Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgromowa

Awatar użytkownika
Posty: 215
Rejestracja: 01. paź. 2014, 9:43

Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgromowa

Postautor: Ciechonski Jan » 03. paź. 2014, 14:23

Nie wiem czy wpisuję moje pytania do odpowiedniego działu, ale w końcu piorun to wyładowanie elektryczne :mrgreen:

Pierwsza sprawa - czy jest obowiązek zakładania piorunochronów?
Druga - czy one naprawdę chronię? Moja sąsiadka twierdzi, że wręcz przeciwnie.

Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 20. paź. 2014, 7:29

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: Sekator U » 20. paź. 2014, 21:00

Nie jestem oczywiście ekspertem, ale chyba nie. W mojej okolicy przy żadnym domu nie ma piorunochronów.

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: AdminMZ » 24. paź. 2014, 12:59

Z tą instalacją odgromową sprawa nie jest prosta... A właściwie jest, tylko dotarcie do informacji nie jest łatwe. W internecie aż roi się od błędów i błędnych interpretacji. Nie będę ich przytaczał, aby nie powiększać chaosu.
W każdym razie wyposażenie domu (lub nie) w instalację odgromową wynika z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. § 53. 2. "Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczàcej ochrony odgromowej obiektów budowlanych."


Polskie Normy związane z ochroną odgromową
Wybór poziomów ochrony dla urządzeń piorunochronnych:
- PN-EN 62305-1:2008P Ochrona odgromowa -- Część 1: Zasady ogólne
- PN-EN 62305-1:2011P Ochrona odgromowa -- Część 1: Zasady ogólne
- PN-EN 62305-1:2011E Ochrona odgromowa -- Część 1: Zasady ogólne

- PN-EN 62305-2:2008P Ochrona odgromowa -- Część 2: Zarządzanie ryzykiem
- PN-EN 62305-2:2012E Ochrona odgromowa -- Część 2: Zarządzanie ryzykiem

- PN-EN 62305-3:2009P Ochrona odgromowa -- Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia
- PN-EN 62305-3:2011E Ochrona odgromowa -- Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia

- PN-EN 62305-4:2009P Ochrona odgromowa -- Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach
- PN-EN 62305-4:2011E Ochrona odgromowa -- Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach


Dotarcie do tych norm łatwe nie jest, ale kupić je można bez problemu :) Ktoś zarabia na informacji. Takie czasy.

Dlatego zamieszczam tekst opublikowany równie na stronach http://www.obud.pl , którego autorem jest
mgr inż. Tadeusz Masłowski - inżynier produktu / projektant ELKO-BIS Systemy Odgromowe Sp. z o.o.

Instalacje odgromowa
Instalacje odgromowe są integralnym elementem wyposażenia instalacyjnego większości obiektów budowlanych. Pełnią one równie ważną funkcję jak instalacje sygnalizacji pożaru i inne instalacje bezpieczeństwa budynku. Prawidłowo wykonane instalacje odgromowe ograniczają ryzyko szkód powstałych w wyniku wyładowania atmosferycznego . W wielu umowach ubezpieczeniowych są zapisy warunkujące wypłaty odszkodowania od stanu technicznego obiektu zgodnego z prawem budowlanym i obwiązującymi normami. Nawet jeśli szkoda nastąpi z innych przyczyn niż wyładowanie atmosferyczne, brak niezbędnej instalacji odgromowej może zablokować wypłatę roszczeń. Obowiązująca w zakresie instalacji odgromowych norma PN-EN 62305 podaje zasady kwalifikowania obiektów do wyposażenia w instalację odgromową. Te zasady porządkują kwestię formalną i zabezpieczają interesy projektanta, wykonawcy i inwestora. Jednak należy pamiętać, że zjawiska piorunowe są żywiołem nieokiełznanym i nawet jeśli według normy nie są obowiązkowe obiekt takie wyładowanie piorunowe może przyjąć i mogą zaistnieć szkody. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu odgromowym obiektu budowlanego mając na uwadze również to, że kwota przeznaczona na instalacje odgromowe jest często niewspółmierna z wartością całej inwestycji.
Jak się do tego zabrać?
Jak w przypadku każdego przedsięwzięcia budowlanego sprawę trzeba załatwić we właściwej kolejności od projektu do wykonania. Najpierw zlecić wykonanie projektu osobie posiadającej uprawnienia budowlane do projektowania instalacji elektrycznych. Następnie wybrać materiały i elementy i poszukać wykonawcy. Najlepiej powierzyć zadanie jednej, dobrej, sprawdzonej firmie specjalizującej się w tej branży. Śmiało tutaj można zarekomendować firmę Elko-Bis Systemy Odgromowe, która jest liderem na rynku. Zespół doświadczonych praktyków niezawodnie doradzi, zaprojektuje, wyposaży w niezbędne elementy i wykona każdą instalację odgromową.
Norma PN-EN 62305 pomimo tego, że została wydana w 2008 r, w dalszym ciągu nie jest wystarczająco znana i przestrzegana przez wielu uczestników procesu inwestycyjnego. Norma ta podaje całkowicie nowy sposób postępowania przy projektowaniu instalacji odgromowych w odniesieniu do poprzednio obowiązujących. Jest to dokument bardzo rozbudowany, przetłumaczony dosłownym językiem z języka angielskiego, trudny w odbiorze, zawierający wiele niejasności i wątpliwości. Norma PN-EN 62305 wpisana jako załącznik do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki jest dokumentem obwiązującym. Oznacza to, że w procesie budowlanym instalacje odgromowe wykonane niezgodnie z tą normą mogą być nieodebrane przez inspektora nadzoru. W dalszej konsekwencji może to skutkować koniecznością czynności naprawczych i strat. Straty mogą dotyczyć nie tylko kosztów napraw ale również przestojów na budowie, niedotrzymaniem terminów kluczowych, szkodami pośrednimi związanymi z prowadzeniem czynności naprawczych. Dlatego tak ważna jest znajomość i stosowanie w praktyce prawidłowych zasad projektowania i wykonawstwa instalacji odgromowych.
Podstawą kwalifikacji obiektu do tak zwanej klasy ochrony odgromowej jest tak zwana analiza ryzyka. Procedury analityczne określone w zeszycie nr 2 normy PN-EN 62305 stanowią podstawę do przyjęcia podstawowych założeń do projektowania instalacji odgromowej. Jaka będzie wielkość zastosowanych „oczek” siatki zwodów na dachu, jakie będą promienie i kąty ochronne, a co za tym idzie jak wysokie będą maszty chroniące obiekt budowlany, w jakich odległościach będą zabudowane przewody odprowadzające.
Przyjmując podstawowe założenia można przystąpić do projektowania instalacji odgromowych. W inżynierii budowlanej ważną rolę przy wspomaganiu projektowania pełnią programy dla środowisk CAD ( ang. Computer Aided Design). W przypadku instalacji odgromowych istnieje od niedawna taka aplikacja. Program ELKO-BIS CAD zawiera narzędzia do obliczeń parametrów niezbędnych do projektowania instalacji jak również umożliwia wykonywanie grafiki inżynierskiej i zestawień materiałowych. Wszystkie procedury tej aplikacji są zgodne z wymogami PN-EN 62305. Program posiada wbudowana bazę elementów z prezentacją fotograficzną. Z pozycji aplikacji można również przekierować się na stronę http://www.elkobis.com.pl , gdzie dostępne są karty katalogowe i rysunki szczegółowe pokazujące poszczególne wyroby i detale. W ten sposób projektant ma możliwość widzieć fizycznie jaki element wstawia do projektu i uzyskać o nim pełną informację. Mając tak wyspecjalizowane narzędzie można z powodzeniem i bezpieczeństwem zaprojektować ochronę odgromową obiektu budowlanego.
Projekt jest gotowy można pomyśleć o wykonaniu instalacji. Wtedy również można się odwołać się do pomocy ze strony firmy Elko-Bis. Od fachowego doradztwa do wykonawstwa w dowolnym miejscu kraju. Tutaj Inwestor ma dostęp do nowych sprawdzonych technologii i wdrożonych innowacyjnych elementów np. drążków izolacyjnych, zwodów pionowych do ochrony ogniw fotowoltaicznych, anten, kominów, i innych. Na uwagę zasługują ciekawe rozwiązania systemowe np. ochrona rurarzu instalacyjnego. Również zamówienia i dostawy elementów firmy Eko-Bis na budowę odbywają się bardzo szybko i sprawnie. Na stronie internetowej http://www.elkobis.com.pl dostępne są filmy instruktażowe, pokazujące poszczególne elementy robót zgodne z warunkami technicznymi ich wykonywania. To wszystko ma służyć Inwestorowi w jak najbardziej optymalnym wykonaniu instalacji odgromowych.
Kiedy obiekcje pojawi się sprawnie działająca instalacja odgromowa można poczuć się pewniej. Zachęcam wszystkich Inwestorów do postrzegania tych instalacji jako niezbędnych dla bezpieczeństwa realizowanych obiektów, nieokazałych a jednak bardzo ważnych.

http://www.obud.pl/index,art,9167,szukaj,PN-EN%20%2062305%20%20podaje%20zasady,,montaz_instalacji_odgromowej Polecam ten link, gdyż oprócz powyższego tekstu można znaleźć ciekawe filmy z youtuba na temat instalacji odgromowych.

Awatar użytkownika
Posty: 81
Rejestracja: 30. wrz. 2014, 10:56

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: Waldek - Obud » 24. paź. 2014, 13:19

A ja dodam jeszcze zestaw pytań i odpowiedzi, które uzyskałem jakiś czas temu od praktyka zajmującego się problematyką instalacji odgromowych.

Czy drzewo przy domu chroni dom przed uderzeniem pioruna?

Wysokie ponad dach domu drzewo zmniejsza prawdopodobieństwo przyjęcia ładunku piorunowego przez dom, jednak nie stanowi to kryterium do ochrony domu instalacją odgromową – o tym decyduje analiza ryzyka wykonana przez projektanta instalacji odgromowej.

Czy instalacja odgromowa jest konieczna w każdym domu?

O konieczności decydują wykonanie analizy ryzyka przez projektanta instalacji odgromowej.

Jak się zachować w domu w czasie burzy, wyłączać wszystko, to pomoże?

Odłączyć odbiorniki elektryczne od prądu w przypadku braku ochrony przeciwprzepięciowej, to uchroni wrażliwe urządzenia elektroniczne od uszkodzeń.

Jakie domy są szczególnie narażone na skutki uderzenia pioruna?


Wysokie, w dużą ilością urządzeń metalowych na dachu, wolnostojące.

Jakie dachy koniecznie zabezpieczać?


Sam rodzaj dachów nie stanowi dostatecznego kryterium do kwalifikacji do ochrony odgromowej – tylko analiza ryzyka wykonana przez projektanta.

Co z dachami metalowymi, ze słomy itp.?

Podlegają ochronie odgromowej po potwierdzeniu wykonaną analizą ryzyka usytuowanie domu a ryzyko uderzenia, skutków uderzenia pioruna. Im wyżej tym większe ryzyko, większe ryzyko dla obiektów wolnostojących itd.

Czy tylko bezpośrednie uderzenia pioruna jest niebezpieczna dla budynku?

Bezpośrednie uderzenie pioruna może spowodować szkody lub nawet zniszczenie całego budynku. Czynnik elektromagnetyczny pioruna może wywołać skutki cieplne,mechaniczne i elektromagnetyczne dla budynku wraz z jego instalacjami.

Jak ochronić instalację w domu, elektryczna, komputerową, antenową?

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa i przeciwprzepięciowa.

Czy antena TV i sat, jest niebezpieczna w czasie burzy?

Tak, może przenieść ładunek do środka do budynku, który może dokonać tam uszkodzeń urządzeń obiektach

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: AdminMZ » 30. paź. 2014, 13:28

A tu można poczytać na temat montażu takiej instalacji:

http://www.obud.pl/index,art,9167,szukaj,instalacje,,montaz_instalacji_odgromowej

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 06. paź. 2014, 10:40

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: Dezoksyrybo » 08. sie. 2016, 14:56

W zwykłym jednorodzinnym domu (bez bejerów) nie trzeba piorunochronu i już!

Posty: 498
Rejestracja: 22. gru. 2015, 23:10

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: zenka » 09. sie. 2016, 17:52

Witam.
Też mi się wydaje, że nie jest wymagana. Najlepiej przedzwoń i dowiedz się więcej http://www.techsomel.pl/Instalacje_odgromowe Techsomel pomoże w tej kwestii, może również pomóc z instalacją elektryczną i nie tylko. Firma ma duże doświadczenie na rynku a pracownicy mają odpowiednie uprawnienia.

Posty: 5
Rejestracja: 19. sty. 2017, 23:46

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: hipnotyze » 27. sty. 2017, 20:15

według obecnych przepisów budowlanych w domach jednorodzinnych nie pełniących funkcji użyteczności publicznej instalacja odgromowa nie jest wymagana.
Quick Net Instalacje Warszawa

Posty: 202
Rejestracja: 28. maja. 2016, 11:11

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: apacz » 27. sie. 2017, 17:20

Wymagana nie jest ale na pewno bardzo wskazane, by zabezpieczyć nieruchomość przed np. burzami i piorunami. Powinien ją zaprojektować, dobrać i wykonać fachowiec. Z tego, co wiem to wykorzystuje się do tego taki materiał jak bednarka ocynkowana . Przy okazji czytałem, że kontrolę instalacji należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku – koniecznie na wiosnę i na jesieni, kiedy w naszym klimacie jest najwięcej burz.

Posty: 329
Rejestracja: 21. lut. 2017, 13:45

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: budka33 » 05. paź. 2017, 8:35

Również jestem zdania, że nie jest wymagana ale to racja- dobrze mieć. Najlepiej zapytać o to eksperta. Natomiast co do instalacji w domu, to mogę polecić przewód instalacyjny w hurcie który moim zdaniem jest wprost niezastąpiony. Jestem przekonana, że Ci się przyda podczas budowy bądź remontu domu.

Posty: 150
Rejestracja: 13. cze. 2016, 19:54

Re: Czy w domu jednorodzinnym wymagana jest instalacja odgro

Postautor: kowallczyk2 » 18. maja. 2020, 6:41

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego w jaki sposób najlepiej możecie zabezpieczyć swój dom przed uderzeniem pioruna, polecam wam zajrzeć na stronę psychomologia.pl . Znajdziecie tu na prawdę sporo przydatnych informacji na ten temat

Wróć do Instalacje elektryczne, elektryczność i elektronika w domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 289
Re: Prezent dla dziecka

data » 01.06.2020, 15:02

Dla niemowlaka proponowałabym kupić materac do łóżeczka. Ale taki już porządny materac dla niemowlaka. Czytałam właśnie w jaki sposób dobrać taki materac czym się kierować przy
Awatar użytkownika
Posty: 159
Re: Wyposażenie hali produkcyjnej

data » 01.06.2020, 13:20

Wśród przedsiębiorców produkcyjnych widzę coraz więcej głosów dotyczących wdrażania automatyzacji przemysłowej https://www.fanuc.eu/pl/pl, coś faktycznie musi być na
Awatar użytkownika
Posty: 45
Re: Ludzie GOTUJĄ

data » 01.06.2020, 12:53

Też od czasu do czasu gotuję ale zwykle robię jakieś proste dania z takich http://www.convict.pl/zdrowe-i-pozywne- ... ropozycje/ przepisów na przykład na śniadania, bo uważam że to fajna
Awatar użytkownika
Posty: 129
Re: Wyposażenie biura

data » 01.06.2020, 12:49

A jeżeli będziecie na etapie poszukiwań ciekawych propozycji w zakresie biurek industrialnych to koniecznie zwróćcie uwagę na ofertę przygotowaną przez Edinos
Awatar użytkownika
Posty: 159
Re: Energia odnawialna wady i zalety

data » 01.06.2020, 12:38

Ja w energii odnawialnej widzę same zalety, szczególnie w branży fotowoltanicznej, niedawno firma zainstalowała u mnie na podwórku kilka paneli, zobaczymy, jakie efekty będą w cieplejsze
Awatar użytkownika
Posty: 146
Re: Rynny jakie wybrać

data » 01.06.2020, 12:11

Obecnie większość osob decyduje się na rynny z tworzywa pcv.... Taki systemy rynowe stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie odprowadzania wody deszczowej. Niekwestionowaną
Awatar użytkownika
Posty: 196
Re: Drukarnia Ruciane-Nida

data » 01.06.2020, 12:11

A czy jest to także ? Bo właśnie na czymś takim mi zależy i wiem, że SharkDesign w Warszawie wpisuje się idealne w ten typ usług, ale mam do nich kawał drogi, dlatego szukam też
Awatar użytkownika
Posty: 159
Re: Jaki biznes?

data » 01.06.2020, 11:49

Koniecznie trzeba korzystać z nowych technologii, nie na zasadzie ślepego podążania, ale sięgania po innowacje, przykładem jest branża transportowa i monitoring GPS
Awatar użytkownika
Posty: 180
Rynny jakie wybrać

data » 01.06.2020, 11:40

Jakie są Waszym zdaniem najlepsze rynny do nowo budowanego domu? Plastikowe czy jednak
Awatar użytkownika
Posty: 66
Re: Wyposażenie domu

data » 01.06.2020, 11:05

ja swój cały dom wyposażyłam w mają świetne meble i można trafić na doskonałe okazje cenowe

Eksperci na forum

Re: Czym ogrzewać dom

data » 28.05.2020, 17:25

Podłoga materiałem na ogrzewanie podłogowe... hmmm to wątek o systemach grzewczych, a nie o materiałach budowlanych i
Awatar użytkownika
Posty: 159
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 24.03.2020, 11:42

Ciekawe skąd producent wziął informację, że zużycie energii, to 2 zł/m² miesięcznie? Większej ściemy nie słyszałem! System grzewczy zużywa tyle energii, ile budynek traci. Jeżeli jest
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o
Awatar użytkownika
Posty: 81
Plastyczna obróbka metali – podstawowe informacje

data » 31.10.2017, 10:34

Zapraszamy do komentowania artykułu