Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 20. paź. 2014, 6:42

Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Xurion » 08. sty. 2015, 13:52

W moim kotle z podajnikiem ślimakowym (tak naprawdę nie moim, ale sąsiada - tylko, że on nie chce wejść na forum - człowiek wykluczony cyfrowo :) ) powstają spieki, a z drugiej strony część węgla pozostaje niedopalona. Jaka może być przyczyna?

Awatar użytkownika
Posty: 30
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 14:15

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: kraskovich » 09. sty. 2015, 13:32

Mam podobny problem... u mnie podobnie jak u Xuriona tzn. spieki i resztki niedopalonego węgla w jednym w popielniku, do tego wydaje mi się że w zbyt dużych ilościach
Siedzę przy piecu jak ten matoł i nie mogę ogarnąć proporcji czasu podawania, czasu przestoju pomiędzy podawaniem paliwa oraz sił nadmuchu.
Nie mogę znaleźć tego złotego środka. Jak za dużo powietrza to "kupka" mi opada :D , jak nie opada to nie dopala węgla, jak dopala go trochę lepiej to powstają spieki - zero złotego środka
Moje pytania:
- czy to wina węgla? (zapłaciłem za niego kupę kasy - jeden z najdroższych na rynku na tę chwilę, polecany przez znajomego który chwali), czy może złe parametry pieca?
- jak powinien wyglądać prawidłowy kopiec? (jeśli macie jakieś przykładowe zdjęcia chętnie zobaczę)
- jak podejść do samej procedury ustawiania parametrów pieca, w jaki sposób nimi manipulować aby dobrać je w końcu właściwie?

Mój piec to KLIMOSZ DUO NG 15kW z podajnikiem automatycznym, retorta
dom: 145m2 powierzchni ogrzewanej, nowo wybudowany, dobrze docieplony
pierwszy sezon grzewczy grzeję od około 1,5 miesiąca

Awatar użytkownika
Posty: 100
Rejestracja: 02. gru. 2014, 13:59

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Ernesciek » 09. sty. 2015, 13:56

Mówiąc szczerze to Klimosz, który produkuje całkiem fajne urządzenia, zaopatruje je w instrukcje... hmmm... BArdzo, bardzo ogólne! Moim zdaniem za bardzo!!!

Ale do rzeczy. Może jakiś ślad rozwiązania znajdziecie Panowie w doskonałym tekście dotyczącym tego tematu. Został on zamieszczony na stronie:

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-u ... weglowych/

Muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy autorów. Wielki szacunek! A poza tym jest na tej stronie wiele innych ciekawych tekstów. Polecam. BArdzo poleca!

Spieki w palniku

W palnikach węglowych mogą się tworzyć dwa rodzaje spieków. Pierwszy – to spieki koksowe, drugi – spieki żużlowe. Przy niekorzystnym zbiegu własności węgla – spieki koksowe mogą przekształcać się w spieki żużlowe. Wszystkie rodzaje spieków są niekorzystne z punktu widzenia możliwości regulacji i efektywności spalania – jednakże z innych powodów i w inny sposób.

Jednocześnie ze zjawiskiem spalania, w palenisku węglowym występuje zjawisko odgazowania węgla (piroliza). Odgazowanie węgla przebiega w zakresie temperatur 350-550ºC, w części złoża paliwa o utrudnionym dostępie powietrza oraz wewnątrz ziaren węglowych. W fazie odgazowania pewne składniki węgla topnieją, tworząc z nietopniejącymi składnikami węgla półpłynną, plastyczną masę (gęstość tej masy zależy od typu węgla). Równocześnie, w wyniku termicznego rozkładu substancji organicznej węgla, gwałtownie wydzielają się pary i gazy (w ilości 30-40% całkowitej masy węgla). Powstające gazy uchodzą do strefy spalania, zaś pozostała odgazowana masa zlepia się i zestala, tworząc koks. Małe ziarna węgla zlepiają się w większe aglomeraty, tworząc duże spieki o charakterystycznym kształcie „kalafiora” lub bardzo dużej „kukurydzy” – w zależności od zdolności spiekania.

Taki spiek – to po prostu niespalony kawał koksu, który spala się znacznie, znacznie wolniej od małych kawałków żaru węglowego (żar węglowy to także koks). Ziarna żaru mają znacznie silniej rozwiniętą powierzchnię kontaktu z powietrzem. Ziarna sortymentu „groszek” mają powierzchnię 400-1200mm2/g, spieki – poniżej 100mm2/g (im większe spieki, tym mniejsze rozwinięcie powierzchni). Toteż podstawowy problem z tymi spiekami sprowadza się do tego, że najczęściej zostają wyewakuowane z palnika przed całkowitym spaleniem – zwiększając straty niedopału (duża zawartość części palnych w popiele).

Procesy odgazowania/koksowania zachodzą w pewnej odległości poniżej strefy żaru. Jest to strefa beztlenowa (powietrze tam nie dochodzi), co stwarza idealne warunki do koksowania. Węgiel się topi, odgazowuje i pęcznieje. „Dopychanie” węgla do strefy żaru przez podajnik ślimakowy (charakterystyczne dla zwykłej retorty) zagęszcza węgiel w tej strefie, co dodatkowo sprzyja powstawaniu większych i twardszych kawałków koksu. W ekstremalnych sytuacjach potrafią one nawet zakleszczyć palnik.

Spieki koksowe powstają w każdym palniku. Spieki koksowe tworzą się wtedy (i tylko wtedy), kiedy węgiel wykazuje właściwości spiekające (koksujące). Nie ma tu nic do rzeczy rodzaj sterownika, czy rodzaj i nastawy palnika. Własności koksujące węgla określa się za pomocą różnych wskaźników, jednak dla oceny wpływu spiekalności węgla na proces spalania wystarczy znajomość wskaźnika RI (indeks Rogi). Na tym wskaźniku – między innymi – opiera się polska klasyfikacja węgla. Podstawą podziału węgla kamiennego na typy są naturalne cechy, charakteryzujące jego przydatność technologiczną – patrz rozdz. Klasyfikacja węgli.

Im wyższy wskaźnik RI, tym większe i twardsze spieki tworzą się w strefie odgazowania węgla. Jeszcze do niedawna na rynku węgla dla „małej energetyki” występował wyłącznie węgiel typu 31.1 i 31.2, czyli węgiel niespiekający o zdolności spiekania RI najwyżej 5, który bez problemów mógł być stosowany we wszystkich typach palenisk i kotłów. W miarę wyczerpywania się pokładów tego węgla, wprowadzano stopniowo do obrotu węgle wyższych typów – początkowo typu 32.1, czyli węgiel nieznacznie spiekający o zdolności spiekania RI powyżej 5 do 20, potem typu 32.2, czyli węgiel słabo spiekający o zdolności spiekania RI powyżej 20 do 40, a ostatnio nawet typu 33, czyli węgiel średnio spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 40 do 55. Węgiel typu 32.1 może być stosowany także we wszystkich typach palenisk i kotłów, jednakże w przypadku zdolności spiekania RI bliskiej 20 może sprawiać pewne problemy w kotłach z konwencjonalnymi palnikami retortowymi. Węgiel typu 32.2 i 33 może być stosowany tylko w kotłach z palnikami retortowymi nowej generacji. Warto wiedzieć, że w polskiej bazie węglowej występują węgle o bardzo wysokiej spiekalności – nawet RI=80.

Od zjawiska spiekania węgla (tworzenia się koksu) należy odróżniać zjawisko spiekania popiołu z węgla. W przypadku zbyt niskich temperatur mięknienia, topliwości i spiekania popiołu oraz zbyt wysokich temperatur w strefie żaru (np. w wyniku zbyt intensywnego napowietrzania złoża paliwa) może następować spiekanie się popiołu z tworzeniem dużych i twardych spieków żużlowych.

Powstawanie spieków żużlowych też zależy od jakości węgla – konkretnie od topliwości popiołu ze spalenia węgla. Jednakże, o ile konstrukcja palnika i jego nastawy nie mogą spowodować zwiększenia naturalnych zdolności spiekania/koksowania węgla (pewnymi działaniami możemy je tylko osłabić), to powstawanie spieków żużlowych może być zintensyfikowane warunkami pracy palnika. Wszelkie działania, które prowadzą do podwyższenia temperatury żaru w palenisku, zwiększają jednocześnie ryzyko powstania spieków żużlowych.

Najwyższe temperatury w palenisku występują w strefie żaru, w miejscach intensywnego napowietrzania. Intensywne prowadzenie palnika zwiększa temperaturę żaru. Z taką sytuacją spotykamy się w przypadku forsowania zbyt małego palnika w okresie zwiększonego zapotrzebowania ciepła – jednak nie są to przypadki częste (na ogół palniki mają rezerwę mocy). Częste natomiast są przypadki prowadzenia palnika ze zbyt dużym nadmiarem powietrza. Wysoki nadmiar powietrza (ponad potrzeby) powoduje schłodzenie spalin wychodzących z palnika, co skutkuje zmniejszeniem efektywności pracy wymiennika (zmniejszeniem sprawności oraz rzeczywistej mocy kotła). Zwyczajową reakcją niewprawnego operatora jest dalsze zwiększanie nadmuchu, gdyż skutkuje to wzrostem temperatury spalin i zwiększeniem produkcji ciepła. Zwiększenie nadmiaru powietrza i równoczesny spadek sprawności kotła są niedostrzegalne gołym okiem. W przypadku „ręcznego” sterowania procesem spalania można bardzo łatwo osiągnąć temperaturę żaru tak wysoką, że spieka się nawet popiół, który w normalnych warunkach nie sprawia tego problemu. Ekstremalnym przykładem jest palenisko kuźnicze – intensywnym nadmuchem zwiększa się w nim temperaturę żaru do poziomu mięknienia, czy nawet topnienia żelaza.

Spalanie z wysokim nadmiarem powietrza jest także „prowokowane” przez węgiel, który ma duże zdolności do tworzenia spieków koksowych. Duże spieki koksowe zmieniają istotnie warunki przepływu gazów przez palenisko. Tworzą one powiększone kanały przepływu dla powietrza (kanały uprzywilejowanego przepływu), którymi przepływają duże ilości powietrza, nie biorąc udziału w procesie spalania, schładzając spaliny… itd. – ze skutkiem, jak opisano powyżej. Stąd też węgle koksujące częściej tworzą także spieki żużlowe.

I jeszcze jedno. Nie wgłębiając się zbytnio w szczegóły technologiczne – węgle w sortymencie „miał” mają większe tendencje do tworzenia spieków, niż „groszki”, zarówno w przypadku spieków koksowych, jak i żużlowych. To wynika z silniejszego rozwinięcia powierzchni „miałów” niż „groszków”. Stopień rozwinięcia powierzchni ziarna o średnicy 1mm wynosi aż 6.000mm2/g, a w „miale” są również ziarna mniejsze od 1mm. W przypadku spieków żużlowych dochodzi dodatkowo fakt, że w drobniejszych frakcjach wydobytego węgla gromadzi się więcej części mineralnej węgla (przyszłego popiołu). Jest to naturalny proces związany z charakterem występowania i wydobycia węgla.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie „miały” tworzą spieki. Spieki nie są nierozłącznie związane z paleniem „miałem”. Fakt, że komuś w trakcie spalania „miału” powstają uciążliwe duże spieki nie oznacza, że trzeba zrezygnować z poszukiwania oszczędności w ogrzewaniu domu poprzez spalanie „miału”, który jest znacznie tańszy od „groszku”.

W ostatnich latach wprowadzono na rynek palniki retortowe nowej generacji BRUCER i BURNER-S, których konstrukcja powstała z myślą o umożliwieniu efektywnego spalania węgli „trudnych” – spiekających (tworzących spieki koksowe) i szlakujących (tworzących spieki żużlowe) oraz „miałów” węglowych. W tych konstrukcjach – strefie odgazowania/koksowania węgiel nie jest nieruchomy. Dzięki elementom przeciwnego zwoju węgiel jest wypiętrzany i mieszany, co „pogarsza” warunki koksowania. W efekcie powstające kawałki koksu są mniejsze i słabsze. Specyficzna konstrukcja tych palników dodatkowo „pogarsza” warunki koksowania, gdyż strefa żaru jest w nich mocno rozciągnięta w dół, a strefa koksowania spłaszczona. Węgiel miesza się z częścią żaru, stwarzając warunki do napowietrzenia strefy spiekania – tlen z powietrza „niszczy” spiekalność węgla. Ponadto – pojemność tych palników jest duża i paliwo przebywa w nich dłużej, co sprzyja dopalaniu koksu. Powstające w strefie żaru spieki żużlowe, dzięki specyficznej konstrukcji palnika, są ewakuowane do popielnika, nie stwarzając zagrożeń zakleszczenia palnika.

Baza węgli, które można bezproblemowo spalać w palnikach retortowych nowej generacji jest znacznie szersza, niż w innych palnikach – jednak znajdą się węgle, które i w nich sprawią kłopoty. Sporo osób oczekuje cudu, który sprawi, że kiepskie węgle będą się spalać tak samo efektywnie, jak węgle dobre. Jednak w technice nie ma cudów. Takim cudem nie jest także palnik BRUCER lub BURNER-S. Można w nim spalać efektywnie szeroką gamę węgli, szerszą niż w innych palnikach – jednak nie wszystkie węgle występujące na specyficznym rynku krajowym.

Prawidłowe sterowanie procesem spalania (np. z wykorzystaniem sterownika eCoal.pl) może uchronić przed spiekami żużlowymi w przypadku stosowania węgli „normalnych”. Jeśli jednak będziemy spalać węgle o dużej spiekalności popiołu – nie ma żadnej możliwości obrony przed powstawaniem spieków żużlowych. Nieprawidłowe sterowanie procesem spalania może spowodować tworzenie spieków żużlowych nawet z węgli normalnych.

Palniki ratortowe nowej generacji zauważalnie redukują zdolności koksowania węgla, co pozwala spalać szereg węgli nie nadających się do spalania w kotle retortowym zwykłym, czy w tłokowym. Palniki te, ze sterownikiem eCoal.pl, będą poprawnie spalać nawet węgle tworzące niewielkie spieki koksowe. Silnie koksujące węgle, tworzące bardzo duże spieki, wprowadzają jednak tak duże zaburzenia hydrauliczne, że efektywność spalania musi być niższa. Spieki żużlowe, które wystąpią okazjonalnie, zostaną wyewakuowane do popielnika, zaś sterownik eCoal.pl stosunkowo szybko potrafi unormować warunki spalania w palniku. Jeśli jednak spieki żużlowe będą powstawać w sposób ciągły, w dużej ilości – nie można spodziewać się pozytywnych efektów energetycznych.

W „małej energetyce” opartej na węglu mamy do czynienia z „dwoma światami równoległymi”. Pierwszy – to świat spalania podłych, tanich miałów, tworzących w palniku liczne duże spieki żużlowe. Drugi – to świat spalania „przyzwoitych” (a najlepiej dobrych) paliw w sposób naprawdę automatyczny, w dobrym kotle ze sterownikiem eCoal.pl.

„Światy równoległe” nie zachodzą na siebie, toteż każdy użytkownik musi podjąć decyzję, w którym świecie chce się znaleźć. Kto chce być w pierwszym (bo wierzy, że tani miał przyniesie mu efekt ekonomiczny, lub nie chce zadać sobie trudu poszukania „przyzwoitego” paliwa, bo wierzy, że to nic nie da) – niech zapomni o sterowniku eCoal.pl. Kto chce być w drugim (bo wierzy, że automatyczny sterownik zdejmie z niego konieczność żmudnego ręcznego sterowania palnikiem a poprawne spalanie przyniesie mu efekt ekonomiczny) – niech zapomni o spalaniu łatwo dostępnego i taniego podłego miału.

Palniki BRUCER i BURNER-S mogą występować w obu tych światach, jednakże w różnych kotłach. To producent kotła podejmuje decyzję, do którego świata kieruje swój produkt i to on potem ponosi skutki swojej decyzji (w postaci większej, lub mniejszej sprzedaży). Miału tworzącego duże ilości wielkich spieków nie da się dobrze spalić w żadnym palniku, także w palniku BRUCER czy BURNER-S. Dadzą sobie one radę z ewakuacją spieków z paleniska, jednak zaburzenia procesu spalania są w tych przypadkach tak duże i niepowtarzalne, że nie ma co marzyć o jego automatyzacji.

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 20. paź. 2014, 6:42

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Xurion » 12. sty. 2015, 14:01

Kotły z podajnikami są super, ale dopiero wówczas jak wszystko zostanie dobrze ustawione. A to ustawienie trwa niestety bardzo długo :( Tylko, czy tak musi być?

Awatar użytkownika
Posty: 149
Rejestracja: 08. sty. 2015, 12:24

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: UFO » 12. sty. 2015, 15:50

A ja mam takie wredne, ale przy tym konkretne pytanie - jak zwykły człowiek ma rozróżnić różne rodzaje spieków? A poza tym, jakie ta wiedza ma znaczenie praktyczne. Tu przydałaby się odpowiedź bardziej praktyczna!

Awatar użytkownika
Posty: 173
Rejestracja: 07. paź. 2014, 9:56

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Botulin » 12. sty. 2015, 15:56

UFO pisze:A ja mam takie wredne, ale przy tym konkretne pytanie - jak zwykły człowiek ma rozróżnić różne rodzaje spieków? A poza tym, jakie ta wiedza ma znaczenie praktyczne. Tu przydałaby się odpowiedź bardziej praktyczna!

Tak jest! Dobrze piszesz. Każdy, kto ma takie problemy, jak Xurion i kraskovich nie jest zainteresowany teorią, tylko konkretami -to znaczy, jak rozwiązać problem!

Awatar użytkownika
Posty: 173
Rejestracja: 07. paź. 2014, 9:56

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Botulin » 12. sty. 2015, 16:28

Z tego co można usłyszeć na zalinkowanym filmie, spieki są normą. Trzeba polubic :)

https://www.youtube.com/watch?v=dO_62qUNvuE

Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 20. paź. 2014, 8:09
Lokalizacja: Wrocław/Poznań

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Lusiak Marian » 13. sty. 2015, 14:18

Bez przesady! JA rozumiem, że Xurion i Kraskovich mają owych spieków w nadmiarze. Skupmy się na takim problemie.

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: AdminMZ » 14. sty. 2015, 15:25

Chciałbym poinformoważ wszystkich zainteresowanych forumowiczów, ze przeprowadziłem dzisiaj bardzo interesującą rozmowę z przedstawicielem firmy KLIMOSZ. Jej efektem będzie tekst o problemach zasygnalizowanych przez inicjatorów tego wątku, który ukaże się na forum w przyszłym tygodniu (myślę, że w środę). Zapraszam!

Awatar użytkownika
Posty: 203
Rejestracja: 26. wrz. 2014, 9:14

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Hekla » 15. sty. 2015, 15:20

I za to właśnie lubię to forum. Admini działają, a nie czekają z założonymi rękami :)

Awatar użytkownika
Posty: 170
Rejestracja: 20. paź. 2014, 6:42

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Xurion » 16. sty. 2015, 12:10

Niezłe poruszenie wywołałem :) Ale to dobrze :) Wszyscy będziemy mądrzejsi :)

Awatar użytkownika
Posty: 30
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 14:15

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: kraskovich » 14. maja. 2015, 12:17

Panie Adminie, co prawda zima juz nam minęła ale ja cały czas jestem ciekaw co przedstawiciel Klimosza ma nam do powiedzenia... pozdrawiam

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: AdminMZ » 14. maja. 2015, 12:24

kraskovich pisze:Panie Adminie, co prawda zima juz nam minęła ale ja cały czas jestem ciekaw co przedstawiciel Klimosza ma nam do powiedzenia... pozdrawiam


No, fakt! Duże niedopatrzenie i w dodatku... moje. :( Tekst mam na twardym dysku, ale nie udało mi się go autoryzować. Najpierw nie mogłem dodzwonić się do osoby udzielającej wypowiedzi, a potem w nawale obowiązków sprawa "zeszła mi z celownika" i w rezultacie umknęła. Obiecuję poprawę. Proszę zaglądać na forum. Zrobię co będę mógł, żeby tekst jednak autoryzować.

Awatar użytkownika
Posty: 30
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 14:15

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: kraskovich » 14. maja. 2015, 12:28

trzymam za słowo 8-)

administrator taktyczny/moderator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 13:38

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: AdminMZ » 15. cze. 2015, 13:22

Zamieszczam obiecaną odpowiedź.

Swoim doświadczeniem z czytelnikami forum, podzielił się mgr inż. Marcin Foit Kierownik Działu Technicznego w firmie Klimosz sp. z o.o.
logo.png
logo.png (8.55 KiB) Przeglądany 56670 razy


Największym problemem jest to, że ludzie nie wiedzą, jaką mają uzyskać moc na palniku - to jest główny temat. Bo to, że powstaje żużel to jedna sprawa, natomiast problemem jest to, że użytkownicy nie wiedzą, jak mają ustawić moc na palniku. Niektórzy sądzą, że jak kocioł ma jakąś tam określoną moc, to palnik musi na owej pełnej mocy zawsze pracować. A to nieprawda! Lepiej jest, jeśli palnik pracuje tylko na części swojej mocy. Kocioł najlepszą sprawność ma przy sprawnościach rzędu 70 - 80 procent. Rezultaty są OK, a palnik nie jest nadmiernie forsowany. Każdy palnik powinien mieć nadmiar mocy, jakiś zapas. Jak to w praktyce wygląda na rynku? Mówiąc szczerze, nie wiem. Wiem natomiast, że palniki w kotłach Klimosz są troszkę przewymiarowane, więc dadzą sobie radę. ale to wcale nie jest też powód, żeby je forsować. Lepiej jeśli kocioł pracuje na niskiej temperaturze, na większych przerwach podawania. Do jakich wartości można zejść? Do takich, aby na kotle temperatura mogła bez problemów rosnąć. Bo jeżeli pojawi się taka sytuacja, że temperatura „zawiśnie”... Załóżmy, że kocioł ma się nagrzać do 65 stopni, a „zawiśnie” na 60 stopniach i kocioł nie będzie mógł „ruszyć” dalej, to wiadomo, że moc na palniku już jest za niska. To jednak są rzadkie sprawy. A jeżeli się pojawiają, to wówczas, gdy przez kilka dni pod rząd temperatury zewnętrzne schodzą do -15, -20 stopni C. Wtedy trzeba nieco zmodyfikować działania palnika. Ale ogólnie rzecz biorąc, średnie zapotrzebowanie na moc, na ciepło to średniorocznie, około 40 procent.
Odnosząc się bezpośrednio do pytania forumowicza... Od ponad 8 lat pracuję w biurze obsługi klienta Klimosz i spotkałem już naprawdę różne ciekawe przypadki. Ale wiem również, że wcale nie jest powiedziane, że to, co klient napisał odpowiada zawsze prawdzie. Czasami użytkownikom wydaje się, że obserwują jakieś zjawisko, a w rzeczywistości opisują zupełnie inne. Czy jest możliwość, że w kotle pojawi się jednocześnie koks i spiek? Nie mam pojęcia. Równie dobrze to mogły to być tzw. „chrupki”, czyli węgiel już skoksowany, ale który się skleił. Doradzałbym, aby forumowicz spróbował obniżyć najpierw moc palnika. Obniżyć do takiej mocy, aby była niska, ale pozwalała jednocześnie na to, aby temperatura na kotle rosła. Warto byłoby napisać, że dla kotła retortowego, im mniej potrzymania, tym lepiej, bo w tym momencie, kiedy on stoi i czeka na sygnał, że ma palić, paliwo w takiej chwili tylko się tli i to jest jedyny moment, kiedy wymiennik naprawdę mocno się brudzi. Podczas spalania w zasadzie brudu nie ma, gdyż te palniki są ekologiczne, więc spalanie jest czyste.
Ludzie myślą, że jeżeli kocioł będzie pracował dłużej, to zużyje więcej paliwa. Natomiast trzeba jasno wytłumaczyć, że on będzie działał dłużej, ale w znacznie większych przerwach będzie odbywało się podawanie. Suma sumarum wyjdzie na to samo, ale dla wymiennika będzie to lepsze. Nie powinno podawać się rzadko dużych dawek paliwa, na przykład podać paliwa w czasie dwadzieścia sekund lub więcej, czy tam pół minuty i czekać dwie minuty (czas przerwy). Znacznie lepiej jest podawać małe dawki i do tego odpowiednio krótkie przerwy. Małe dawki lepiej się palą.
Kotły Klimosz mają instrukcję, która składa się z dwóch części. Nie wiem, o której instrukcji klient mówi. Może się okazać, że on nie ma obu. Jedna część to specyfikacja techniczna, gdzie są tylko wymiary kotła, opisane palniki, natomiast w drugiej instrukcji są zalecenia dotyczące regulacji spalania paliwa - co należy robić, kiedy jest za dużo powietrza, kiedy jest za mało, jaka jest wysokość paliwa względem palnika. Są tam również opublikowane tablice – ile czasu podawania, ile czasu przerwy między podawaniem i co to daje (jaką moc).
Duży problem polega na tym, że ludzie nie czytają instrukcji uważnie, a co gorsze czasami nie czytają ich w ogóle. Tymczasem, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ustawić moc palnika, wystarczy przeczytać dwie może trzy strony instrukcji. Zatem nie jest tego wiele.
I na koniec jeszcze trochę informacji o paliwach. Warto zainwestować w dobry węgiel, tylko trzeba wiedzieć, który jest dobry. Przeważnie użytkownicy uznają, że decyduje wyłącznie liczba kalorii (wartość opałowa paliwa). Im więcej tym lepiej! To jest oczywiście ważne, ale ważniejsze jest, żeby węgiel miał niską spiekalność. Bo, po co komu wysokokaloryczny węgiel, który będzie się spiekał przy niskich temperaturach palnika? Może się zdarzyć, że przy 28 MJ kocioł „nie wyciągnie” nawet połowy mocy. Dlaczego? Bo połowa się nie spali i można ten węgiel traktować, jak węgiel o niskiej kaloryczności. Lepiej, jeśli węgiel ma niższą kaloryczność, ale wyższą odporność na spiekanie. Summa summarum mniej go spalimy.
mgr inż. Marcin Foit Kierownik Działu Technicznego w firmie Klimosz sp. z o.o.

Awatar użytkownika
Posty: 162
Rejestracja: 17. mar. 2015, 16:08

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Cupak » 17. cze. 2015, 14:37

Wow! Bardzo, bardzo ciekawa lektura.
Bardzo, bardzo dziękuję!

Awatar użytkownika
Posty: 30
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 14:15

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: kraskovich » 17. cze. 2015, 14:51

ja rownież dziekuje P. Adminie... po lekturze, jestem juz blizej niz dalej :)

Awatar użytkownika
Posty: 203
Rejestracja: 26. wrz. 2014, 9:14

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Hekla » 18. cze. 2015, 13:49

Po raz kolejny przekonuję się, że niektóre rzeczy tylko na pierwszy rzut oka wydają się proste :(

Awatar użytkownika
Posty: 249
Rejestracja: 02. paź. 2014, 12:41

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Samuel Sz » 21. cze. 2015, 20:36

Wypowiedź eksperta można nieco żartobliwie skomentować tak: możesz mieć kocioł z podajnikiem i automatyką, a i tak bedziesz musiał spędzić w kotłowni sporo czasu :mrgreen:

Awatar użytkownika
Posty: 26
Rejestracja: 17. mar. 2015, 15:50

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: YYY » 23. cze. 2015, 15:47

Ale jak już opanujesz szczegóły, to kocioł śmiga jak głupi.

Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 25. wrz. 2014, 17:23

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: ROMCIO » 29. cze. 2015, 12:45

AdminMZ pisze:Zamieszczam obiecaną odpowiedź.

Swoim doświadczeniem z czytelnikami forum, podzielił się mgr inż. Marcin Foit Kierownik Działu Technicznego w firmie Klimosz sp. z o.o.

Największym problemem jest to, że ludzie nie wiedzą, jaką mają uzyskać moc na palniku - to jest główny temat. Bo to, że powstaje żużel to jedna sprawa, natomiast problemem jest to, że użytkownicy nie wiedzą, jak mają ustawić moc na... [...] ...połowy mocy. Dlaczego? Bo połowa się nie spali i można ten węgiel traktować, jak węgiel o niskiej kaloryczności. Lepiej, jeśli węgiel ma niższą kaloryczność, ale wyższą odporność na spiekanie. Summa summarum mniej go spalimy.
mgr inż. Marcin Foit Kierownik Działu Technicznego w firmie Klimosz sp. z o.o.


Bardzo dobry tekst! Sporo mi rozjaśnił!!!

Awatar użytkownika
Posty: 215
Rejestracja: 01. paź. 2014, 9:43

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Ciechonski Jan » 30. cze. 2015, 12:35

Myślę, że najważniejsza informacją jest ta, aby nie wykorzystywać pełnej mocy kotła, tylko "jechać" na 80% mocy!

Posty: 524
Rejestracja: 26. wrz. 2015, 15:42

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Katamaran » 26. wrz. 2015, 15:46

Trudno powiedzieć. Ja używam kotła z podajnikiem ślimakowym od Witkowskiego od 5 lat i żadnych problemów nigdy nie miałem. Wszystko ładnie sprawie, bez żadnej awarii. Korzystam z tego modelu www.kotly-witkowski.pl/kmb-r

Awatar użytkownika
Posty: 225
Rejestracja: 14. paź. 2014, 12:22

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Czesio » 02. paź. 2015, 12:31

Fajnie te kociołki wyglądają! Stronka też fajna.

Posty: 1
Rejestracja: 14. lis. 2015, 11:23

Re: Kocioł z podajnikiem ślimakowym - problemy!

Postautor: Zibi » 19. gru. 2015, 20:07

YYY pisze:Ale jak już opanujesz szczegóły, to kocioł śmiga jak głupi.


Podpisuję się pod tym stwierdzeniem obiema rękoma :)
Moim zdaniem, kocioł z automatycznym podajnikiem ,to jedyna opcja maksymalnego wykorzystania podczas spalania energii zawartej w paliwie stałym. Podstawowy warunek - właściwe nastawy sterownika.

Następna

Wróć do Kotły, instalacje grzewcze, systemy kominowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Najnowszwe wypowiedzi

Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: termowizory

data » 28.03.2024, 13:01

Myśliwym podczas polowań przydadzą się także kamery leśne zwane fotopułapkami. Jeśli chcielibyście kupić taką kamerę to jest to możliwe online poprzez stronę sklepu . Mają w ofercie
Awatar użytkownika
Posty: 204
Re: Garaż blaszany

data » 28.03.2024, 13:01

Ma ktoś doświadczenie w kwestii stawiania takich obiektów, poza garażami, jak ? Są na to jakieś specjalne pozwolenia? Np. kątem udostępnia ich pracownikom
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: Jaka koparka pod usługi

data » 28.03.2024, 12:54

W mojej firmie mamy na wyposażeniu kilka koparek, na każdą nie brakuje zleceń i najlepiej jakby pracowały po 12 godzin na dobę. Dwie z nich mają obecnie awarię, w jednej prawdopodobnie do
Awatar użytkownika
Posty: 1163
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby

data » 28.03.2024, 12:01

A ja widzę tutaj bardzo dużo osób, których pasją jest pływanie oraz łódki. Na pewno powinniście wziąć pod uwagę to, że zbliża się sezon i warto się na niego przygotować. Macie swoje
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: automatyka drzwiowa

data » 28.03.2024, 11:54

Pewnie tacy specjaliści korzystają z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Automatyka nie byłaby bez nich możliwa. Interesujecie się jak wygląda budowa takich urządzeń, czytacie blogi o
Awatar użytkownika
Posty: 1163
Re: Budowa domu

data » 28.03.2024, 11:53

Podczas budowy Waszego domu powinniście pomyśleć o takiej kwestii, jak i na pewno odpowiednio wcześnie warto się takim tematem zainteresować. Na pewno potrzebna będzie profesjonalna firma,
Awatar użytkownika
Posty: 1236
Re: Aranżacja wnętrz w nowoczesnym stylu 3D

data » 28.03.2024, 11:53

Fajne jest to, że wnętrze można zaaranżować samodzielnie, a jeśli będziesz mieć z tym problemy, polecam poszukać artykułów i inspiracji na ten temat. Pod adresem:
Awatar użytkownika
Posty: 1163
Re: Wentylacja

data » 28.03.2024, 11:48

Znacie jakieś firmy, które oferują ? Wentylacja to bardzo ważny system i to naprawdę w wielu różnych miejscach, także myślę, że jak najbardziej podjęcie decyzji o montażu wentylacji
Awatar użytkownika
Posty: 3018
Taxi Kraków

data » 28.03.2024, 10:59

Ja korzystam z sieci taksówek https://krakow.ekotaxi.pl/taxi-na-dworz ... -krakowie/ Jest to sprawdzona i rzetelna firma z charakterystyczną zieloną koniczynką na samochodach. Cechują się
Awatar użytkownika
Posty: 498
Re: Co zamiast firanek

data » 28.03.2024, 10:22

Jeszcze ewentualnie tutaj - https://krakowrolety.pl/zaluzje-poziome ... rakow.html To jest słuszny kierunek, ale oczywiście to trzeba dopasować indywidualnie. Każdemu może pasować coś innego.

Eksperci na forum

Awatar użytkownika
Posty: 170
Re: Wymiana ogrzewania

data » 20.04.2023, 14:44

Czas starych systemów grzewczych, opartych na spalaniu paliw kopalnych nieubłaganie dobiega końca. Na szczęście mamy dużo lepszą alternatywę, jaką jest prąd elektryczny. Wbrew obiegowej
Re: Powietrzna pompa ciepła - czy to dobry pomysł?

data » 02.09.2022, 15:35

Czy powietrzna pompa to dobry pomysł? Dane mówią same za siebie! Zachęcam do zapoznania się z krótkim wpisem: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktua ...
Awatar użytkownika
Posty: 82
Jak czytacie książki, czyli książkowe rytuały

data » 30.09.2021, 9:25

Zapraszam do zamieszczania opisu swoich rytuałów na Najciekawsze opisy zaprezentujemy w nowej audycji na
Co należy przygotować przed ociepleniem poddasza pianą PUR?

data » 23.03.2020, 15:13

Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów,
Awatar użytkownika
Posty: 60
Re: Aranżacja łazienki

data » 29.12.2019, 17:38

Proponuję minimalistyczną łazienkę, w której półki będą utworzone z karton-gipsu. Blat/półka na umywalkę może być w formie dwóch drewnianych płyt. Całość uzupełni podłużne
Awatar użytkownika
Posty: 33
Re: Ogrzewanie na podczerwień - koszty

data » 03.07.2019, 16:36

Mówiąc o „stratach” w układzie grzewczym powinniśmy odnosić się do ogrzewanego budynku a nie samych urządzeń grzewczych. Celowo pomijam teraz temat źródeł ciepła i ich sprawności.
Kominy przemysłowe

data » 01.10.2018, 11:01

Przedstawiamy zbiór informacji związanych z tematyką kominową dla sektora przemysłowego. Firma Jeremias Systemy Kominowe ma sporo do zaprezentowania w tym temacie. Wiele nietypowych rozwiązań
Awatar użytkownika
Posty: 524
Re: Zanim popełnisz błędy przy budowie domu

data » 30.08.2018, 22:48

Witam Spis treści oraz 50 przykładowych stron jest na https://www.bdb.com.pl/domy_bez_bledow_ ... adnik.html Nie było dotąd zgłoszeń, by nawet dyletant nie zrozumiał treści, a zakupiło już
Awatar użytkownika
Posty: 15
Re: Ile za ocieplenie?

data » 27.08.2018, 16:51

Nadal aktualny temat, Producenci od tamtej pory raczej nie wymyślili nic nowego godnego uwagi: Kolor ma znaczenie, tak ogólnikowo świadczy o właściwościach danego produktu. Warto się
Awatar użytkownika
Posty: 22
Re: Jak wybrać lokalizację pod budowę domu

data » 14.05.2018, 11:43

Tak jak wspomniano już wcześniej, wybór lokalizacji jest bardzo istotny. Należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje, myśląc również o przyszłości. Poza tym warto pamiętać o