Zmiękczacze wody

Awatar użytkownika
Posty: 213
Rejestracja: 01. paź. 2014, 12:20

Zmiękczacze wody

Postautor: Krzysztof C » 09. paź. 2014, 13:02

Mam w domu twardą wodę, rzecz stwierdzona naukowo i oficjalnie. A pytanie brzmi, czy coś takiego, co nazywa się... o ile dobrze pamiętam zmiękczaczami wody może taki problem rozwiązać? Pytanie tylko pozornie jest durne (bo jak twarda woda, to wiadomo, że ktoś wymyślił zmiękczacz, aby ten problem zredukować). A ja pytam, czy to naprawdę działa, czy może jest to taki wynalazek, jak niedziałające preparaty na odchudzanie (które i tak sprzedawane są w gigantycznych ilościach)?

Awatar użytkownika
Posty: 2
Rejestracja: 09. paź. 2014, 12:19

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Don_Mateo » 10. paź. 2014, 10:45

Przyłączam się do pytania

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 865
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: AdminMZ » 10. paź. 2014, 13:15

Zamieszczamy zatem odpowiedź, jaką w imieniu działu technicznego firmy SBS sp. z o.o. przesłała pani Olga Gretka

Obrazek

Zmiękczanie wody – dlaczego jest tak ważne i jak je wykonywać?

Uciążliwe osady na urządzeniach sanitarnych i bateriach łazienkowych, zakamienione czajniki i grzałki urządzeń AGD, „zarośnięte” kamieniem wymienniki i rury w instalacjach c.o. i c.w.u., – to skutek używania wody o nieprawidłowych własnościach fizykochemicznych (tzw. twardej wody). Dlatego też w gospodarstwach domowych powinno się wodę uzdatniać.

Dlaczego woda miękka jest ważna?
Zbyt duża twardość wody powoduje zmniejszoną sprawność różnorodnych urządzeń i instalacji poprzez zwiększenie oporów przepływu i zmniejszony poziom oddawania ciepła. Osadzany kamień wpływa również niekorzystnie na szczelność i trwałość zaworów armatury regulacyjnej.

Woda miękka, w przeciwieństwie do twardej, nie powoduje powstawania kamienia, a dodatkowo wpływa na zmniejszenie wydatków związanych z środkami piorącymi i myjącymi poprzez ich zwiększoną efektywność. Miękka woda wpływa też korzystnie na naszą skórę i włosy. Stopień twardości wody możemy sprawdzić w laboratorium, ewentualnie samodzielnie za pomocą testerów akwarystycznych (dostępnych w każdym sklepie akwarystycznym).

Zakres dopuszczalny twardości wody wg. norm mieści się w zakresie od 3odh do 28odh, ale użyteczna twardość oczywiście znajduje się w dolnej granicy (powyższe wartości – stopnie niemieckie – możemy przeliczyć na międzynarodową jednostkę mmol/l wg. wzoru 1 mmol/l = 5,61o dh). Dlatego też zmiękczacze wody powinny być wyposażone w zawór mieszający pozwalający utrzymać nie mniejszą niż dolna wartość twardości.

Jak skutecznie zmiękczać wodę?
Metodą wykorzystywaną w zmiękczaczach domowych jest metoda wymiany jonitowej. W tym celu w urządzeniu umieszczane jest odpowiednie złoże, przez które przepływa woda z odpowiednią prędkością. Podczas przepływu następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Gdy zostanie wykorzystana zdolność złoża do jonowymiany, następuje automatycznie jego regeneracja (np. roztworem chlorku sodu NaCl). Żywotność prawidłowo eksploatowanego złoża szacowana jest na 10 lat, po tym okresie należy je wymienić.

Zmiękczacz należy podpiąć na wejściu instalacji wody zimnej, podłączyć do energii elektrycznej, a także do systemu odprowadzania ścieków. Przy braku filtra mechanicznego w instalacji wodnej pamiętajmy też o jego zainstalowaniu – filtracja mechaniczna pozbawi wodę mułu, piasku czy cząstek rdzy oraz częściowo odciąży urządzenie do uzdatniania wody.

Urządzenie zmiękczające nie zajmuje dużo miejsca. Orientacyjne wymiary samej stacji to około 25 x 45 x 130 cm. Zaletą nowoczesnych urządzeń jest też łatwość ich obsługi. Są to bowiem sprzęty całkowicie zautomatyzowane, wymagające jedynie okresowego uzupełniania soli (np. w tabletkach). Jak długi będzie okres pomiędzy kolejnymi uzupełnieniami przy stałej twardości wody surowej zależy od ilości uzdatnionej wody.

Podstawą przy doborze zmiękczacza jest twardość wody na wejściu do urządzenia, maksymalny przepływ hydrauliczny podawany w m3/h oraz dzienne zużycie wody, które przekłada się na ilość przefiltrowanej wody między regeneracjami. Średnie dzienne zużycie wody możemy określić w zależności od ilości domowników. Na jedną osobę przyjmuje się tę wartość na poziomie do 150 l łącznie wody zimnej i ciepłej.

Nowoczesna stacja uzdatniająca Keller Family Line
Jednym z ciekawych i wysoko skutecznych urządzeń do zmiękczania wody dla domowego użytku jest stacja zmiękczania wody Keller Family Line produkcji firmy SBS Sp. z o.o. Mamy tu dwie wersje zależne od wydajności szczytowej dla przepływu 1,2 m3/h i 1,6 ,m3/h. Stacje te kontrolowane są przez mikrokomputer. Umożliwiają ustawienie parametrów w zależności od potrzeb. Zalety tych urządzeń to: budowa kompaktowa, prosta obsługa i bezawaryjna praca, niskie koszty eksploatacyjne, stała kontrola parametrów pracy, wysokowydajna żywica jonowymienna.
Załączniki
__.jpg
Zmiękczacze Keller Family
__.jpg (18.25 KiB) Przeglądany 9923 razy

Awatar użytkownika
Posty: 143
Rejestracja: 10. paź. 2014, 10:04

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Cze_ka » 23. paź. 2014, 20:28


Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 11. lut. 2015, 14:33

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Sebastian » 11. lut. 2015, 14:43

Sprawa jest prosta i niektórym znana... twarda woda to rzecz przej.....na :P Tak poważnie to na szczęście ja sprawę twardej wody mam już za sobą. Mieszkam w Warszawie (tak tak jestem słoikiem ;)) i podciągnęli mi do domku tylko wodę zimną. To w sumie dobrze, bo mogłem zainstalować zmiękczacz przed hydroforem. Jak miałbym wodę ciepłą z wodociągu miejskiego to ze zmiękczania nici. Generalnie to zmiękczacz wody kupiłem po przeczytaniu informacji o twardej wodzie http://www.zmiekczacze.com/twarda-woda/ . Wszystkie opisane tu minusy i następstwa twardej wodzie się u mnie sprawdziły. Łącznie z suchą skórą i łamliwymi włosami. Tak mi się włosy połamały, że jestem łysy :P Tak poważnie to szanowna małżonka narzekała, że ciężko jej się włosy rozczesuje. Od czasu instalacji zmiękczacz już nie truje.

Awatar użytkownika
Posty: 435
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:14

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: MadMax » 13. lut. 2015, 12:14

Już teraz wiem, co kupić żonie na Walentynki :) Mam podobny problem z połowicą, a ona z włosami :)

Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 11. lut. 2015, 14:33

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Sebastian » 26. mar. 2015, 12:27

MadMax pisze:Już teraz wiem, co kupić żonie na Walentynki :) Mam podobny problem z połowicą, a ona z włosami :)

Żona zadowolona z prezentu?

Awatar użytkownika
Posty: 227
Rejestracja: 02. mar. 2015, 23:48

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Bum » 27. mar. 2015, 22:33

Myślę, że żonka MadMaxa oszalała ze szczęścia :) A tak poważnie, to taki zmiękczacze nie jest tani :(

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 19. lis. 2014, 11:30
Lokalizacja: Żmigród

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Julik78 » 27. mar. 2015, 22:35

Jakieś półtora tysia trzeba położyć na stół. Są tańssze, ale strach kupować. Są też droższe...

Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 11. lut. 2015, 14:33

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Sebastian » 30. mar. 2015, 15:54

Oczywiście, że nie jest to tania rzecz. Nie mniej jednak wydaje mi się że warto zainwestować parę groszy w dobry zmiękczacz. Chodzi tu w końcu o komfort naszego codziennego życia. Na naszym, polskim rynku chyba żadnej konkurencji nie ma zmiękczacz wody Denver Plus 30. Porównując cenę do jakości i wydajności
i urządzenia to chyba dobry wybór aby zakupić takie urządzenie. Jak myślicie? Czy ktoś z Was jest już może w jego posiadaniu?

Awatar użytkownika
Posty: 521
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: BDB » 30. mar. 2015, 16:44

Woda wodociągowa jaką jest zasilana każda instalacja musi spełniać wymagania PZH i na pewno spełnia. Każde modyfikowanie i jej ulepszanie, to jak poprawianie urody uroczej kobiety. Naiwnych bardzo poszukują sprzedawcy i "wynalazcy".
Swego czasu była znana wszystkim akcja stosowania magnetyzerów wody wodociągowej i wpychano ten wynalazek gdzie się tylko da. Teraz już tylko sporadycznie spotykana. Jeden z moich kolegów doktorów wówczas zajął się tym "wynalazkiem" i objął szerokimi badaniami. Po dwóch latach badań okazało się, że nie ma żadnego wpływu owo magnetyzowanie na zmiany wytrącania się kamienia - a urządzenie działa jak placebo. Temat upadł jak się to rozniosło po kraju, choć naiwnych nadal nie brak.

Zjawisko wtrącania osadów tzw. kamienia kotłowego występuje wówczas, gdy woda poddawana jest procesom cieplnym a dokładniej - podgrzewana, im wyższa temperatura, tym bardziej intensywne wytrącanie kamienia kotłowego (węglanów wapnia i magnezu). Każda woda wytrąca te związki. Nie jest prawdą, że zmiękczanie eliminuje wytrącanie kamienia, lecz jedynie zmniejsza jego intensywność.

Zamiast wydawać krocie na zmiękczanie, taniej i prościej jest odkamienić czajnik od czasu do czasu, dodawać wodę zdemineralizowaną do żelazka do prasowania oraz preparat do pralki lub zmywarki.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 435
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:14

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: MadMax » 01. cze. 2015, 11:23

BDB pisze:Woda wodociągowa jaką jest zasilana każda instalacja musi spełniać wymagania PZH i na pewno spełnia. Każde modyfikowanie i jej ulepszanie, to jak poprawianie urody uroczej kobiety.

Od razu widać, że nigdy nie pił pan wody w lewobrzeżnej części Warszawy :mrgreen: Coś obrzydliwego. Miałem wrażenie, że herbata (której nigdy nie słodzę) została posolona :( Może i spełnia wymogi PZH, ale jest paskudna w smaku!

Awatar użytkownika
Posty: 521
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: BDB » 01. cze. 2015, 19:26

Przez 5 lat mieszkałem w W-wie w czasie studiów, więc znam organoleptycznie ten problem. Występuje on w całej stolicy. Przyczyną kiepskiego smaku tej wody jest nie twardość, a jej uzdatnianie metodą chlorowania. A tak przy okazji, to woda twarda jest smaczniejsza od miękkiej. Zmiękczanie to proces przechwytywania z wody jonów wapnia i magnezu. Jednakże, dużo lepiej i dużo taniej byłoby, gdyby mieszkańcy złożyli petycję, by podczas uzdatniania wody wodociągowej jeszcze bardziej zredukowano twardość do dolnych poziomów określonych normą, niż by każdy instalował sobie urządzenie za 1,5 tys. zł (do tego jeszcze koszt eksploatacji i serwisowania). Ok. 1000000 mieszkań pomnożone przez 1,5 tys. zł to 1,5 mld złotych i o to walczą producenci i sprzedawcy. Koszt inwestycji dodatkowego zmiękczania wody w stacji uzdatniania dla W-wy nie byłby większy niż 100 tys. a razem z kosztami eksploatacji spowodowałyby, że 1 m3 wody zdrożałby maksymalnie o 1 grosz. Mieszkańcy wolą pakować się w wydatki niż złożyć propozycję nie do odrzucenia do ratusza.
Do picia mimo to, radzę używać wodę mineralną, która też jest twarda i nie zawiera chloru.
Te zalety o zmniejszonym zużyciu proszków do prania czy łamliwości włosów, to lekka przesada czyli inaczej mówiąc zwykły marketing. Jakoś od stuleci stosowano wodę twardą a żyli po 100 lat i mieli włosy o których dzisiaj można tylko pomarzyć. Podstawową przyczyną setek chorób oraz problemów z włosami jest nie twardość wody, lecz ... chemia i natężenie pól elektromagnetycznych, które już tak oplata społeczeństwa, że tylko w największych parkach narodowych np. w Puszczy Białowieskiej można jeszcze spotkać wodę i powietrze naturalnie czyste. O tym trzeba grzmieć, a nie o kupowaniu gadżetów.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 11. lut. 2015, 14:33

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Sebastian » 02. cze. 2015, 9:54

Ale jak w takim razie pozbyć się problemów o których piszesz? Przecież to wszystko samo nie znika w jakiś magiczny sposób. Moim zdaniem właśnie urządzenia uzdatniające wodę takie jak zmiękczacze czy zwykłe filtry mogą sobie z taką wodą poradzić i doprowadzić ją do stanu w którym bez żadnych obaw będzie mogli ją pić.

Awatar użytkownika
Posty: 521
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: BDB » 02. cze. 2015, 14:21

Brzmi to jak paradoks, ale w wielu miejscowościach gdzie wodę uzdatnia się przez chlorowanie, po prostu wody pitnej wodociągowej nie da się pić. Tam, gdzie wodę uzdatnia się przez ozonowanie, woda jest smaczna.
W tym temacie porusza się nie smak wody, a twardość wpływającą na włosy, kąpiele czy wytrącanie się kamienia kotłowego - i na tym się skupiłem.
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 440
Rejestracja: 02. paź. 2014, 11:43

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Czumak » 05. cze. 2015, 20:55

Dodam tylko, że syfiastośc wody wodociągowej bierze się nie tylko z jej uzdatniania, ale również z stanu w jakim sa róry wodociągowe. A są niekiedy w stanie tragicznym. Niektóre kontrole po prostu nie chcą tego dostrzegać, a co gorsze mają przykaz, żeby nie dostrzegać. A to jest już kryminał!!!

Awatar użytkownika
Posty: 36
Rejestracja: 09. mar. 2015, 22:36

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Pirat z Karaibow » 11. cze. 2015, 11:32

Ty Czumak, ale te "róry" to już przesada! :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 100
Rejestracja: 02. gru. 2014, 13:59

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Ernesciek » 12. cze. 2015, 14:48

Może nie jest dobry z ortografii, ale merytorycznie ma rację :)

Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 11. lut. 2015, 14:33

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Sebastian » 15. wrz. 2015, 12:30

Ilu użytkowników tyle opinii. Ja jestem zadowolony, żonka też przestała narzekać także mam powody do radości. Zmiękczacz mi służy, woda jest ekstra.

Awatar użytkownika
Posty: 9
Rejestracja: 01. kwie. 2015, 10:32

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Ancymon » 01. lut. 2016, 15:55

Ekspert z branży uzdatniania wody (Piotr Pisarski) pomógł mi dobrać odpowiednie urządzenia. Kontakt do niego znajdziecie tutaj http://www.filtry-do-wody.info/kontakt/

Posty: 1
Rejestracja: 30. wrz. 2016, 16:27

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: kurpik » 30. wrz. 2016, 16:30

Poczytaj sobie najpierw o zmiękczaczach (http://technikawody.pl/wiedza/jak-dziala-zmiekczacz-wody/ ), a dopiero później podejmij decyzję. U mnie w domu stoi zmiękczacz hydro plus i czuję ogromną różnicę. :)

Posty: 2
Rejestracja: 02. lut. 2017, 10:40

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Karolina1989 » 03. lut. 2017, 10:04

No na pewno ma znaczenie, ja skorzystałam z odżelaziacza i no co no nie mam problemu z wodą i dlaczego niby skoro jest taki problem (często) to nie skorzystać z pomocy? poczytaj sobie lepiej o normach i tym co niesie za soba nieodpowiedni stan wody http://waterservice.pl/offer/new/normy-czystosci sam oceń ;p

Posty: 27
Rejestracja: 09. cze. 2015, 17:51

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: majkel » 04. kwie. 2017, 13:54

BDB pisze:Przez 5 lat mieszkałem w W-wie w czasie studiów, więc znam organoleptycznie ten problem. Występuje on w całej stolicy. Przyczyną kiepskiego smaku tej wody jest nie twardość, a jej uzdatnianie metodą chlorowania. A tak przy okazji, to woda twarda jest smaczniejsza od miękkiej. Zmiękczanie to proces przechwytywania z wody jonów wapnia i magnezu. Jednakże, dużo lepiej i dużo taniej byłoby, gdyby mieszkańcy złożyli petycję, by podczas uzdatniania wody wodociągowej jeszcze bardziej zredukowano twardość do dolnych poziomów określonych normą, niż by każdy instalował sobie urządzenie za 1,5 tys. zł (do tego jeszcze koszt eksploatacji i serwisowania). Ok. 1000000 mieszkań pomnożone przez 1,5 tys. zł to 1,5 mld złotych i o to walczą producenci i sprzedawcy. Koszt inwestycji dodatkowego zmiękczania wody w stacji uzdatniania dla W-wy nie byłby większy niż 100 tys. a razem z kosztami eksploatacji spowodowałyby, że 1 m3 wody zdrożałby maksymalnie o 1 grosz. Mieszkańcy wolą pakować się w wydatki niż złożyć propozycję nie do odrzucenia do ratusza.
Do picia mimo to, radzę używać wodę mineralną, która też jest twarda i nie zawiera chloru.
Te zalety o zmniejszonym zużyciu proszków do prania czy łamliwości włosów, to lekka przesada czyli inaczej mówiąc zwykły marketing. Jakoś od stuleci stosowano wodę twardą a żyli po 100 lat i mieli włosy o których dzisiaj można tylko pomarzyć. Podstawową przyczyną setek chorób oraz problemów z włosami jest nie twardość wody, lecz ... chemia i natężenie pól elektromagnetycznych, które już tak oplata społeczeństwa, że tylko w największych parkach narodowych np. w Puszczy Białowieskiej można jeszcze spotkać wodę i powietrze naturalnie czyste. O tym trzeba grzmieć, a nie o kupowaniu gadżetów.
Pozdrawiam,


To prawda, że jeśli bierzemy pod uwagę walory smakowe, to twarda woda jest całkiem smaczna. Gorzej jak już jej kolor po zagotowaniu przypomina wręcz mleko :). Lubelszczyzna na przykład ma bardzo zakamienioną wodę. To źle wpływa na skórę, włosy czy nawet prane ubrania.
Dlatego właśnie stosuje się tego typu zmiękczacze wody:
Obrazek

Posty: 69
Rejestracja: 27. sty. 2017, 14:26

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: agi23 » 25. maja. 2017, 13:34

Zmiękczacze w niektórych rejonach Polski to wręcz obowiązek! Z tego co wiem Technika Wody oferuje bardzo ciekawe produkty :)

Awatar użytkownika
Posty: 210
Rejestracja: 22. mar. 2016, 16:00

Re: Zmiękczacze wody

Postautor: Konsultant Viessmann » 29. maja. 2017, 22:15

Witam,
Woda, którą użytkuje 4-osobowa rodzina może zawierać rocznie aż 70 kg kamienia.
Na szczęście, istnieje niezawodny i zarazem przystępny sposób pozbycia się kamienia na dobre. Wystarczy zainstalować w domu zmiękczacz wody Aquahome, a twarda woda zamieni się w miękką, jak tylko przepłynie
przez specjalne złoże znajdujące się wewnątrz urządzenia. Po uzdatnieniu określonej ilości wody, złoże to zostanie automatycznie poddane procesowi czyszczenia – tzw. regeneracji roztworem soli.
Urządzenia Aquahome wytwarzane są przez wiodącego producenta domowych systemów uzdatniania wody na świecie, który od prawie 90 lat wyznacza standardy w swojej branży.
Zmiękczacze wody Aquahome posiadają unikalne, opatentowane rozwiązania, mające na celu uzdatnianie wody w sposób komfortowy, oszczędny i chroniący środowisko naturalne.
Porównanie dostępnych produktów dostępne tutaj: https://aquahome.pl/porownanie-wszystkich-urzadzen/aquahome/

Następna

Wróć do Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie przydomowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 48
Re: Ogrodzenia panelowe - jak wybrać te najtrwalsze

data » 18.01.2018, 0:19

Widziałeś może ofertę firmy http://euro-fences.pl ? Z tego co widzę mają takie ogrodzenia w ofercie. Cenowo też raczej powinno to wyglądać korzystnie, znajoma ma ogrodzenie drewniane od nich
Awatar użytkownika
Posty: 68
Re: własna restauracja

data » 17.01.2018, 22:44

Mój znajomy 5 lat temu założył własną restaurację, ale niestety nie przynosiła pożądanego dochodu dlatego postanowił ją zawiesić tyle, że nie wiedział jak. Znalazł informacje na te
Awatar użytkownika
Posty: 52
Re: Remont na własną rękę

data » 17.01.2018, 22:17

Krawędziarkę znajdziecie też np. tutaj http://budmar-mb.pl/pl/ Oprócz tego możecie też uzyskać profesjonalne wsparcie i obsługę posprzedażową. Dlatego wydaje mi się, że warto kupić
Awatar użytkownika
Posty: 68
Re: Pożyczka potrzebna

data » 17.01.2018, 22:05

Propozycja dla tych którzy poszukują dobrej pożyczki od zaraz . Sprawdzone miejsce, brak zbędnych formalności typu zaświadczenie o dochodach itp. Wiele moich znajomych korzysta i są bardzo
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Przytulny minimalizm w pokoju dla dziecka

data » 17.01.2018, 21:25

Nie jestem przekonana czy w pokoju dziecięym pasuje styl minimalistyczny. Ja raczej wolę na bogato, z zdobami, deokracjami, naklejkami itd.. Oczywiście bez przesady bo wyjdzie chaos. Ściany
Awatar użytkownika
Posty: 52
Re: Schody kręcone

data » 17.01.2018, 21:17

Ja najbardziej przepadam za nowoczesnością w eleganckim stylu, dlatego najbardziej przypadły mi do gustu schody z kamienia naturalnego http://www.jppilch.pl/pl/oferta/schody.html Przyciągają
Awatar użytkownika
Posty: 18
Re: Gdzie zamówić ładne firany?

data » 17.01.2018, 21:17

Możesz spróbować tutaj produkują firany na zamówienie
Awatar użytkownika
Posty: 52
Re: agregat

data » 17.01.2018, 21:11

Być może zainteresują Was produkty ze strony http://budmar-mb.pl Mają agregaty tynkarskie, posadzkarskie, prądotwórcze, szlifierki, mieszarki itp. Duży wybór sprzętu w niezłych
Awatar użytkownika
Posty: 26
Re: Kwiaty w moim ogrodzie

data » 17.01.2018, 21:05

U mnie mało krzewów iglastych a jak sa to po 1 z danego gatunku Ale za co ta strychu znalazłam budzące się Dziwidło czyli Amorphophallus konjac Kwiat pokaże po raz pierwszy ciekawe czy dam
Awatar użytkownika
Posty: 5
Re: Telefon na kartę czy abonament?

data » 17.01.2018, 17:49

na abonament jest wygodniejszy bo nie trzeba pamiętać o ciągłym

Eksperci na forum

Jak wybrać urządzenie grzewcze - poradnik Viessmann

data » 16.01.2018, 10:39

Witam, Od czego zacząć rozważania nad wyborem urządzenia grzewczego? Są wśród Was osoby, które mają własnie taki dylemat na głowie? Rozważania nad tym, czym ogrzewać dom, a więc jakie
Awatar użytkownika
Posty: 24
Re: Meble kuchenne - gotowe, czy na wymiar?

data » 04.01.2018, 0:15

Osoby, które mają większą kuchnię lub mniej ustawną, a do tego więcej środków, wybierają kuchnie na wymiar. Z kolei Klienci zainteresowani ekonomicznym produktem, do kuchni małej i
Awatar użytkownika
Posty: 121
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 18.12.2017, 13:38

Już od 1 listopada zaczniemy podawać na naszej stronie internetowej informacje o zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania w nowych domach opomiarowanych. Jedna z naszych ostatnich realizacji w
Awatar użytkownika
Posty: 17
Re: Kwiaty w moim ogrodzie

data » 03.11.2017, 8:16

Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed nadchodzącymi mrozami. Czy już zaczęliście przygotowywać swój ogród do nadchodzącej zimy? W jaki sposób dbacie, aby pięknym
Awatar użytkownika
Posty: 81
Plastyczna obróbka metali – podstawowe informacje

data » 31.10.2017, 10:34

Zapraszamy do komentowania artykułu
Awatar użytkownika
Posty: 29
Re: Ogrzewanie

data » 03.10.2017, 18:22

Proszę za tym rozważyć, nasze polskie rozwiązanie konstrukcyjne - grzejniki podtynkowe 3THERMO. To najlepszy układ dla ogrzewania ściennego, a więc ekonomicznego ogrzewania płaszczyznowego. Z
Awatar użytkownika
Posty: 8
Re: Czym przykleić sznurek (uszczelkę) w drzwiczkach kozy?

data » 19.09.2017, 22:25

są specjalne kleje do sznurów, ale czerwony silikon (350 st.C) załatwi sprawę. Proszę nie zapomnieć wyczyścić
Awatar użytkownika
Posty: 4
Re: Producent chemii budowlanej - Szczecin

data » 25.04.2017, 16:12

To jest Pana
Awatar użytkownika
Posty: 139
Re: Jaki tynk wybrać na elewację?

data » 24.10.2016, 0:05

Dlatego, że spoiwo silikonowe, które nie jest wcale żywicą, ani nie jest jedynym spoiwem, lecz kospoiwem towarzyszącym, wpływa znacząco na reologiczne właściwości układu, czyli jego
Awatar użytkownika
Posty: 14
Re: HYDRO LAMBDA, STYROPIAN FUNDAMENTOWY CZY STYRODUR ?

data » 07.10.2016, 13:24

Serdecznie dziękujemy za Państwa głosy ... Zwycięża: HYDRO LAMBDA - Gratulacje dla producenta za nowe wprowadzone rozwiązanie ( grafit na fundament