ile, w pierwszej fazie, dopóki pH nie spadnie poniżej 7,0 karbonatyzacja podnosi niektóre parametry wytrzymałościowe betonu (twardość i wytrzymałość na ściskanie), to w dalszej fazie niszczy beton. „Ściągacza” z wykładu zapraszam na stronę 10 tego wykładu, a znajdzie dowód bredni jaką napisał w definicji.

Zamykam opis tej historii, bo na więcej szkoda czasu. Może i dobrze się stało, że to poruszaliśmy, bo z całej tej historii niby sporu, wynikają dwa ważne wnioski:
1. Nie wolno bezkrytycznie kopiować fragmenty wyrwane z kontekstu większego opracowania - nawet jak mają tytuł z pozoru ten sam.
2. Cytując kogokolwiek, zawsze należy podać źródło tekstu - co wynika nie tylko z uczciwości, ale i z ustawy o prawach autorskich.

Jest jeszcze jedna uwaga - raczej truistyczna - nie należy się wypowiadać w dziedzinie, w której się jest dyletantem - szczególnie w dziedzinie technicznej.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 82
Rejestracja: 30. wrz. 2014, 10:56

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Waldek - Obud » 21. lut. 2015, 21:42

Waldek - Obud pisze:Witam. Wywołany do tablicy emailem jednego z naszych czytelników podnoszę ten temat na forum. Postanowiliśmy zapytać różne środowiska - praktyków i teoretyków. Czy karbonatyzacja jest szkodliwa dla betonu? Czy jest ona rodzajem korozji dla betonu? Czy też wręcz odwrotnie - wpływa na jego twardość i wytrzymałość. Czekamy na Państwa wpisy.

Witam. Widzę, że temat chyba poszedł w złą stronę. Cytuję powyżej tekst, którym otworzyłem ten temat. Zrobiłem to celowo, by przypomnieć, że nie chodzi o wymądrzanie się, a o odpowiedź na konkretne pytania. Z Panem, który wywołał mnie do tablicy, rozmawiałem poza forum i umówiliśmy się na nieprzytaczanie naszych rozmów na forum. Szanuję to i dziękuję jeszcze raz za informację. Mieliśmy tu spróbować naprawić to, co być może zostało źle zinterpretowane i opublikowane. Liczyłem, że specjaliści, którzy się tu pojawili, konstruktywnie przyczynią się do powstania nowego, lepszego wyjaśnienia obu omawianych terminów. I tak szczerze liczę na to dalej. Ducha nie gaszę.
Informuję też, że zgodnie z moją wiedzą nie doszło do naruszenia praw autorskich.
Nie chcę o tym pisać, bo zajmujemy się tu innym tematem. Dla wielu np studentów, ważnym i pilnym do wyjaśnienia. Czy mogę liczyć na Państwa sugestie dotyczące tematu? Jak opisać omawiane hasła, by stały się one jasne i zgodne z aktualną wiedzą.
Bardzo proszę o powstrzymanie się od wszelkich komentarzy nie związanych z tematem. Zróbmy coś pożytecznego, a nie jak zwykle pogadamy i pójdziemy. Liczę na mądrość naszych forumowiczów.
Miłego wieczoru i spokojnej niedzieli.

Awatar użytkownika
Posty: 27
Rejestracja: 20. lut. 2015, 11:29

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Stefan » 22. lut. 2015, 14:09

Witam,
Panie Waldku nie do końca temat poszedł w złą stronę, pokazał jak rozumujemy podejście do betonu. Bardzo dobrze bo może, pozwoli to otworzyć oczy na problemy z nim związane. Jesteśmy w tej dziedzinie minimum jedno pokolenie za zachodnią Europą i dwa pokolenia za Ameryką, a już prawie trzy za Emiratami Arabskimi. Dlaczego tak uważam? Najwyższy obecnie budynek świata jest konstrukcją żelbetową do 154 piętra, dalej jest to już lekka konstrukcja metalowa. Fundamenty są wykonane z betonu o klasie wytrzymałości od 400 do 200 MPa i dalej co parę kondygnacji wytrzymałość na ściskanie betonu jest coraz mniejsza. W naszym kraju nieliczne laboratoria potrafią taki beton wykonać.
Uczestniczyłem w pracach betonowania pasa startowego dla F16 w Poznaniu. Projektowany beton był klasy 60 Mpa, i prawie przez cały czas kontrolę nad pracami sprawował Instytut Techniki Wojsk Lotniczych. Wykonać beton tej klasy u nas w kraju potrafią nieliczne firmy. Wszystkie nowości przychodzą do nas z Europy zachodniej. Fakty te świadczą o moich założeniach na wstępie i mógłbym ich przedstawiać wiele.

W praktyce istnieją dwie teorie wiązania i twardnienia cementów portlandzkich i tak do dziś nie do końca wyjaśnione. Pierwsza przedstawiona przez francuskiego chemika Le Chatelier, druga przez rosyjskiego uczonego A.Bajkowa. Obie są opisane przez profesora Kurdowskiego w swojej pracy „Chemia cementu” Wydawnictwo naukowe PWN Warszawa 1991r. Wiązanie i twardnienie cementu to jedno, a użytkowanie go później to drugi temat.
Wiedzieć trzeba, że w betonie jak i we wszystkich materiałach nas otaczających procesy chemiczne zachodzą przez cały czas. Oprócz karbonatyzacji zachodzą też inne zjawiska, których nie sposób wszystkich wymienić. Gdyby tak nie było nie mielibyśmy ciągłego postępu technologicznego, nie było by wietrzenia skał, zmian ukształtowania terenu i tym podobnych zjawisk.

Przejdę do spróbowania w najkrótszy sposób wyjaśnienia procesu karbonatyzacji. Teoretycznie w wyniku reakcji chemicznej jaka zachodzi w tym procesie powinno być wzmocnienie i podniesienie wytrzymałości betonu i tak jest w tym momencie. Gdyby ten stan pozostał - faktycznie by tak było pod warunkiem idealnego zagęszczenia betonu, ale nie jest, gdyż jest to tylko teoria. Węglan wapnia nie łączy się ani chemicznie, ani mechanicznie z niczym w betonie. Powstała również w wyniku reakcji woda zaczyna się przemieszczać poprze mikropory. Ta przemieszczająca się woda przenosi wolny węglan wapnia na powierzchnię i stąd w postaci kurzu zostaje on wydalony z betonu. (Jakie zjawiska temu towarzyszą to oddzielny temat.) Powstają w betonie coraz to większe pory i kapilary co znacznie przyśpiesza kolejny dostęp dwutlenku węgla i innych mediów, a to powoduje szybszy proces karbonatyzacji i osłabienia betonu. Dlatego betony zabezpieczamy przed tą reakcją chemiczną poprzez impregnaty czy powłoki malarskie ograniczające dostęp wgłąb dwutlenku węgla. Jeżeli ktoś dużo podróżował po Polsce to może sobie wyobrazić jak zachowuje się skarbonatyzowany beton, widać to bardzo wyraźnie na starych poniemieckich drogach betonowych (które są już coraz częściej wymieniane). Co z tego, że beton na swojej głębokości jest coraz twardszy, kiedy na powierzchni coraz szybciej ulega zniszczeniu. Dlatego stwierdzenie, karbonatyzacja jest dla betonu zjawiskiem pozytywnym jest tylko i wyłącznie teorią bardzo trudną do uzyskania w praktyce.

Jak wyjaśniał Pan Jerzy, cytat: "Na temat pojęcia "karbonatyzacja betonu" napisano już sporo prac naukowych i publikacji, bo to zjawisko dość skomplikowane, ciekawe i ważne w budownictwie - zwłaszcza, jeśli dotyczy betonu zbrojonego - a z takim mamy obecnie do czynienia w 99,99% przypadków.". Zjawisko karbonatyzacji nie może być w tak krótkim opisie podane jako zjawisko pozytywne dla betonu, gdyż za tym idą (a mówię to z praktyki) reakcje producentów chemii nie tylko budowlanej. Ich reakcje dążą do kierunku przyśpieszenia karbonatyzacji poprzez stosowanie nie odpowiednich środków do impregnacji, czy czyszczenia betonu o odczynach kwaśnych. Dlatego uważam, że w słowniku pojęć powinno być wyjaśnione zjawisko karbonatyzacji "punkt" - bez podawania wad i zalet tego zjawiska.

A propo wyrwanego tekstu z wykładu prof. Garbacza, to proszę zauważyć iż nie połączył on w jednolity ciąg stwierdzenia jak to jest w opisie słownika, tylko oddzielił kolejnym punktem. Kolejne punkty to kolejne zagadnienia, które zawsze można zacząć rozwijać. Słusznie zauważył Pan Jerzy, że studenci muszą szukać i wgłębiać się w tematy szczegółowo, ja bym poszedł dalej jeżeli kogoś ten temat zainteresuje to również nie wystarczy tylko jedno źródło internetowe. Zmiany, nowości, nowe rozwiązania i technologie powstają niemal codziennie i trzeba je na bieżąco śledzić i poznawać co pozwoli nam odkrywać nowe rozwiązania. Postępując w ten sposób możemy starać się dogonić świat w najnowszych technologiach.

Na zakończenie nie omieszkam odpowiedzieć na zarzuty forumowiczów w formie pytań do odpowiedzi sobie samym na pytania:
Panu Dr_Hause na jego zarzuty: Kto jak nie inżynier budownictwa powinien w jak najbardziej zrozumiały sposób znać zjawiska najpopularniejszego materiału budowlanego jakim jest beton?
Pani Hekla: Czy studenci nierozumiejący dogłębnie procesu karbonatyzacji powinni zostać inżynierami budownictwa?
Panie Exactly: Czy można teksty naukowe czytać i łączyć ich fragmenty sobie dowolnie?
Panie Czumak: Prawie robi duuużą różnicę, czy tekst jest taki sam czy prawie taki sam?
Dla Pana redaktora propozycja zmian w słowniku: proszę zasugerować się np. wikipedią, z podziałem na tematy, czym jest , jak zachodzi, wady, zalety, obszary występowania, zakres stosowania itd. lub opisać tylko i wyłącznie zjawisko. Dotyczy to nie tylko tego przypadku, ale może również dotyczyć wszystkiego.

Awatar użytkownika
Posty: 125
Rejestracja: 22. gru. 2014, 19:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Dr_House » 23. lut. 2015, 11:00

Szanowni Państwo, Szanowny Panie Stefanie.
Odnosząc się do Pana pytania. Owszem uważam, że powinni znać owe zjawiska. Ja też nie miałbym czego szukać w mojej pracy, gdybym nie znał podstaw. I pomimo, że potrafię obsługiwać laparoskop, muszę znać podstawy, aby nie "uszkodzić" człowieka leżącego na stole. W ich rękach leży więcej niż jedno życie, w momencie kiedy budują jakieś centrum handlowe, lub inny budynek, który zawalając się może zabić więcej niż jedną osobę. Moja wypowiedź była czysto pro studencka, aby w tej niedoli jaką jest oblany egzamin ktoś wsparł ich dobrym słowem. Ja również przez to przechodziłem i jeśli się nie nauczyłem, lub zbyt mało się postarałem oblewałem egzaminy. Na szczęście były to jedynie przypadki, gdyż zdarzyły się dosłownie 3 razy w trakcie studiów. Jeżeli kogoś uraziłem, to przepraszam. Jestem lekarzem a nie budowlańcem. To drugie to jedynie hobby.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: BDB » 23. lut. 2015, 13:40

Waldek - Obud pisze: Mieliśmy tu spróbować naprawić to, co być może zostało źle zinterpretowane i opublikowane. Liczyłem, że specjaliści, którzy się tu pojawili, konstruktywnie przyczynią się do powstania nowego, lepszego wyjaśnienia obu omawianych terminów. I tak szczerze liczę na to dalej. Ducha nie gaszę.
Informuję też, że zgodnie z moją wiedzą nie doszło do naruszenia praw autorskich.
... Zróbmy coś pożytecznego, a nie jak zwykle pogadamy i pójdziemy. Liczę na mądrość naszych forumowiczów.
Miłego wieczoru i spokojnej niedzieli.

Odpowiadając na Pana apel, by Ducha nie zgasić, proponuję następującą definicję karbonatyzacji betonu.
Karbonatyzacja betonu - Zjawisko polegające na reakcji chemicznej dwutlenku węgla CO2 (zawartego w powietrzu atmosferycznym oraz wodach opadowych) z wodorotlenkiem wapnia Ca(OH)2 (zawartym w stwardniałym zaczynie cementowym w betonie). W wyniku tej reakcji powstaje kwaśny węglan wapnia CaCO3 (obniżający odczyn pH betonu) oraz woda H2O. Karbonatyzacja może obniżyć pH betonu od wartości ok. 12,6 (świeżego betonu) do wartości nawet 8,3. Intensywność karbonatyzacji betonu swobodnie wystawionego na działanie środowiska zewnętrznego jest tym większa, im większa jest porowatość betonu, im większa jego podatność na rysy i spękania (im mniejszy stopień zagęszczenia mieszanki betonowej, im większy stosunek w/c w mieszance, im gorsza pielęgnacja betonu) oraz im większe jest stężenie CO2 w otaczającym powietrzu. Najbardziej skutecznym sposobem ochrony betonu przed karbonatyzacją jest zastosowanie specjalnej wodoszczelnej powłoki ochronnej - stawiającej jak największy opór dyfuzyjny wobec jonów węgla, siarki i chlorków oraz jak najmniejszy opór dyfuzyjny względem pary wodnej. Powłoka taka zabezpiecza beton przed wnikaniem CO2 oraz jonów kwasotwórczych, a jednocześnie umożliwia swobodne odparowanie wilgoci z betonu do otoczenia.
źródło: http://www.bdb.com.pl/bpi/

Jeśli chodzi o Pana wiedzę o prawach autorskich, to w dotychczasowej definicji karbonatyzacji, o której powstał spór, doszło do naruszenia praw autorskich Pana Garbacza.
Tu zacytuję kilka zdań z ustawy o prawach autorskich:
Art. 23. [Użytek osobisty]
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.

Niewątpliwie, zamieszczenie skopiowanego fragmentu na portalu nie jest własnym użytkiem osobistym.
Art. 29. [Cytowanie]
1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

Niewątpliwie, zakładka z pojęciami nie jest utworem stanowiącym samoistną całość.
Art. 34. [Prawa twórcy]
Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia
i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości.

Pod definicją karbonatyzacji nie wymieniono nazwiska i imienia twórcy oraz źródła.

Tak więc, niestety naruszono aż trzy przepisy ustawy i jeśli dwa pierwsze naruszenia zechciałby Pan negować, to ostatnie naruszenie jest bezdyskusyjne, co miałem na uwadze wcześniej wskazując na naruszenie przepisów ustawy o prawach autorskich. Warto to przemyśleć, zanim pojawią się problemy - zwłaszcza, że prawa autorskie są chronione długo, bo przez 70 lat od śmierci twórcy, a do nich ma prawo nie tylko autor, ale i jego spadkobiercy. Oprócz twardych zapisów ustawy, ma też znaczenie zwykła uczciwość wydawcy.
Prawa autorskie są w Polsce często łamane i jak zauważyłem, to generalnie występuje "lekkie" podejście do tego tematu. Na tyle lekkie, że jeden z autorów dość już znanej książki o hydroizolacjach niebawem otrzyma pozew sądowy za przywłaszczenie w książce sporej ilości moich wcześniej opublikowanych tekstów i rysunków, co będzie na pewno głośne, bo zażądam ujawnienia tego faktu wszędzie, gdzie książka była reklamowana - na tym forum także.
P.S. Nie piszę tego dla straszenia, lecz w przyjaznym tonie podpowiedzi. Zamieszczenie źródła przecież nic nie kosztuje.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: AdminMZ » 23. lut. 2015, 14:24

Szanowny Panie,
zostawmy ten forumowy temat na potrzeby dyskusji o Karbonatyzacji betonu . W sprawie praw autorskich zapraszam tu:
http://www.forum.obud.pl/viewtopic.php?f=48&t=2378

Awatar użytkownika
Posty: 82
Rejestracja: 30. wrz. 2014, 10:56

Re: Czym jest karbonatyzacja betonu

Postautor: Waldek - Obud » 23. lut. 2015, 15:16

Dziękuję Panie Jerzy za podesłanie propozycji do słownika, pierwszego z haseł. Bardzo proszę o skoncentrowanie się na tym haśle i odniesieniu się do jego tłumaczenia. Panie Stefanie, również dziękuję za wyjaśnienie tematu. Jeżeli wyjaśnienie Pana Jerzego jest zadowalające, oczywiście po akceptacji, proponuję wymienić je w słowniku z podaniem źródła i linku do forum, gdzie temat jest szerzej opisany m.in przez Pana Stefana i Pana Jerzego.
Pozwoliłem sobie podesłać interpretację hasła zaproponowanego przez Pana Jerzego do kilku osób z poza forum.

Następna

Wróć do Chemia budowlana

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 239
Re: Samochód

data » 28.03.2024, 9:42

Z czasem w każdym aucie przychodzi moment na wymianę katalizatora. W takiej sytuacji dobrze jest znaleźć , w którym można otrzymać za starą część odpowiednią
Awatar użytkownika
Posty: 3017
sklep detailingowy

data » 28.03.2024, 9:36

Godną polecenia firma w której znajdziecie kosmetyki do pielęgnacji samochodu które spełnią swoje zadanie wspaniale jest https://detailstore.pl/ Ich ogromny asortyment pozwoli Wam znaleźć
Awatar użytkownika
Posty: 1020
Re: Hala namiotowa z przeznaczeniem na magazyn?

data » 28.03.2024, 9:29

Tak się składa, że wiem gdzie możecie się zgłosić po hale namiotowe z przeznaczeniem na magazyn... A dokładnie chodzi mi o stronę https://halenamiotoweuzywane.pl/kategor ...
Awatar użytkownika
Posty: 3017
kosmetyki samochodowe

data » 28.03.2024, 8:47

Kosmetyki do pielęgnacji Waszych pojazdów kupicie w rewelacyjnym sklepie detailingowym https://detailstore.pl/ Oferta tego miejsca skierowana jest do odbiorców detalicznych, studiów auto
Awatar użytkownika
Posty: 210
Re: szampan

data » 28.03.2024, 8:10

Organizacja słodkiego stołu na weselu to strzał w dziesiątkę, który nie tylko dodaje wyjątkowego uroku i elegancji uroczystości, ale także zapewnia niezapomniane doznania smakowe dla
Awatar użytkownika
Posty: 1020
Re: Co na alejki ogrodowe?

data » 28.03.2024, 7:02

Wszystko to naprawdę fajnie wygląda. Ja jeszcze wspomniałabym o takich elementach, jak przykładowo , które też doskonale się mogą sprawdzić. Przede wszystkim ich zaletą jest
Awatar użytkownika
Posty: 391
Re: Kuchnia

data » 27.03.2024, 22:46

Kuchnia to miejsce do którego zdecydowanie warto postawić na solidne meble https://meblezpolski24.pl/kategoria-pro ... i-kuchenne . Polskie meble, kupimy dziś również w krajach UE, takich jak
Awatar użytkownika
Posty: 3017
Re: nowy samochód

data » 27.03.2024, 19:24

Jednym z sposobów na utrzymanie samochodu w bardzo dobrym stanie jest stosowanie odpowiednich środków. W sklepie https://detailstore.pl/ znajdziecie bogaty asortyment kosmetyków samochodowych,
Awatar użytkownika
Posty: 435
Re: klimatyzacja domowa

data » 27.03.2024, 18:43

Planujesz zakup klimatyzacji? To doskonały czas, aby pomyśleć o instalacji przed letnimi upałami. Jeśli wysoka jakość urządzenia i ekspertyza montażowa są dla Ciebie kluczowe, oferta
Awatar użytkownika
Posty: 1060
Re: Sterowanie ogrzewaniem

data » 27.03.2024, 16:21

Szukając profesjonalnych rozwiązań grzewczych do mojej firmy, natrafiłam na ofertę grzałek elektrycznych od producenta Selfa Grzejnictwo Elektryczne S.A. . Ich grzałki galwaniczne są, jak

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o