Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Awatar użytkownika
Posty: 193
Rejestracja: 17. lut. 2015, 11:58

Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Exactly » 25. mar. 2015, 14:56

Zapraszam do dyskusji z zadaną tezą :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 36
Rejestracja: 09. mar. 2015, 22:36

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Pirat z Karaibow » 17. kwie. 2015, 13:09

A jak ktoś tak nie uważa? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: BDB » 17. kwie. 2015, 14:06

Już ten temat był częściowo omówiony tutaj:
http://www.forum.obud.pl/viewtopic.php? ... lne#p27535
co nie oznacza, że nie można dyskutować dalej.
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 63
Rejestracja: 23. lut. 2015, 13:41

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Pytam wiec jestem » 21. kwie. 2015, 10:15

Nie wiem. czy jest bez sensu, ale wiem, że jest koszmarnie drogie w stosunku do zwykłego odkurzacza.

Awatar użytkownika
Posty: 213
Rejestracja: 01. paź. 2014, 12:20

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Krzysztof C » 27. kwie. 2015, 13:48

Tak, finansowo to porażka, ale... czasami liczy się wygoda. Sam już nie wiem. Jestem jak ta żaba i zaraz mnie rozerwie, bo jestem gotowy przyznać rację obu stronom.

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: ROMCIO » 29. kwie. 2015, 8:32

Krzysztof C pisze:Tak, finansowo to porażka, ale... czasami liczy się wygoda. Sam już nie wiem. Jestem jak ta żaba i zaraz mnie rozerwie, bo jestem gotowy przyznać rację obu stronom.

Taaaak! Wygoda ważna rzecz :)

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 867
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: AdminMZ » 04. maja. 2015, 12:26

Nie zamierzam zaogniać dyskusji (chociaż sądząc po ilości postów temat raczej nie wzbudził ekscytacji :) ), ale ponieważ redakcja otrzymała ostatnio tekst od firmy Firma UST-M Sp. z o.o. na temat centralnego odkurzania i uznałem, że jest to dobre miejsce, aby go zamieścić :)

Centralne odkurzanie krok po kroku
System centralnego odkurzania to rozwiązanie, które stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego odkurzacza. Pośród największych zalet systemu wymienić można przede wszystkim fakt, że dzięki niemu wciągnięty kurz nie trafia z powrotem do budynku. Centralny odkurzacz pomoże nam także posprzątać bez uporczywego hałasu i konieczności dźwigania ciężkiego sprzętu.
Czym jest system centralnego odkurzania? Mówiąc najoględniej – składa się z instalacji znajdującej się w ścianach, która prowadzi z jednej strony do znajdującej się w piwnicy jednostki centralnej, z drugiej – do zamontowanych na ścianach wewnątrz budynku gniazd ssących. Aby poodkurzać, wystarczy podłączyć lekki wąż ssący do gniazda ssącego. Zassane brudne powietrze trafi do jednostki centralnej, gdzie zostanie oczyszczone z kurzu, a następnie – poprzez gniazdo wyrzutowe – zostanie odprowadzone na zewnątrz budynku. Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby centralny odkurzacz znalazł się w naszym domu?
Krok 1 – podjęcie decyzji i poprowadzenie instalacji
Jeśli właśnie budujemy dom i chcemy zdecydować się na system centralnego odkurzania, powinniśmy uwzględnić to w projekcie przewodów instalacyjnych. Możemy zrobić to także przy okazji generalnego remontu domu. – Instalacja systemu centralnego odkurzania składa się z rur PVC połączonych kształtkami oraz sterującego przewodu elektrycznego. Najlepiej prowadzić ją po posadzkach lub ścianach (pod tynkiem lub płytą gipsową) – kluczowa jest jak najmniejsza ilość załamań – tłumaczy Grzegorz Kosylak. Montaż instalacji należy powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi.
Krok 2 – rozmieszczenie gniazd ssących
Zasada dotycząca rozmieszczenia gniazd ssących jest stosunkowo prosta – im będzie ich mniej, tym lepiej. Jednocześnie powinny się znaleźć w takich miejscach, żebyśmy zdołali przy pomocy systemu odkurzyć wszystkie kondygnacje budynku, a także balkon, taras itp. – Powinniśmy zadbać o to, aby gniazd ssących nie zasłoniły meble czy sprzęty. Dobrym miejscem na ich ulokowanie są okolice futryn czy korytarz. Warto natomiast unikać miejsc znajdujących się np. za drzwiami – przekonuje ekspert marki Vacu USM.
Krok 3 – wybór i lokalizacja jednostki centralnej
Pomieszczenie, w którym umieścimy jednostkę centralną, powinno być oddalone od przestrzeni mieszkalnej – dzięki temu nie będzie do nas dobiegał hałas. Musi być też dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Może to być piwnica, kotłownia lub garaż. Powinniśmy zadbać o swobodny dostęp do urządzenia, aby mieć możliwość opróżnienia pojemnika na śmieci. Jeśli chodzi o sam wybór konkretnej jednostki, kluczowe są trzy parametry. – Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim odległość jednostki od ostatniego gniazda ssącego. Ale także ilość gniazd ssących oraz całkowitą powierzchnię budynku. Im większa odległość, ilość oraz powierzchnia, tym większej mocy silnika potrzebujemy – mówi ekspert Vacu USM. W zależności od naszych indywidualnych preferencji, możemy się zdecydować na dodatkowe udogodnienia, takie jak wyciszenia silnika czy przekładany panel.
Krok 4 – detale i design
Jednymi z nielicznych elementów centralnego odkurzacza, które mają wpływ na wystrój naszego wnętrza, są gniazda ssące. Warto dopasować je do kolorów włączników światła i gniazdek elektrycznych. Na samym końcu wybieramy akcesoria. Podstawowym z nich jest wąż ssący – odpowiednia długość, dzięki której uda nam się odkurzyć wszystkie zakamarki domu, to mniej więcej 9 metrów. Dobrym rozwiązaniem może być zestaw sprzątający, który poza wężem ssącym i szczotkami, wyposażony został w kosz i specjalne uchwyty. Rozwiąże on problem przechowywania akcesoriów – nie będziemy musieli wygospodarowywać na nie oddzielnej szafki.

DODATKOWE INFORMACJE O FIRMIE
Firma UST-M Sp. z o.o. to polski producent filtrów do wody, systemu centralnego odkurzania i instalacji sanitarnych. UST-M posiada w swojej ofercie filtry do użytku domowego i przemysłowego, pozwalające w prosty i ekonomiczny sposób poprawić jakość wody. Oferowany przez firmę komfortowy system centralnego odkurzania Vacu USM jest przyjazny dla alergików i pomaga utrzymać porządek bez dużego wysiłku i zbędnego hałasu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wysoko wykwalifikowanej kadrze oraz nowoczesnemu parkowi maszynowemu produkty firmy to gwarancja najwyższego bezpieczeństwa i jakości, a także przykłady innowacyjnych rozwiązań służących zdrowiu i komfortowi użytkowników. Nazwy produktów oraz ich znaki graficzne są zastrzeżone.

Awatar użytkownika
Posty: 143
Rejestracja: 10. paź. 2014, 10:04

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Cze_ka » 08. maja. 2015, 11:00

Ja tam nic ciekawego (nowego) w tym tekście nie znalazłem :( To samo co wszędzie :)

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: BDB » 08. maja. 2015, 18:40

Nie mam zamiaru nikomu odbierać prawa do handlu i zysków, ale powyższy tekst zawiera tylko część prawdy, zaś uczciwość nakazuje zainteresowanym przedstawić i drugą stronę medalu, bo inaczej to reklama odkurzaczy centralnych przypomni reklamę kredytu, z której wynika, że najtrudniejszym krokiem jest pójść do banku a potem to już manna z nieba. Aby nie było podobnie zawiedzionych jak przy kredytach, czuję się w obowiązku uzupełnić powyższy tekst o ważne a pominięte informacje.

Wciągnięty kurz przez klasyczny odkurzacz obecnie też nie wraca do pomieszczenia, bowiem nowoczesne odkurzacze są wyposażone w wysokiej skuteczności filtry, mikrofiltry a nawet filtry przeciwpyłowe. Z kolei powietrze usuwane ze stacji centralnej jest dużo gorszej jakości i niestety zapylamy okolicę.

Odkurzacz klasyczny zwłaszcza nowoczesny nie jest już tak ciężki, by sprawiał komukolwiek trudność. Owszem, przy odkurzaczu centralnym mamy tylko rurę ssącą, ale wcale nie jest ona wygodna, bo 9 m rury ma swoje gabaryty a nie leży ona w każdym pomieszczeniu, lecz jest jedna na dom, więc gdzieś trzeba wygospodarować na nią wcale nie mało miejsca, bo jej forma też mało wygodna, jak też trzeba z nią wędrować po pomieszczeniach. Odkurzacz ma kółka i przemieszczanie jest chyba łatwiejsze.

W instalacji centralnego odkurzania należy stosować jak najmniej i jak najłagodniejszych zmian kierunku, ale nie da się ich wyeliminować. Im ich więcej, tym większe są opory hydrauliczne i tym większa moc wentylatora konieczna, a to oznacza nie tylko większy poziom hałasu, ale i większe zużycie energii elektrycznej - na pewno większe niż przy odkurzaczu klasycznym. Instalacja z rur PCV to też problem z ładunkami elektrostatycznymi.

Przedstawiciel firmy pisze, że „Zasada dotycząca rozmieszczenia gniazd ssących jest stosunkowo prosta – im będzie ich mniej, tym lepiej”. Jednak, im mniej gniazd, tym większa długość rury ssącej jest potrzebna.

Przy dzisiaj projektowanych domach, gdzie jest minikotłownia czy minimaszynownia, a także minipiwnica, ustawienie jednostki centralnej, to zmniejszenie powierzchni użytkowej, która i bez tego jest „mini”. Opróżnianie pojemnika ze śmieciami a raczej kurzem z jednostki centralnej, do łatwych nie należy.

Przy instalacji centralnej dość rozległej, będą pewne problemy z eksploatacją, gdyż o ile w ostatnim gniazdku będzie podciśnienie wystarczające do odkurzania, to w najbliższym od jednostki, będzie zbyt duże, co będzie wymagać używania dławika, a to podnosi hałas i to znacznie.

No i ostatnie, ale najważniejsze aspekty.
Podczas używania odkurzacza centralnego zostaje zachwiany bilans powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach. I tak, w kuchni lub łazience, gdzie znajduje się wieloczerpalny piecyk gazowy, nie wolno odkurzać centralnie jeśli piecyk pracuje - chyba, że w oknie jest zamontowany nawietrzak i jest otwarty. W przeciwnym razie grozi cofnięciem płomienia w piecyku.
Podczas korzystania z odkurzania centralnego, w miejsce powietrza pobranego przez ssawkę, do pomieszczenia napływa zewnętrzne powietrze pobierane przez nawietrzaki w stolarce, a jeśli te są zamknięte lub okna mają tylko rozszczelniacze i są zamknięte, to przez kanały wentylacyjne - odwracając ich pracę. Cofanie strumieni jest zabronione, gdyż grozi nawiewaniem do pomieszczenia bakterii i wszelkich zanieczyszczeń biologicznych rozwijających się we wszystkich kanałach wentylacyjnych. Jeśli odkurzamy zimą, to wciągane powietrze z zewnątrz jest niestety zimne i wychładzamy pomieszczenie. Wychłodzenie, to dodatkowy pieniądz na jego podgrzanie.

Tak więc, klient powinien solidnie przeanalizować wszystkie „za i przeciw” takiego rozwiązania - także uwzględniając koszty zakupu, budowy centralnego odkurzania i kosztów jego konserwacji. To nie mebel, który w razie czego można oddać biedniejszej cioci, sprzedać czy wyrzucić - to składowa domu.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 23. lut. 2015, 11:47

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Przemollo9 » 11. maja. 2015, 13:16

Nie mogę zrozumieć dlaczego ta powyższa/poniższa informacja nie jest szerzej publikowana i "wtłaczana" do głów potencjalnych użytkowników. Ja w każdym razie eksponuję jej wybraną część w specjalny sposób!

Podczas używania odkurzacza centralnego zostaje zachwiany bilans powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach. I tak, w kuchni lub łazience, gdzie znajduje się wieloczerpalny piecyk gazowy, nie wolno odkurzać centralnie jeśli piecyk pracuje - chyba, że w oknie jest zamontowany nawietrzak i jest otwarty. W przeciwnym razie grozi cofnięciem płomienia w piecyku.

Posty: 15
Rejestracja: 09. lip. 2015, 11:37

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Herman » 25. wrz. 2015, 9:42

Nie wiem, z czego wynika to negatywne nastawianie do odkurzaczy centralnych. Wydaje mi się, że jeśli ktoś znajduje zastosowanie dla tego rodzaju sprzętu w swoim domu, czy szczególnie hotelu i większych budynków to chyba trudno to podważać… Wydaje mi się, że w moim pensjonacie taki odkurzacz też sprawdziłby się o wiele lepiej http://odkurzacze-centralne.org/ Na tej stronie przeczytałem sporo informacji, które mnie przekonały i myślę o tym, żeby właśnie tej firmie zlecić wykonanie instalacji

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 06. paź. 2014, 10:40

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Dezoksyrybo » 02. paź. 2015, 13:09

Nie formułowałbym wniosku tak radykalnie jak w temacie, ale fakt jest faktem, że cena takiej instalacji jest odstraszająca. Po prostu nie rozumiem dlaczego te urządzenia są aż takie drogie!!!

Awatar użytkownika
Posty: 440
Rejestracja: 02. paź. 2014, 11:43

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Czumak » 12. kwie. 2016, 10:57

Częściowo dlatego, że to kolejna instalacja w domu. A instalacja, póki działa jest OK, ale gdy się zepsuje, to problem. Odkurzacz się wyrzuca i kupuje nowy. A odkurzacz centralny... się naprawia, ale to niełatwa droga!

Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 20. paź. 2014, 7:29

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Sekator U » 05. maja. 2016, 13:11

Trudno powiedzieć, że są bez sensu! Ale potrzeba ich instalowania wcale nie jest oczywista. I tu jest pies begraben :)

Awatar użytkownika
Posty: 438
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:14

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: MadMax » 19. maja. 2016, 11:56

Sekator U pisze:Trudno powiedzieć, że są bez sensu! Ale potrzeba ich instalowania wcale nie jest oczywista. I tu jest pies begraben :)

Zgoda. Jeśli patrzeć pod kątem wydatków, to raczej bez sensu. Jeżeli wziąc pod uwagę wygodę to sens jest :)

Posty: 121
Rejestracja: 22. lut. 2016, 14:45

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: baska889 » 15. cze. 2016, 15:36

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się takie myjki parowe . Mało kto już odkurza i kupuje takie sprzęty. Nasze wnętrza są tak przystosowane, że bez nich da się przeżyć :)
Myjki są rewelacyjne jeśli posiadacie taras z kompozytu :)

Awatar użytkownika
Posty: 213
Rejestracja: 01. paź. 2014, 12:20

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: Krzysztof C » 23. cze. 2016, 15:20

Krzysztof C pisze:Tak, finansowo to porażka, ale... czasami liczy się wygoda. Sam już nie wiem. Jestem jak ta żaba i zaraz mnie rozerwie, bo jestem gotowy przyznać rację obu stronom.

Nic się nie zmieniło :( A minęło już trochę czasu :)

Posty: 13
Rejestracja: 29. lut. 2016, 10:38

Re: Dlaczego uważam, że odkurzacze centralne są bez sensu

Postautor: miki789 » 02. lip. 2018, 13:49

Jak instalacja jest prawidłowo zrobiona przez fachowca nie przez tzw. przypadkową złotą rączkę hydraulika nieuka to się nigdy nie zatka. To amerykański system odporny na głupotę użytkownika pod warunkiem, że ten co wykonuje wie co i jak. Polecam
Kraków firma z Tabacznej centralne-odkurzacze, tanio i solidnie co dzisiaj rzadko.

Wróć do Odkurzanie centralne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 118
Re: Remont samemu czy z ekipą?

data » 20.11.2018, 22:55

Proponuję skorzystać ze sprawdzonej ekipy. Mnie bardzo przypadły do gustu realizacje http://malhaus.pl/realizacje/ i w pełni się sprawdziło. Bardzo czysta, schludna i terminowa
Awatar użytkownika
Posty: 2
Re: ciekawe dodatki do salonu- gdzie ?

data » 20.11.2018, 19:01

Tak jak polecałam fototapety, także polecam obrazy na płótnie w tym sklepie dowolny wybór wielkości, piękne kolory i na prawdę znakomita
Awatar użytkownika
Posty: 66
Re: zdrowe włosy

data » 20.11.2018, 18:55

Czasami kosmetyki i nawet leki to zdecydowanie za mało. W problemach z włosami najskuteczniejsza powinna być wizyta u trychologa. Ja własnie zamierzam się wybrac do
Awatar użytkownika
Posty: 2
Re: Szukam fototapety do mieszkania

data » 20.11.2018, 18:53

a ja polecam do kuchni najlepsza będzie na płótnie z laminatem, spokojnie może służyć jako glazura, jest całkowicie zmywalna i bardzo łatwo się kładzie, nie ma możliwości zniszczenia
Awatar użytkownika
Posty: 66
Re: Hala magazynowa-wyposażenie

data » 20.11.2018, 17:51

Dziekim za wiele poleceń z waszymi poradami na pewno łatwiej bedzie mi wyposażyć swój mały magazyn. Również sama znalazłam firmę z moich okolic http://futurelogistics.pl Porównam ich
Awatar użytkownika
Posty: 4
Jelenia Góra - Kancelaria prawna

data » 20.11.2018, 14:52

Kancelaria prawna jest doświadczona w sprawach cywilnych, karnych jak również w prawie rodzinnym czy w obsłudze prawnej firm. Specjalizujemy się w obsłudze osób fizycznych i podmiotów
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: obiady

data » 20.11.2018, 14:26

ja makaronów za bardzo nie mogę, przy ibs to niestety różnie bywa... ale zazwyczaj po makaronach mam straszne biegunki, co prawda przy preparacie intesta jest trochę lepiej, ale i tak wole nie
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Co macie na obiad

data » 20.11.2018, 14:12

Ja dzisiaj rosołek mam na obiad, ciężko mi jest dopasować odpowiedni posiłek przy ibs, całe szczęście, że posiadam jeszcze preparat intesta http://intesta.pl bo bez niego ani rusz, byłoby
Awatar użytkownika
Posty: 54
Re: Jakiej marki zegarek dla kobiety?

data » 20.11.2018, 12:33

Akurat przerabiałem ten temat ostatnio, bo szefa z okazji okrągłej rocznicy kupowaliśmy zegarek i zdecydowaliśmy się na zegarek firmy Seiko. W gruncie rzeczy było to mój wybór, bo od dobrych
Awatar użytkownika
Posty: 32
Re: Gdzie kupić ciuchy robocze dobrej jakości?

data » 20.11.2018, 12:15

Na tych nie ma co oszczędzać, no może jedyne co kupuje tak hurtowo i po niskich cenach to są rękawice. Te i tak się prędzej czy później dziurawią, a do takich prostych prac fizycznych nie

Eksperci na forum

Re: Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploata

data » 15.11.2018, 15:22

Zależy jak na to spojrzysz i jak zaplanujesz budowę. Jeśli odpowiednio wcześnie, to może się okaże, że rezygnując z komina, stawiając na prosty dach, rezygnując z pomieszczenia
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 138
Re: Ogrzewanie Na Podczerwień

data » 30.08.2018, 11:31

Tak się składa, że ludzie od samego wynalezienia ognia ogrzewali się podczerwienią. Podczerwień, to po prostu ciepło. Słońce grzeje nas w podczerwieni! Jak ktoś tego nie kuma, to już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 34
Re: Sypialnie

data » 04.06.2018, 23:03

Ściany w sypialni osób, które lubią styl industrialny, mogą być pokryte surowym tynkiem, w kolorze szarym lub grafitowym. Aby ocieplić takie pomieszczenie, na podłodze należałoby położyć
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o
Awatar użytkownika
Posty: 30
Re: Grzejniki podtynkowe 3THERMO

data » 12.04.2018, 11:14

Rozumiem, że chodzi o domek ok 100m2 tak więc cena to ok 10-12 tys zł przy założeniu, że cały w 3THERMO. W praktyce często odpada kuchnia (z uwagi na zabudowę ścian) i łazienka (lub
Awatar użytkownika
Posty: 81
Plastyczna obróbka metali – podstawowe informacje

data » 31.10.2017, 10:34

Zapraszamy do komentowania artykułu
Awatar użytkownika
Posty: 8
Re: Czym przykleić sznurek (uszczelkę) w drzwiczkach kozy?

data » 19.09.2017, 22:25

są specjalne kleje do sznurów, ale czerwony silikon (350 st.C) załatwi sprawę. Proszę nie zapomnieć wyczyścić