Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Awatar użytkownika
Posty: 203
Rejestracja: 26. wrz. 2014, 9:14

Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Hekla » 17. kwie. 2015, 11:08

Ostatnio usłyszałam przypadkowo rozmowę dwóch panów w autobusie. Jeden strasznie ekscytował się zakładanym w swoim domu ogrzewaniem ściennym. Z rozmowy wywnioskowałam, ze to coś podobnego do podłogówki tylko w ścianie. Ma to w ogóle sens? Ciekawe jak w takim domu wiesza się szafki?

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: BDB » 17. kwie. 2015, 14:14

Ogrzewania ścienne wymyślono z potrzeby ogrzewania a jednocześnie nie szpecenia i nie zajmowania powierzchni ścian w salach wystawowych i niektórych muzeach. Wolny rynek doprowadził do tego, że sprzedaje się wszystko i wszystkim, bo celem jest zysk.
Stosowanie takiego ogrzewania w domach czy mieszkaniach, to ogólnie ... bezsens - nie wnikając w poważne problemy fizyki budowli do pokonania. Pani Hekla, biorąc problem na zdrowy rozum, potwierdza iż ma zdrowy. :)
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 173
Rejestracja: 07. paź. 2014, 9:56

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Botulin » 21. kwie. 2015, 13:04

Jeśli chodzi o wieszanie czegokolwiek to zgoda - życie w takim domu może być upierdliwe. Ale biorąc pod uwagę inne wskazania. Dlaczego nie? Poczytałem trochę. Można grzać kablami grzejnymi (prądem), powietrzem lub wodą (tak jak w podłogówce). Wielu autorów podkreśla, że w takich pomieszczeniach łatwiej utrzymać czystość (nie piszą dlaczego). Dlaczego jest to pana zdaniem głupi pomysł? Pytam z braku wiedzy, a nie żeby jątrzyć. Dla laika (a nim własnie jestem) idea brzmi zachęcająco.

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: BDB » 21. kwie. 2015, 13:46

Spory rozdział na ten temat zmajduje się w książce nad którą właśnie pracuję - jeszcze trochę cierpliwości.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: ROMCIO » 29. kwie. 2015, 9:10

A nie jest przypadkiem tak, że na takie ogrzewanie trzeba położyć odpowiedni (specjalny) tynk?

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 19. gru. 2014, 13:43
Lokalizacja: Raz tu, raz tam

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: POCIEch » 03. maja. 2015, 20:33

Czytałem gdzieś, że taki specjalny tynk jest potrzebny...
Chwila! Poszukam.
O tu czytałem: http://www.knauf.pl/knaufweb/prasa/tynk ... ie-scienne
Załączniki
knauf.png
knauf.png (73.48 KiB) Przeglądany 20072 razy

Awatar użytkownika
Posty: 440
Rejestracja: 02. paź. 2014, 11:43

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Czumak » 06. maja. 2015, 13:40

Lubię różne dziwne pomysły, ale ten pomysł z ogrzewaniem ściennym jest, jak dla mnie zbyt dziwny.

A przy okazji dopadła mnie taka refleksja.

Wyobraziłem sobie firmę wytwarzającą komponenty do takiego ogrzewania, która zrobiła pokaz dla dziennikarzy. Pokaz pt. "jak zamontować nasz cudowny produkt". Dziennikarze przyjechali i oglądają. Po pewnym czasie, ci którzy się znają (chociaż trochę) zaczynają sarkać i podśmiewać się. Pokaz się kończy. Dziennikarze wracają do redakcji. NAczelny mówi: pani/panie X prosze napisać jakiś materiał z tego pokazu. Dziennikarz na to, ale szefie ten pokaz był bez sensu. Nie dość, że głupi, to w dodatku prezentował nieprawdziwe tezy. Naczelny: noooo, ale musi pan coś napisać, bo nas zaprosili. D: A mogę napiszać to, co myślę? N: Broń Boże! Przecież nas zaprosili, a za jakiś czas reklame może dadzą. To nie dotyczy tylko ogrzewania ściennego, ale wszystkich produktów.
Tak to zapewne działa. Ale mam w tym momencie pytanie do pana Zembrowskiego, z którym czuję w opisanym zakresie pewne pokrewieństwo poglądów - JAk można to obejść. Jeżeli pisma nie bedą sprzedawały reklam, to przestaną istnieć. Jeśli będą pisały prawdę, to reklam nie sprzedadzą. I co? A czasami takie pismo jest jednak źródłem jakiejś tam informacji.
Dziennikarz pragnący pisać prawdę o budownictwie stałby sie szybko bezrobotny (a z czegoś żyć musi), albo umarłby z głodu :(

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: BDB » 06. maja. 2015, 18:39

W takich sytuacjach najbezpieczniej jest powstrzymać się od opinii a podawać wyłącznie suche fakty: firma X zaprezentowała, pokazała i poinformowała, że ....
Komentarze trzeba zostawić dla: gawiedzi oraz specjalistów. Wtedy, że tak powiem, będzie wilk syty i koza cała, bo reklamodawcy się nie zrażą, a specjalistów będą unikać jak ognia, ale to normalne.
Czy sądzi Pan, że do właściciela tego czy innego forum, reklamodawcy nie ślą pomysłów, by specjalistów usunąć z forum? Ślą i niestety, czasami skutecznie - wiem coś o tym. Dlatego, im więcej mam blokad, tym więcej kart odkrywam na swojej stronie.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 19. gru. 2014, 13:43
Lokalizacja: Raz tu, raz tam

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: POCIEch » 08. maja. 2015, 9:47

Czy to oznacza, że ktoś chce pana z tego forum usunąć? To byłby skandal! Albo jest wolność wypowiedzi, albo cenzura!!!

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: BDB » 08. maja. 2015, 17:58

Nie, na tym forum jeszcze takiej próby nie doświadczyłem, ale wcale się nie zdziwię jeśli do tego dojdzie. Właściciel każdego forum czerpie zyski z reklamodawców, bo forumowicze nie płacą wejściówek. Siłą rzeczy najważniejsi są ci, co dostarczają przychodów. Takie osoby jak ja nie są mile widziane, gdyż są bezkompromisowe i ujawniają często fakty niewygodne sprzedawcom, wykonawcom czy producentom - a to odstrasza reklamodawców. Pewną przeciwwagą jest ilość uczestników forum i ich kliknięć. Im tego więcej, tym większa szansa na reklamodawców, bo im potrzebna jest publika - to jasne. Im więc bardziej kontrowersyjne są wypowiedzi, tym bardziej zajadła dyskusja i tym więcej kliknięć - a w statystyce reklamodawcom tylko o to chodzi, a nie o sens i poziom wypowiedzi. Dlatego zapewne moje bezkompromisowe wypowiedzi na razie uchodzą, bo wywołują polemikę. Może nieco upraszczam, ale pewnie na za mocno? ;)

Jak wszyscy pewnie zauważyli, na takich portalach jak onet, wp, interia czy każdym innym, miele się te same wiadomości co ileś dni jeno pod zmienionym tytułem ze zmienioną zajawką i koniecznie z sugerowaniem sensacji! Gawiedź żądna sensacji klika i rozczarowana wychodzi - nawet klnąc pod nosem, że dała się nabrać po raz kolejny. Nic to, bo kliknięcie zostało odnotowane a system je zliczył. Portal nie jest po to, by dostarczać rzetelnych wiadomości, lecz by dać zysk właścicielowi - choć większość o tym zapomina i traktuje jak źródło wiadomości. Miliony plotek i wyssanych z palca informacji, to miliony kliknięć tygodniowo, a to miliony złotych miesięcznie za reklamy. Dlatego nie należy oczekiwać, że powstanie forum, gazeta czy stacja telewizyjna albo portal bezstronne - chyba, że je utrzyma jakiś filantrop, ale skąd go wziąć?

Pisuję na tym forum od czasu do czasu, by nieco rozjaśnić forumowiczom i podać trochę prawdziwych informacji. Czasami wskazuję na potrzebę czytania między wierszami, co natychmiast się nie podoba reklamodawcom i zapewne wstrząsa właścicielem. On ma stale z tym problem, bo chciałby to jakoś pogodzić. Na razie nikt mnie nie banuje. :)

Mamy w kraju ludzi obrzydliwie bogatych i oni wolą kupić kolejny samolot odrzutowy niż zabawić się w filantropa. Są gazety co publikują listy najbogatszych w danym kraju czy w świecie. To jest 1 liga, a o drugiej nawet się nie wspomina. Proszę mi pokazać gazetę, która opublikuje ranking dających najwięcej na cele charytatywne. Wiemy, że Bill Gates połowę swojego majątku przekazał na cele charytatywne, ale niestety naśladowców nie ma, a jeśli są to tylko pojedyncze osoby.

W TVP oglądaliśmy ostatnio sytuację małej dziewczynki co choruje na niezwykłą chorobę i jej skóra odpada płatami, że cierpi nieludzko. Na operację w USA trzeba było zebrać 4 czy 5 mln zł. Jak zareagowała TVP? Ano bodajże Kraśko zaapelował do społęczeństwa o dary. Po chyba tygodniu 80% tej kwoty społeczeństwo wpłaciło. Jakże Kraśko był tym zachwycony! Jednak nie zaapelował on do najbogatszych w Polsce o dary. Dla nich przecież wydać milion, to jak dla mnie 100 zł - nawet tego nie zauważą. Jednak na to się redaktor nie odważył. Co łaska na tacę do społeczeństwa.

Minister woli wydać taką kwotę na premie swoim urzędasom. Bodajże Gronkiewicz Waltz wydała 50 mln na roczną premię urzędnikom miasta. A wystarczyło, by Kraśko zaapelował: Panowie i Panie z UM niechaj każdy 10% swojej premii przekaże tej cierpiącej dziewczynce i 5 mln zebrałoby się zanim wiadomości by się skończyły. Wydatek 10% premii to żaden wysiłek - zwłaszcza, że to premia a nie wynagrodzenie, prawda? Jednak takiego apelu nie było.

Stale się pokazuje i żebrze w TV a to na powodzian, a to na pogorzelców, a to na inwalidów itd. Społeczeństwo jest wrażliwe i śle pomoc. Z tego wniosek, że rządzący nie należą do społeczeństwa a telewizja zapomniała, że jest publiczną i poza ideologią powinna spełniać rolę wychowawczą. Bogaci się bogacą jak bogacili, a na plecach biednych organizuje się pomoc innym.

Sprawa następna. Czy nie mógłby minister zdrowia zatelefonować albo pojechać do kliniki w USA i wynegocjować ulgę w opłacie np. 50%? Wtedy z darów mogłoby skorzystać jeszcze kolejne dziecko, bo widzieliśmy że takich jest więcej. Nie - minister nie ruszy 4 liter, bo mu za to nie płacą.
Kończę, bo przesiadłem się na filantropów, a raczej ich brak,
pozdrawiam.
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 06. paź. 2014, 9:29

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Szaplerski » 12. maja. 2015, 11:26

A wracając do ogrzewania ściennego, to warto, czy nie warto? Z dotychczasowej wymiany zdań wnioskuję, że nie warto.
Przeglądając sieć zauważyłem ciekawą rzecz, ogrzewanie ścienne z jakichś tajemniczych przyczyn jest bardzo popularne na Węgrzech. Może ktoś wie dlaczego?

Awatar użytkownika
Posty: 524
Rejestracja: 17. lut. 2015, 1:10

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: BDB » 12. maja. 2015, 12:51

Porusza Pan bardzo ważny aspekt: popularność technologii.
O ile w zastosowaniach codziennych termin ten jest typowy i nie budzi zastrzeżeń, to w technice woła o pomstę do nieba.
Jeśli decydujemy się na zakup np. auta osobowego, sprzętu rekreacyjnego czy mebli, to kierujemy się modą, wygodą i własnym uznaniem - to normalne.

Jeśli mamy się zdecydować na rozwiązanie techniczne, np. materiał na ściany, stropy czy dach, wentylację mechaniczną, GWC, pompę ciepła czy rodzaj ogrzewania, to podstawą ich wyboru powinny być wyłącznie analizy techniczno-ekonomiczne odpowiednie dla danego rodzaju budynku. Problem w tym, że taka droga wymaga czasu i w efekcie sprzedaż będzie się odbywać z polecenia projektanta. Ta droga jest nie do przyjęcia wszelkiej maści sprzedawcom i oczywiście producentom, gdyż im są potrzebne wielomilionowe obroty i zyski. Dlatego, poprzez pseudotechniczne popularyzatorskie kolorowe pisma typu "zrób to sam" czy "wymyśl to sam" oraz masową reklamę, doprowadza się do sytuacji, że nie analizy i obliczenia są podstawą decyzji o zakupie, lecz moda.

Oczywiście, żaden producent nie sprawdza, czy Kowalskiemu było opłacalne zakupienie tego i tamtego systemu, lecz mnoży zyski - rozpowszechniając populistyczne informacje typu "wielu już zastosowało nasze rozwiązania i są zadowoleni, a ty?" czy "mamy wdrożonych ileś km rur czy miliony m2 ociepleń, więc i ty się nie wahaj". Takie hasła sugerują jakoby "to coś" było sprawdzone i godne stosowania. Nic bardziej błędnego: nikt niczego nie sprawdza, hasła te są puste i są zwykłym prymitywnym marketingiem obliczonym na naiwność Kowalskiego. Z ich punktu widzenia najlepiej jak Kowalski jest ciemny jak tabaka w rogu, bo tylko takiemu da się wcisnąć każdy argument.

Nie wiem, czy na Węgrzech instalacje ścienne są najbardziej popularne z innych systemów ogrzewań, nie wiem gdzie Pan to wyczytał i kto robił tam badania, ale jeśli nawet tak jest, to oznacza, że tam Kowalatzs jest ciemny a marketing króluje a nie racjonalność. Jednak wątpię, by takie badania tam czyniono. Raczej wygląda mi to na "kaczkę" naszego marketingu próbującą wywołać wrażenie, że skoro Węgrzy to uznali za najlepsze, to my mamy być nie gorsi.

Wracając do zapytania, powtarzam: Ogrzewania ścienne wymyślono z potrzeby ogrzewania a jednocześnie nie szpecenia i nie zajmowania powierzchni ścian w salach wystawowych i niektórych muzeach. Wolny rynek doprowadził do tego, że sprzedaje się wszystko i wszystkim, bo celem jest zysk. Stosowanie takiego ogrzewania w domach czy mieszkaniach, to ogólnie ... bezsens - nie wnikając w poważne problemy fizyki budowli do pokonania oraz trudność w utrzymaniu wymaganego mikroklimatu w pomieszczeniach.
Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
bdb.com.pl

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Dzial Techniczny » 21. lis. 2016, 16:34

Witam
Chciałbym „odświeżyć” temat, gdyż nie miałem okazji uczestniczyć w nim wcześniej a niestety nie mogę się zgodzić z opiniami użytkownika BDB, wyrażanymi na temat ogrzewania ściennego.
Chciałbym też zaznaczyć, iż nie jestem obiektywnym słuchaczem ponieważ reprezentuje polskiego producenta ogrzewania ściennego – 3THERMO. Jednak z racji wykonywanej funkcji posiadam pełną wiedzę w tym zakresie. I jeśli jest tylko taka wola to chętnie się tą wiedzą podzielę i odpowiem na wszystkie pytania oraz pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące idei ogrzewania ściennego.
Ogrzewanie ścienne to nie jest „sztuka dla sztuki” jak sugerował pan BDB, a moim zdaniem NAJLEPSZA forma ogrzewania płaszczyznowego i w większości przypadków lepsza niż podłogówka.
Nie chcę silić się na długi monolog prezentujący zalety ogrzewania ściennego, wolałbym to przeprowadzić za pomocą merytorycznego dialogu.
Wiem też dlaczego i dokładnie z jakich powodów ogrzewanie ścienne nie zostało tak spopularyzowane jak podłogówka i nie były to powody typu (bo to bez sensu, bo się nie sprawdziło itp.)
Zgadzam się jedynie z panem BDB, że dzisiejszy marketing do stek dezinformacji i niepotwierdzonych „faktów”. Dlatego swoje tezy oprę na dogłębnej analizie i przykładach …jeśli oczywiście ktoś będzie chciał 
Pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika
Posty: 81
Rejestracja: 19. lip. 2016, 15:07
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Trevor » 24. mar. 2017, 13:57

Spotkałem się z ogrzewaniem ściennym i z tego co mi wiadomo, to montuje się niemal identyczną instalację jak przy ogrzewaniu podłogowym, z tym, że przy ścianach. Wątpię, by takie coś sprawdziło się w dużych pomieszczeniach. Znacznie lepszym wyjściem jest jak dla mnie bliższe zainteresowanie się systemem Feelco. Jest to nadmuchowe ogrzewanie nowej generacji, które jest znacznie skuteczniejsze od klasycznych metod ogrzewania domu. W przypadku nadmuchu powietrza, konkretne pomieszczenie można ogrzać / ochłodzić w ciągu zaledwie kilu minut. Feelco jest o tyle dobrym systemem, że łączy w sobie również instalację wentylującą (zdolną oczywiście do rekuperacji) oraz klimatyzację. O niemal każdej porze roku można dostosować idealnie pod siebie panującą w domu temperaturę, czy wilgotność powietrza. Jest to idealne wyjście dla osób, którym nigdy nie można dogodzić. Polecam się z tym bliżej zapoznać, bo trudno o coś bardziej nowoczesnego na dzień dzisiejszy, szczególnie, że taki system może być w pełni zautomatyzowany. :)

Posty: 15
Rejestracja: 28. mar. 2017, 11:58

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: mass » 29. gru. 2017, 0:03

Dla mnie nie ma to jak wysokowydajne wkłady ceramiczne w pełni kompatybilne z coraz bardziej wydajnymi nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi. Gwarantują najwyższy stopień funkcjonalności i bezpieczeństwa w odprowadzaniu spalin. Więcej na ich temat można przeczytać na stronie producenta https://www.schiedel.com/pl/

Posty: 172
Rejestracja: 29. lis. 2016, 15:37

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Viscoz » 08. lut. 2018, 10:17

Jeśli już decydować się na ogrzewanie ścienne to warto postawić na jakiś sprawdzony system, który nie zawiedzie. Ze swojej strony mogę polecić https://skalarsystems.pl/produkty/ogrze ... ie-scienne Jest to energooszczędne ogrzewanie ścienne, które zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Dzial Techniczny » 03. lip. 2019, 15:01

Trevor pisze:Spotkałem się z ogrzewaniem ściennym i z tego co mi wiadomo, to montuje się niemal identyczną instalację jak przy ogrzewaniu podłogowym, z tym, że przy ścianach. Wątpię, by takie coś sprawdziło się w dużych pomieszczeniach. Znacznie lepszym wyjściem jest jak dla mnie bliższe zainteresowanie się systemem Feelco. Jest to nadmuchowe ogrzewanie nowej generacji, które jest znacznie skuteczniejsze od klasycznych metod ogrzewania domu. W przypadku nadmuchu powietrza, konkretne pomieszczenie można ogrzać / ochłodzić w ciągu zaledwie kilu minut. Feelco jest o tyle dobrym systemem, że łączy w sobie również instalację wentylującą (zdolną oczywiście do rekuperacji) oraz klimatyzację. O niemal każdej porze roku można dostosować idealnie pod siebie panującą w domu temperaturę, czy wilgotność powietrza. Jest to idealne wyjście dla osób, którym nigdy nie można dogodzić. Polecam się z tym bliżej zapoznać, bo trudno o coś bardziej nowoczesnego na dzień dzisiejszy, szczególnie, że taki system może być w pełni zautomatyzowany. :)


Nie ma nic lepszego od ogrzewania ściennego bo nie dość, że to ogrzewanie płaszczyznowe to jeszcze bezpośrednie w miejscu powstawania strat cieplnych (na przegrodzie zewnętrznej) Niestety wykonane tak jak podłogówka, nie sprawdza się z uwagi na konieczność pokrycia grubą warstwą tynku (3-5cm), co generuje zbyt duży opór grzewczy.
Dlatego powstał produkt 3THERMO – grzejnik podtynkowy, który zatapia się w 1cm tynku.
Ogrzewanie nadmuchem to absolutnie najgorsza możliwa metoda. Sprawdzi się w cyrku, czy innym namiocie jednak w domu czy miejscu pracy jest po prostu nie komfortowa. I co znaczy nowej generacji? Ma nowy wentylator z 6 śmigłami a nie czterema? Dmucha inaczej? Czy, że po prostu posiada sterowanie elektroniczne?
Sterowanie posiada dziś praktycznie każdy system grzewczy, a ogrzewanie ścienne w przeciwieństwie do podłogówki ma minimalną bezwładność, bo działa BEZPOŚREDNIO na zimnej przegrodzie. Potrafi więc utrzymać stały parametr temperaturowy w każdym, dowolnym punkcie pomiarowym. Rzecz nieosiągalna w innych układach szczególnie nadmuchowych.
Problemem w przypadku ogrzewania nadmuchowego jest to, że do ogrzania używa powietrza jako transportu energii. Oznacza to, że nagrzane powietrze ZAWSZE będzie migrować do góry ogrzewając kompletnie BEZ SENSU strefy gdzie nas nie ma, a wiec pod sufitem. Poduszka powietrzna o wartości temperaturowej ok 26stC to czysta STRATA odbierana jedynie przez wentylację.
Ogrzewanie płaszczyznowe też przekazuje energię cieplną do powietrza ale zupełnie innym, niższym temperaturowo parametrem grzewczym. Różnica miedzy płaszczyzną grzewczą a powietrzem jest tak minimalna (od 2 do 5stC), że nie powstaje nadwyżka energii pozwalająca na ogrzewanie sufitu. Ponadto nie ma części ruchomych a więc nie hałasuje, nie szumi, nie wieje, nie rozwiewa kurzu i nie gromadzi go w trudnodostępnych zakamarkach urządzenia nadmuchowego. Jeśli ponadto dmuchawa ma funkcję chłodzenia to oznacza, że jest jeszcze bardziej niebezpieczna, gdyż dodatkowo będzie siedliskiem groźnych bakterii.
I kwestia wilgotności powietrza. Otóż tylko i wyłącznie system ścienny nie osusza powietrza w układzie grzewczym. Co z tego, że dodatkowy generator pary wodnej (nawilżacz) może nam dodać wilgoci, która w efekcie trafi do przegród zewnętrznych i stanie się potencjalnym źródłem grzyba w ścianie. W przypadku ogrzewania ściennego wilgoć w okresie grzewczym nie jest transportowana do przegród zewnętrznych a wręcz z nich wyrzucana. Zawsze sucha ściana, zawsze optymalnie nawilżone powietrze.

Awatar użytkownika
Posty: 33
Rejestracja: 01. wrz. 2016, 12:59

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Dzial Techniczny » 03. lip. 2019, 15:12

Viscoz pisze:Jeśli już decydować się na ogrzewanie ścienne to warto postawić na jakiś sprawdzony system, który nie zawiedzie. Ze swojej strony mogę polecić https://skalarsystems.pl/produkty/ogrze ... ie-scienne Jest to energooszczędne ogrzewanie ścienne, które zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu.


Ogrzewanie ścienne typu "podłogówka" nie jest doskonałe z uwagi na zbyt duży opor grzewczy generowany przez gruby tynk. Sprawdzi sie tylko na ścianach wewnętrznych a więc przy dużo gorszym komforcie dla użytkownika (chyba, że jako wsparcie dla podłogówki) Gdyby było inaczej, ogrzewanie ścienne byłoby bardziej popularne, bo przecież nie ma nic lepszego.

Prawdziwe ogrzewanie ścienne musi być realizowane na ścianach zewnętrznych, gdzie bezpośrednio uzupełnia straty cieplne. Jeśli potrafi zrobić to z minimalnym oporem to wtedy jest doskonałe.

Posty: 46
Rejestracja: 29. lut. 2016, 10:38

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: miki789 » 14. sie. 2019, 11:34

Myślę, żę taką dobrą opcja będzie oferta przygotowana przez http://www.kominki-vector.pl/ . Specjalizują się w budowie kominków, mają spore doświadczenie więc myślę, że coś sensownego będą w stanie Ci zaproponować. Zerknij sobie do oferty, sprawdź co mają i pewnie coś uda się wybrać.

Posty: 63
Rejestracja: 09. cze. 2015, 17:51

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: majkel » 21. sie. 2019, 16:22

Moim zdaniem czemu nie?

Posty: 20
Rejestracja: 02. paź. 2018, 21:30

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Melvina » 23. sie. 2019, 20:16

Jak widać rozwiązań na ogrzewanie w domu jest całkiem sporo:) Trzeba po prostu coś dopasować do swoich potrzeb. Myślę, że tu oferta od https://el-san.pl powinna świetnie się sprawdzić. Proponują tu nowoczesne, ekologiczne rozwiązania grzewcze, a także i sanitarne.

Awatar użytkownika
Posty: 153
Rejestracja: 28. lip. 2015, 11:27

Re: Ogrzewanie ścienne, czy to ma sens

Postautor: Enerbau » 03. wrz. 2019, 0:51

Aby ogrzewanie ścienne miało sens, to cała ściana musi być emiterem energii. Jeżeli postawimy meble, to powierzchnia grzewcza się zmniejszy, a tym samym wydajność ogrzewania.
Aby prawidłowo dogrzać pomieszczenie, to potrzebna jest określona ilość energii, która zabezpieczy utrzymanie zaprogramowanej temperatury. Jeżeli tej powierzchni zabraknie, to system
będzie niewydolny i zacznie generować wyższe koszty. Z reguły, ściany w domu pełnią inne funkcje, aniżeli żródło ciepła. Robiąc ogrzewanie w ścianie, popełniamy ten sam błąd, jaki
popełniają monterzy ogrzewań podłogowych. Tworzy się kolejne ogrzewanie akumuacyjne, które jest niesterowalne i energożerne! Taka jest prawda, czy się to komuś podoba, czy też nie.
Fizyki budowli nie da się oszukać, a powielanie błędów poprzedników nie ma nic wspólnego z energooszczędnością, ani z postępem!
Ogrzewanie na podczerwień - tanio, ekologicznie, zdrowo i komfortowo.
Doradzamy, wyceniamy i montujemy ogrzewanie na terenie całej Polski.

Wróć do Kotły, instalacje grzewcze, systemy kominowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 16
Re: Budowa własnego domu

data » 18.01.2020, 15:03

ja miałem duży dylemat z wyborem odpowiedniej metody budowy własnego domu. Razem z żoną zdecydowaliśmy się na dom modułowy od firmy Krosbud. Z perspektywy czasu nie żałuję wyboru. Firma
Awatar użytkownika
Posty: 16
Re: Twarda woda w domu

data » 18.01.2020, 14:56

na twardą wodę warto kupić dobry zmiękczacz. Warto sprawdzić na stronie zmiekczaczewody.com.pl co jest aktualnie na
Awatar użytkownika
Posty: 35
Re: Izolacja

data » 18.01.2020, 14:23

Jeśli chodzi o izolacje techniczne, to zastanawiamy się mężem czy potrzebna będzie specjalna ekipa, czy damy radę sami ją założyć. Znalazłam ciekawą stronę
Awatar użytkownika
Posty: 227
Re: Oryginalna biżuteria

data » 18.01.2020, 12:13

Nie lubię w biżuterii przesady. Przepadam za srebrną biżuterią, najlepiej delikatną, tak bym nie była obwieszona srebrem, ale po prostu by biżuteria dodawała delikatnego uroku. Znalazłam
Awatar użytkownika
Posty: 48
Re: Hamak w ogrodzie

data » 18.01.2020, 11:32

Super hamaki i inne meble ogrodowe znajdziesz w sklepie https://www.edinos.pl/skaryszew Duży wybór. Niskie ceny. Rabaty dla
Awatar użytkownika
Posty: 65
Re: Doradztwo biznesowe

data » 18.01.2020, 8:24

W wielu firmach powinno to super się sprawdzić;) Ja zamierzam otworzyć własny salon kosmetyczny. Mam na oku już łóżka kosmetyczne i inny sprzęt od https://kazaro.pl/k/69/lozka-kosmetyczne
Awatar użytkownika
Posty: 65
Re: Jakie krzesło biurowe

data » 18.01.2020, 7:56

Wyposażacie swoje biuro? Myśle, że tu propozycje od https://www.import-maszyn.eu powinny bardzo dobrze się sprawdzić. W tym miejscu będziecie mogli liczyć na spory wybór urządzeń biurowych
Awatar użytkownika
Posty: 65
Re: Mokra karma dla psa- jaką wybrać?

data » 18.01.2020, 7:18

Można zawsze też mieszać mokrą z suchą, ja tak robie. Przy posiadaniu psa mega ważna jest tresura, musicie wiedzieć że pies lubi być tresowany. Sprawdźcie sobie może też porady od
Awatar użytkownika
Posty: 133
Re: Podgrzewacz wody?

data » 18.01.2020, 1:47

Cenowo to na pewno najlepiej wychodzą . I ja na taki bym się zdecydował jakbym miał kupować. Kwestia tylko doboru pojemności, w zależności od tego ile wody potrzebujemy i w jakich
Awatar użytkownika
Posty: 9
Re: Zegarek na prezent dla ojca

data » 17.01.2020, 22:14

Świetny pomysł. Sam podarowałem ojcu na 60tkę pióro, ale kulkowe. Jest bardzo eleganckie i ma piękny grawer. Tu je znajdziecie . Pióro kulkowe Parker to na prawdę pewniak prezentowy.

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 153
Re: Ogrzewanie płaszczyznowe - co to?

data » 14.01.2020, 14:33

"Czy pomogłem?" Chyba sobie... "Tymczasem promiennikiem z punktu widzenia rynku jest produkt typu panel grzewczy na ścianę i sufit, lub z punktu widzenia fizyki jest to wszystko
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Re: Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu instalacji

data » 27.12.2019, 11:07

Ja mogę polecić Ci rozwiązanie od nas! Instalacja fotowoltaiczna „pod klucz” to promocyjna oferta kompletnych instalacji fotowoltaicznych wraz z montażem! Zestawy fotowoltaiczne zawierają
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o
Awatar użytkownika
Posty: 81
Plastyczna obróbka metali – podstawowe informacje

data » 31.10.2017, 10:34

Zapraszamy do komentowania artykułu
Awatar użytkownika
Posty: 8
Re: Czym przykleić sznurek (uszczelkę) w drzwiczkach kozy?

data » 19.09.2017, 22:25

są specjalne kleje do sznurów, ale czerwony silikon (350 st.C) załatwi sprawę. Proszę nie zapomnieć wyczyścić